Kakao za zdravlje: “Hrana bogova” koja čuva srce, krvne žile i mozak! Nutricionistica otkriva kako ga ispravno konzumirati

Kakao za zdravlje

Kakao najčešće vežemo uz djetinjstvo kada smo ga rado pili za doručak ili prije spavanja. No, da bismo govorili o zdravstvenim prednostima kakaa, moramo se ipak fokusirati na pravi kakao bez dodanog šećera

Organski kakao i zdravlje imaju puno zajedničkih poveznica. Za početak, vratimo se malo u prošlost. Kakao je posebice bio cijenjen u vrijeme astečkog kralja Montezume te je bio napitak više elite. 

Latinski naziv kakaa u prijevodu znači “hrana bogova“. Iako u to vrijeme nisu postojala znanstvena istraživanjima o dobrobitima kakaa, njegova (zdravstvena) vrijednost itekako se dobro procijenila. 

Kakao i zdravlje
FOTO: Shutterstock

Kakao od ploda do kakao maslaca

Mnogi se iznenade kada vide kako kakao izgleda u svojem izvornom obliku kad je svježe ubran s drveća. Jajolikog je oblika težine oko pola kilograma i dužine oko 30 cm. Kada se otvori, kakao je zapravo bijele boje s do 60 sjemenki. 

Upravo se sjemenke ili zrna koriste za preradu kakaa pri čemu je jedan od najvažnijih koraka izabrati kvalitetna zrna. Kada se uberu i izaberu najkvalitetnija zrna slijedi proces sušenja s ciljem poticanja fermentacije na prirodan način, uz pomoć sunca i listova banana. 

Naime, zrna kakaa ostave se na suncu prekrivena listovima banane. Naravno, zrna je potrebno očistiti od opne i drugih potencijalnih nečistoća. Idući korak je prženje prilikom kojeg se razvija poznati okus čokolade. 

Potom se pržena zrna lome drobilicom i dobiva se kakaov lom. Slijedi mljevenje kakaovog loma na toliko sitne čestice kako bi se kakaov maslac mogao ekstrahirati te ostati kakaova masa u tekućem obliku. 

Dakle, u konačnici se za čokoladu dobivaju dva proizvoda, a to su kakao masa i kakao maslac, pri čemu je prvi u krutom, a drugi u tekućem obliku. Da bi se proizvela čokolada, slijedi proces končiranja i temperiranja, a upravo o duljini procesa končiranja ovisi i kvaliteta čokolade

Sam kakao nastaje mljevenjem kakaovih zrna koja su prošla proces prženja i odvajanja kakaovog maslaca. Takav čisti kakao je gorkog okusa, a upravo ta gorčina nam govori i o njegovim zdravstvenim prednostima. 

Kakao kao lijek
FOTO: Shutterstock

Kakao za zdravlje 

Zahvaljujući protuupalnim i antioksidativnim sastojcima poput flavanola kakao i zdravlje neodvojivi su pojmovi. Među ostali, kakao:

Kakao kao lijek u narodnoj medicini svakako može nositi taj naziv, no imajte na umu da nijednoj namirnici ne možemo prepisivati ljekovita svojstva.

Primjerice, ako se općenito loše hranimo, ali redovito konzumiramo kakao, nažalost, kakao ne može poništiti posljedice loših prehrambenih navika i životnog stila.

No, svakako kakao bez šećera može postati dio uravnotežene prehrane i tako pomoći u održavanju našeg zdravlja i prevenciji bolesti povezanih s kardiovaskularnim sustavom. Odaberite zdravi kakao napitak od organskog kakaa bez šećera. 

Kakao za anemiju
FOTO: Shutterstock

Za anemiju, ali u ispravnom obliku

Osim što kakao djeluje protiv slobodnih radikala, izvrstan je izbor namirnice za osobe koje pate od manjka željeza. Kakao za anemiju itekako je dobar izbor budući da u manje od 30 g sadrži i tri puta više željeza u odnosu na preporučenu količinu. 

Međutim, da biste učinkovito koristili kakao za krvnu sliku, izbjegavajte ga u kombinaciji s mlijekom i mliječnim proizvodima. Naime, kalcij smanjuje apsorpciju željeza pa, iako smo navikli piti kakao u kombinaciji s mlijekom, za podizanje željeza ipak izbjegavajte ova dva sastojka zajedno. 

U tom slučaju odgovor na pitanje kako konzumirati kakao jest da ga pijete na prazan želudac u kombinaciji s vodom ili necertificiranim biljnim napitkom. Drugim riječima, dodajte zobeni, rižin ili drugi biljni napitak po izboru, ali bez dodanog kalcija. 

Ako ga pijete s vodom, vjerojatno ćete se trebati naviknuti na gorak okus. No, u tom slučaju dodajte malo meda ili zaslađivača po izboru. Ako ne možete piti kakao na prazan želudac, onda ga popijte između glavnih obroka. 

Važno je da nakon konzumacije kakaa u svrhu podizanja željeza izbjegavate kofein i mliječne proizvode barem jedan sat. Također, željezo se bolje apsorbira na prazan želudac. Dobra vijest je i da kakao sadrži vitamin C koji i pomaže apsorpciju željeza. 

Kakao za krvnu sliku
FOTO: Shutterstock

Za učenje i bolje raspoloženje

Nadalje, sigurno se nekad dobili savjet da jedete čokoladu dok učite. Naravno, prednost u ovom slučaju treba dati tamnoj čokoladi bogatoj kakaom, a to je čokolada sa 70 % i više kakaa. Mliječna čokolada koja u sastavu na prvom mjestu sadrži šećer i tako istiskuje udio kakaa može imati suprotan učinak. 

Kockica ili dvije tamne čokolade dok učite odlična je pauza od učenja, ali i izvrsna metoda za poboljšanje moždane aktivnosti i koncentracije. Naime, kakao pospješuje cirkulaciju čime se mozak bolje prokrvljuje i dobiva više kisika. Osim toga, magnezij djeluje protiv umora, a kakao ga sadrži u većim količinama. 

Kakao je izvrstan i za podizanje raspoloženja jer povoljno djeluje na hormone sreće. Osim toga, u kakau su prirodno prisutni hormoni sreće dopamin i serotonin. Iako se potiče konzumiranje tamne čokolade, ipak u svoju prehranu više uključite organski kakao bez šećera. 

Čokolada je prerađena namirnica

Dok je organski kakao bez šećera pojedinačni sastojak s relativno očuvanim sastavom, čokolada je ipak prerađena namirnica jer prolazi više koraka u procesu proizvodnje i sadrži i druge sastojke. 

Svaka namirnica koja dolazi s popisom sastojaka na poleđini spada u prerađene namirnice, što često znači i manji udio nutritivnih vrijednosti. To ne znači da ne trebate jesti tamnu čokoladu, no sam kakao bez šećera je pojedinačna namirnica pošteđena prevelike obrade. 

U konačnici, kakao je bogat vlaknima i proteinima, važnim makronutrijentima koje većina populacije ne konzumira dovoljno. 

Kako konzumirati kakao
FOTO: Shutterstock

Kako konzumirati kakao?

Prije nego što se bacite na recepte s kakaom najprije provjerite koji je najbolji kakao u prahu. Vodite se time da je u sastavu naveden samo jedan sastojak, a to je kakao, dakle bez dodanog šećera. 

Stoga je odgovor na pitanje gdje kupiti pravi kakao taj da ga možete pronaći u običnim trgovinama, kao i u specijaliziranim (online) trgovinama koje nude organski kakao bez šećera. Dovoljno je dodati između 15 – 30 g kakaa u napitak ili recepte za jednu osobu. 

Čisti, 100 %-tni, kakao na 100 g sadrži otprilike:

  • 340 kcal
  • 33 g vlakana
  • 24 g proteina
  • 11 g masti 
  • 14 g ugljikohidrata
  • 0 g šećera. 

Osim u kombinacije s biljnim napitkom ili mlijekom, kakao možete dodati u recepte za doručak.

Naglašavamo konzumaciju kakaa tijekom jutra ili prvog dijela dana jer djeluje razbuđujuće pa ga nije poželjno piti navečer prema uvriježenom mišljenju da je dobar prije spavanja.

Naravno, možete ga piti i navečer ako vam ne smeta. Prilagodite konzumaciju kakaa svojem bioritmu i smjenama u kojima radite. Ako radite noćne smjene, kakao navečer bit će dobra ideja. 

Oko 15 – 30 g kakaa dodajte u jutarnju zobenu kašu. Evo primjera takvog recepta:

  • oko 50 g zobenih pahuljica
  • oko 20 g kakaa
  • bobičasto voće
  • biljni napitak 
  • oko 15 g badema ili lješnjaka. 
Kakao je izvrstan sastojak i za domaći sladoled
FOTO: Shutterstock

Kakao je izvrstan sastojak i za domaći sladoled. Sve što trebate jest u blenderu izblendati smrznutu bananu, jušnu žlicu organskog kakaa bez šećera i koju žlicu biljnog napitka. Konzumirajte odmah, a smrznuta banana dat će teksturu sladoleda. 

Od pravog organskog kakaa napravite ukusne čokoladne namaze s datuljama ili javorovim sirupom te orašastim plodovima. Dodajte ga u recepte za fitness verzije slastica. U kombinaciji s avokadom dobit ćete preukusan kakao mousse, a možete napraviti i zdrave čokoladne kuglice

Pročitajte i članke:

Članak objavljen:

Ocijenite članak

4 / 5   5

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu