Eterično ulje komorača: Tonik za dišni, probavni i živčani sustav, a koristi se i u kozmetici! Evo kako pomaže i kako ga upotrebljavati

Eterično ulje komorača

Eterično ulje komorača ima dugu povijest upotrebe u drevnim kulturama Egipta, Kine, stare Grčke i Rima. Vjerovalo se da komorač daje dugovječnost, hrabrost i snagu.

U Grčkoj se ulje komorača davalo sportašima koji su se natjecali na Olimpijskim igrama jer je svojim stimulativnim svojstvima poticalo snagu kod natjecatelja.

U Indiji se pržene sjemenke komorača tradicionalno žvaču nakon obroka kako bi pomogle probavi, ojačale probavnu vatru (agni) i osvježile dah.

Komorač (lat. Foeniculum vulgare) je samonikla, višegodišnja zeljasta biljka koja pripada porodici štitarki (lat. Apiaceae). Raste po livadama, kamenjarima, uz puteve i ograde, a može narasti do dva metra.

Raspostranjena je diljem mediteranske regije i srodna je kimu, kopru, kuminu i anisu.

Svojim atraktivnim žutim mirisnim cvjetovima komorač privlači pčele pa je kao medonosna biljka korisna u svačijem vrtu. 

Svi dijelovi biljke su ljekoviti, zbog čega se uzgaja i upotrebljava kao rashlađujući začin ili čaj, dok se korijen određene sorte komorača koristi kao ukusno povrće.

Sjemenke komorača svojim slatkim okusom, s notom gorčine, podsjećaju na anis
FOTO: Shutterstock

Sjemenke komorača svojim slatkim okusom, s notom gorčine, podsjećaju na anis.

Potiču probavu, sinergijski podržavaju apsorpciju hranjivih tvari i obnavljaju tjelesne funkcije, čime djeluju na cjelokupno zdravlje.

Sve dobrobiti komorača možemo iskoristiti u obliku eteričnog ulja.

Komorač eterično ulje dobiva se destilacijom vodenom parom zdrobljenih sjemenki komorača.

Glavni sastojak mu je anetol (50 – 60 %), dok se od ostalih sastojaka ističu fenhon, α-pinen, kamfen, anisaldehid itd.

Ulje komorača je popularno eterično ulje u kućanstvu i uredima jer smiruje um i emocije.

U aromaterapiji opisuje se kao cvjetno, čisto, biljno, slatko, blago papreno i pikantno ulje.

Eterično ulje komorača djeluje kao tonik, tonirajući dišni, probavni i živčani sustav te sustav organa za izlučivanje

Eterično ulje komorača – djelovanje

Komorač je bogat flavonoidima, glikozidima i vitaminom C koji imaju snažno antioksidativno djelovanje. Izuzetno je hranjiv i vrijedan jer sadrži vitamin B, vitamine A, D, E i K te minerale kao što su magnezij, kalcij, kalij, željezo, fosfor, cink i dr.

Visokim sadržajem kalija snižava visoki krvni tlak te pospješuje zdravlje srca i krvožilnog sustava.

Ova biljka sadrži i estrogen koji je važan za žensko zdravlje jer pridonosi plodnosti, regulira menstruacijski ciklus te pomaže kod ublažavanja PMS sindroma.

Zdravstvene dobrobiti eteričnog ulja komorača pripisuju se njegovim brojnim ljekovitim svojstvima kao antiseptika, antispazmatika, aperitiva, diuretika, karminativa, ekspektoransa i stimulansa.

Pomaže u sprječavanju plinova i nadutosti, ima pročišćavajuće i detoksikacijske učinke, može pomoći u povećanju protoka majčinog mlijeka (galaktogog) i prirodni je laksativ.

Istovremeno olakšava apsorpciju hranjivih tvari u tijelu, čime se povećava snaga i jača imunitet.

Eterično ulje komorača - djelovanje
FOTO: Shutterstock

Antioksidativnim i antimikrobnim svojstvima pomaže u borbi protiv oštećenja tjelesnih stanica i uspješno djeluje protiv nekih vrsta bakterija, parazita i patogenih gljivica.

Osim toga, eterično ulje komorača ima i druga važna djelovanja:

  • ublažava grčeve – djeluje opuštajuće na neželjene kontrakcije ili grčeve u mišićima, crijevima, dišnim putevima i živcima
  • olakšava rad crijeva – komorač potiče peristaltiku crijeva i uklanja zatvor
  • ublažava nadutost – potiče oslobađanje plinova iz crijeva ne dopuštajući stvaranje novih plinova; vrlo je dobar za ljude koji pate od kroničnih problema s vjetrovima
  • pomaže u zacjeljivanju rana – određeni spojevi u eteričnom ulju komorača štite rane od infekcije; osim što sprječava infekciju, također može ubrzati njihovo zacjeljivanje; nakon operacija učinkovito štiti rez od sepse ili zaraze tetanusom
  • potiče mokrenje – ne samo da uklanja višak vode, natrija, mokraćne kiseline, žučnih soli i drugih toksičnih elemenata iz tijela, već snižava krvni tlak, čisti bubrege i smanjuje kolesterol
  • pomaže kod ženskih tegoba – uravnotežuje menstrualni ciklus kod neredovite, otežane ili bolne menstruacije; olakšava simptome povezane s mjesečnim ciklusom kao što su glavobolja, PMS, zadržavanje tekućine, bol u abdomenu, vrtoglavica i promjene raspoloženja; sprječava preuranjenu menopauzu te ublažava simptome perimenopauze i menopauze
  • djeluje kao stimulans – budući da je stimulans, ulje komorača može potaknuti sve aktivnosti koje se odvijaju unutar tijela; stimulira mozak i neuralnu aktivnost, živčani sustav, izlučivanje endokrinih i egzokrinih žlijezda (uključujući izlučivanje sebuma, suza, znoja, urina i iscjetka tijekom menstruacije) i probavni sustav; ovaj stimulirajući učinak također može pomoći u prevladavanju kroničnog umora, vrtoglavice i depresije
  • pročišćava krv – čisti krv od uree, mokraćne kiseline i određenih neželjenih hormona, koji su primarni toksini u krvotoku; osim toga, uravnotežuje razinu natrija u krvi
  • održava zdravlje želuca – potiče pravilno funkcioniranje želuca i održava normalnu funkciju probavnih kiselina i žuči te štiti želudac od pojave čira i mogućih infekcija
  • održava zdravlje slezene – ulje komorača održava tonus i zdravlje slezene, istovremeno je štiteći od raznih infekcija; slezena je vitalan organ u našem tijelu jer sudjeluje u proizvodnji limfocita i crvenih krvnih stanica
  • pomaže kod bronhitisa i kroničnog kašlja – komorač pruža olakšanje kod bronhitisa jer potiče iskašljavanje sluzi iz bronhija i pluća te je odlična biljka koja s vremenom ublažava kronični kašalj.

Eterično ulje komorača – upotreba

Kako biste iskoristili sve prednosti ulja komorača, koristite ga oralno i lokalno. Za želučane ili probavne tegobe dodajte 1 – 2 kapi ulja komorača u čašu tople vode ili u šalicu čaja od kamilice ili paprene metvice.

U lokalnoj primjeni za olakšanje probavnih smetnji utrljajte eterično ulje komorača na trbuh ili ga umasirajte na središnji i donji dio stopala. Pomiješajte nekoliko kapi eteričnog i baznog ulja (maslinovo, kokosovo) kako biste spriječili prebrzo isparavanje komorača.

Za njegu i dezinfekciju desni kapnite jednu kap eteričnog ulja na četkicu za zube i operite ih.

Ujedno će okus komorača pomoći u borbi protiv žudnje za slatkim.

Da biste se opustili nakon stresnog dana, pomiješajte 1 – 2 kapi eteričnih ulja komorača, lavande ili paprene metvice i nekoliko kapi baznog ulja. Dobivenu mješavinu utrljajte na vrat i prsa.

Ulje komorača se može kombinirati s eteričnim uljima iz obitelji drveta, metvice, citrusa i začina.

Eterično ulje komorača u kozmetici
FOTO: Shutterstock

Eterično ulje komorača u kozmetici

S obzirom na to da komorač ima antimikrobno svojstvo i sadrži snažne protuupalne spojeve, učinkovito je sredstvo za čišćenje i toniranje kože jer s aktivnim elementima kao što su anetol i limonen smanjuje pore na licu i ujednačuje ten proljepšavajući kožu.

Također, umiruje upalna stanja poput akni i rozaceje. U lokalnoj primjeni ulje komorača ublažava natečenost lica i podočnjake.

Tradicionalno se koristi i za liječenje modrica i sprječavanje pojave bora.

Kontraindikacije

S obzirom na to da su eterična ulja koncentrirana, uvijek ih koristite s oprezom i u preporučenim dozama.

Alergijske reakcije na komorač se rijetko javljaju, ali su moguće.

Komorač može utjecati na razinu estrogena pa ga trudnice i žene oboljele od raka dojke ili maternice trebaju izbjegavati. Ne preporučuje se osobama koje pate od epilepsije

Kod pretjerane konzumacije eterično ulje komorača može izazvati mučninu, povraćanje, konvulzije i mentalnu neravnotežu.

I na kraju još jedna važna napomena – eterična ulja uvijek držite podalje od djece i kućnih ljubimaca.

Pročitajte i ove članke:

Članak objavljen:

Ocijenite članak

0 / 5   0

Foto: Guliver

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu