Najbolji prirodni lijek za anemiju: Stalno ste umorni? Podignite razinu željeza u krvi s rješenjima iz narodne medicine

Najbolji prirodni lijek za anemiju

Ako se često osjećate umorno i iscrpljeno bez obzira na odmaranje i primjećujete da vam je koža postala blijeda i bez sjaja, vrlo je moguće da imate anemiju.

Iako postoje razni farmakološki lijekovi za liječenje ovog stanja, istraživanja su pokazala da su određeni domaći lijekovi dokazano najbolji lijek za željezo kod osoba s anemijom. U nastavku zato doznajte što je najbolji prirodni lijek za anemiju.

Anemija je jedan od najčešćih poremećaja krvi koji karakteriziraju niske razine zdravih crvenih krvnih stanica.

Zdrave crvene krvne stanice imaju visoku razinu hemoglobina – krvnog pigmenta koji daje boju krvnim stanicama i zadužen je za prijenos kisika kroz organizam do različitih dijelova tijela. 

Niske razine hemoglobina onemogućuju vitalnim organima i tkivima dovoljnu količinu kisika za dobro funkcioniranje. Kao rezultat toga najčešće osjećamo umor i druge simptome, poput slabosti, blijede kože ili nedostatka zraka.

Anemija je jedan od najčešćih poremećaja krvi koji karakteriziraju niske razine zdravih crvenih krvnih stanica
FOTO: Shutterstock

Simptomi anemije, uz umor i slabost, mogu također uključivati:

Ako se anemija ne liječi, mogu se pojaviti blage ili teške komplikacije u zdravstvenom stanju.
Među najčešćima su srčani problemi, malaksalost i vrtoglavice u trudnoći te poremećaji u rastu kod slabokrvne djece.

Upravo zato je važno da znamo kako povećati željezo u krvi na prirodan način.

Osim lijekovima i dodacima željeza u prehrani, uz kućne lijekove, zdravu prehranu i redovito vježbanje možemo si lako pomoći u liječenju slabokrvnosti.

Najbolji prirodni lijek za anemiju

Ovisno o uzroku slabokrvnosti i poduzetim mjerama za liječenje, može proći nekoliko mjeseci dok hemoglobini i eritrociti ne dosegnu zdravu razinu.

Kod težih oblika anemije kućni lijekovi vjerojatno neće biti dovoljni i liječnik može odrediti oralne dodatke željeza ili čak intravenske infuzije željeza.

Kod blažeg oblika anemije isprobajte sljedeće lijekove, od kojih se mnogi već nalaze u vašoj kuhinji.

Med za anemiju
FOTO: Shutterstock

Med za anemiju

Med sadrži velike količine željeza, mangana i bakra koji su vrlo bitni za izgradnju hemoglobina.

Usto, sadrži hranjive tvari uključujući vitamine A, C, E, B12, beta karoten i flavonoide koji mogu povećati hemoglobin i suzbiti oksidativni stres.

Prema drevnim tekstovima, uz to što je tradicionalni lijek, med je i odlična prevencija za anemiju jer održava optimalne razine crvenih krvnih zrnaca i hemoglobina.

Mješavina od meda, limunovog soka i jabučnog octa je snažan antioksidans i odličan saveznik u borbi protiv slabokrvnosti.

Banana u kombinaciji s medom pomaže da se poveća udio potrebne soli za povećanje hemoglobina u krvi. Također, banane su pune esencijalnih nutrijenata, vitamina C, folata, kalija i željeza koji su potrebni tijelu za stvaranje crvenih krvnih stanica i poboljšanje broja hemoglobina.

Utvrđeno je da redovita konzumacija vitamina C u obliku citrusnog voća poboljšava stanje pacijenata koji boluju od akutne anemije
FOTO: Shutterstock

Citrusno voće

Vitamin C igra važnu ulogu kod anemije jer pomaže krvi da apsorbira veću količinu željeza.

Utvrđeno je da redovita konzumacija vitamina C u obliku citrusnog voća poboljšava stanje pacijenata koji boluju od akutne anemije. Tijekom kratkog perioda povećava se sadržaj željeza u tijelu i apsorpcija mikronutrijenata.

Aronija za anemiju
FOTO: Shutterstock

Aronija za anemiju

Studije pokazuju da je sok aronije najbolji prirodni lijek protiv anemije. Bobice aronije sadrže mnoštvo vitamina i minerala, uključujući cink, magnezij, željezo i vitamine C, B i K. U usporedbi s drugim voćem, bobice aronije imaju najvišu razinu antioksidansa.

Od aronije se pravi ukusan sirup za anemiju koji je odličan za srce i krv pa samim time djeluje preventivno protiv kardiovaskularnih bolesti i slabokrvnosti. Studije pokazuju da samo 100 ml soka dnevno osigurava potrebnu dozu željeza našem tijelu.

Uz to, aronija je bogata vitaminom C koji se uvijek preporučuje za liječenje slabokrvnosti jer olakšava apsorpciju željeza u tijelu.

Zahvaljujući tome, jedna čaša soka od aronije dnevno daje našem tijelu i potrebnu dozu željeza te sposobnost da ga uspješno apsorbira.
Kopriva je poznati narodni lijek za liječenje anemije kod djece i odraslih
FOTO: Shutterstock

Kopriva

Kopriva je poznati narodni lijek za liječenje anemije kod djece i odraslih.

Ova iznimno ljekovita biljka ne samo da je odličan izvor željeza koji se lako asimilira u tijelu, već sadrži i vitamine A, C, magnezij, kalcij i kalij, kao i antioksidanse koji jačaju krv i štite naše stanice od oštećenja.
Zbog toga je kopriva vrhunska biljka koja se koristi za slabokrvnost i tijekom nedostatka željeza kod trudnica i male djece, kao i kod raznih stanja kada je prisutna slabost organizma i potreba za jačanjem tijela.

Od listova koprive radi se jaki čaj (infuzija) ili se biljka kuha na pari poput špinata koji je također jedna od omiljenih namirnica kod liječenja anemije. Sjeme koprive ili samljevenu, suhu koprivu možete svakodnevno posipati po hrani kako biste bili sigurni da ste unijeli dovoljnu količinu željeza.

Cikla za anemiju
FOTO: Shutterstock

Cikla

Povrće za koje smo svi čuli i u koje se možemo u potpunosti pouzdati kod liječenja anemije je cikla. Ovo zdravo povrće je bogato prirodnim željezom koje jača krv i krijepi oslabljeni organizam.

Uz željezo, cikla je bogata i većim količinama bakra, magnezija, fosfora i vitamina B1, B2, B6, B12 i C. Bogatstvo hranjivih tvari u ovom povrću čini ga odličnim za poticanje proizvodnje crvenih krvnih stanica u tijelu.

Kod redovite konzumacije cikla pomaže našem tijelu u povećanju hemoglobina u krvi i postepeno povećava razinu kisika u krvi.

Možemo je jesti u kuhanom obliku, dodati sirovu u salate ili iscijediti u sokovniku i popiti čašu svježeg soka pomiješanog s jednom čajnom žličicom soka limuna. Limunov sok će povećati sadržaj vitamina C, čime će se poboljšati apsorpcija željeza.

samo jedna jušna žlica spiruline sadrži 11 % dnevne vrijednosti željeza
FOTO: Shutterstock

Spirulina i Chlorella

Spirulina i Chlorella (klorela) različite su vrste zelenih algi koje imaju veliki potencijal kao biljke za potporu u liječenju anemije.

Spirulina je jedna od namirnica s najvećom nutritivnom vrijednošću na svijetu jer samo jedna jušna žlica ove zelene alge sadrži 11 % dnevne vrijednosti željeza.

Alga Chlorella sadrži više željeza nego Spirulina i ima izvrsna prirodna detoksikacijska svojstva. Da biste uzeli bilo koju od ovih algi bogatih željezom, njihov prah jednostavno dodajte u svoje smoothieje i hranu ili ih konzumirajte u obliku tableta.

Alfalfa je posebno bogata željezom
FOTO: Shutterstock

Lucerna (alfalfa)

Alfalfa (lat. Medicago sativa), poznata i kao lucerna, višegodišnja je cvjetajuća biljka iz porodice mahunarki koja je posebno bogata željezom i bjelančevinama. Također sadrži veće količine kalcija, magnezija, fosfora, vitamina A, vitamina K, klorofila i antioksidansa.

Zahvaljujući bogatom izvoru hranjivih tvari, lucerna se često koristi tijekom trudnoće i nakon poroda kako bi ženama pomogla obnoviti tijelo i krv.

Svježe alfalfa klice možete dodati svim vrstama jela, dok sušeni list lucerne koristite za pripremu jačeg čaja. Mladi listovi biljke kratko se kuhaju zbog celuloze koja je teško probavljiva, a zatim se dodaju u salate i sendviče.

smokve su izvrstan lijek za anemiju
FOTO: Shutterstock

Datulje, grožđice i smokve

Grožđice i datulje izvrstan su izvor vitamina C, A, bakra, magnezija i željeza. Slatke i sočne smokve su izvrstan lijek za anemiju jer su pune željeza, vitamina A, magnezija i folata. Za borbu protiv anemije trebali biste jesti 3 – 4 smokve dnevno.

Jednu šaku namočenih smokava, datulja i grožđica konzumirajte ujutro natašte, najmanje tri puta tjedno, kako biste pospješili apsorpciju željeza, poboljšali razinu hemoglobina, potaknuli energiju i ojačali imunitet.

Sjemenke crnog sezama mogu učiniti čuda za osobe koje pate od slabokrvnosti
FOTO: Shutterstock

Sjemenke crnog sezama

Sjemenke crnog sezama mogu učiniti čuda za osobe koje pate od slabokrvnosti. Bogate su željezom, cinkom, kalcijem, magnezijem, selenom i vitaminima B6, B7 i E.

Svi ti sastojci su vrlo bitni jer je dokazano da se redovitom konzumacijom sjemenki crnog sezama potiče apsorpcija i povećava razina željeza i hemoglobina u tijelu. Sjemenke sezama možete potopiti u pola čaše vode i ostaviti preko noći prije nego što ih konzumirate sljedeće jutro.

Osim toga, možete od njih napraviti slatke kuglice tako da jednu jušnu žlicu prženih sjemenki crnog sezama pomiješate s jednom jušnom žlicom meda. Razvaljajte mješavinu u kuglicu i uzimajte redovito kako biste povećali razinu željeza.

najbolji lijek za željezo
FOTO: Shutterstock

Namirnice bogate željezom

Naš jelovnik nam može ponuditi veliki izbor namirnica biljnog podrijetla koje su bogate željezom. Najbolje ih je konzumirati uz hranu bogatu vitaminom C kako biste pospješili apsorpciju željeza.

U svoju prehranu uključite leću, grah, soju, slanutak, zeleno lisnato povrće, gljive, krumpir s ljuskom, kakao prah, tamnu čokoladu, suhe marelice i šljive, chia sjemenke, lan i bučine sjemenke, cjelovite žitarice, kvinoju, zob, crveno voće i povrće, indijske oraščiće, pistacije i blackstrap melasu.

kako povećati željezo u krvi
FOTO: Shutterstock

Tjelovježba

I za kraj, budite aktivni jer što ste aktivniji, sposobnost krvi da cirkulira i nosi hranjive tvari i kisik tijelom je veća, čime održava i čuva vaše zdravlje. Redovite vježbe i trening snage povećat će mišićnu masu i pomoći u održavanju snage te smanjiti umor i slabost kod napora.

Kod težeg oblika anemije posavjetujte se sa svojim liječnikom i trenerom o vrstama vježbe ili mogućim aktivnostima.

Pročitajte i ove članke:

Članak objavljen:

Ocijenite članak

3.67 / 5   3

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu