Tinktura maslačka: Pozitivno djeluje na jetru i druge organe, čisti tijelo od otrova i snižava tlak! Evo recepta i kako se upotrebljava

Tinktura maslačka

Maslačak (lat. Taraxacum officinale) je podcijenjena biljka koja se često definira kao nepoželjan korov u vrtu, ali ovo je zapravo jedna od najljekovitijih biljaka koja se koristi u tradicionalnom travarstvu. U ljekovite svrhe koriste se listovi, stabljika, cvjetovi i korijen od kojeg se radi poznata tinktura maslačka.

Žute, cvjetne glavice maslačka cvatu od travnja do listopada, a rastu uz puteve i živice te ukrašavaju livade i parkove. Nakon cvatnje cvijet se pretvara u prepoznatljive loptice malih padobranaca sa sjemenom u koje smo radosno puhali još od ranog djetinstva.

Korijen se vadi u rano proljeće, a najbolje u jesen jer tada sadrži najviše inulina.

Tinktura korijena maslačka
FOTO: Shutterstock

Nutritivno gledajući, maslačak je jedno od najbogatijih zelenih lisnatih povrća, hranjiviji je čak od špinata i kelja. Sadrži vitamine A, C i K, a njegov je korijen bogat izvor kalija što mu daje snažna diuretska svojstva i čini ga izvrsnim sredstvom za detoksikaciju krvi.

Priprema se kao čaj, koristi u salatama i varivima, a korijen se peče i koristi kao nadomjestak za kavu.

U ovom ćemo se članku usmjeriti na blagodati njegovog podzemnog dijela od kojeg se priprema tinktura korijena maslačka koja nježno stimulira jetru, bubrege i probavni sustav te podupire cjelokupno zdravlje i dobrobit.

Najbolje se tinkture pripremaju od svježih biljaka korištenjem metode ekstrakcije kojom se oslobađaju ljekoviti sastojci bilja u otapalu poput alkohola, jabučnog octa ili glicerina.

Alkohol je izvrsno otapalo kod pripreme tinktura jer odlično djeluje na izvlačenje najšireg spektra biljnih svojstava i omogućuje laku apsorpciju njegovih ljekovitih spojeva u tijelu.

Pročitajte članak “Izrada tinktura: Ljekovito bilje u obliku prirodne tinkture za zdravlje“.

Tinktura od maslačka - ljekovitost
FOTO: Shutterstock

Tinktura od maslačka – ljekovitost

Korijen maslačka je najučinkovitiji dio biljake za detoksikaciju jetre i žučnog mjehura, dok istovremeno potiče bubrege na uklanjanje toksina u urinu.

S obzirom da potiče glavne organe čistače u uklanjanju otpadnih tvari, u travarstvu se najviše koristi tinktura maslačka za jetru.

Istraživanja pokazuju da maslačak pomaže u prevenciji i liječenju određenih bolesti jetre poput masne bolesti jetre (bezalkoholne) te oštećenje jetre izazvano acetaminofenom.

Istraživanja potvrđuju da maslačak ima antivirusna i antibakterijska svojstva te pomaže u jačanju imunološkog sustava.

S obzirom na to da je bogat antioksidansima i beta karotenom, neutralizira štetne učinke slobodnih radikala i pomaže u zaštiti stanica od oštećenja. Ekstrakti i spojevi maslačka također pomažu u smanjenju upalnih reakcija u tijelu.

Istraživanja pokazuju da spojevi u biljci potiču metabolizam ugljikohidrata i smanjuju apsorpciju masti, zbog čega pomaže kod mršavljenja.

Bioaktivni spojevi ujedno pomažu u snižavanju visokog kolesterola i regulaciji šećera u krvi, a bogat izvor kalija pomaže u smanjenju visokog krvnog tlaka.

Jedno je istraživanje pokazalo da ekstrakt maslačka može pomoći u smanjenju rasta raka jetre. Druga su pak istraživanja pokazala slične dobrobiti za rak dojke, debelog crijeva, gušterače i prostate.

Korijen maslačka se tradicionalno koristi i za liječenje sljedećih zdravstvenih stanja:

Maslačak tinktura - recept
FOTO: Shutterstock

Maslačak tinktura – recept

Izrada tinkture od maslačka je vrlo jednostavna. Iskopajte dovoljno svježeg korijena maslačka da napunite staklenku do 2/3 sitno nasjeckanim korijenjem. Ako nemate svježe korijenje, koristite suho.

Omjer tinkture izračunajte na jednostavan način – svježi biljni materijal macerirajte u omjeru s alkoholom 1:1, a osušeni biljni materijal s alkoholom u omjeru 1:5.

Priprema

  1. Korijen maslačka očistite od zemlje, kratko operite, dobro posušite i narežite na komadiće.
  2. Napunite do 2/3 staklenke (možete i više) nasjeckanim biljnim materijalom.
  3. Korijen maslačka prekrijte do vrha stakenke votkom ili rakijom (brendi), sve dok razina alkohola ne bude centimetar iznad biljnog dijela. Ako koristite suho bilje, ono će upiti dosta tekućine, stoga provjerite i po potrebi dodajte alkohol.
  4. Čvrsto zatvorite staklenku poklopcem i spremite u tamni ormar. Ostavite da se namače ili macerira 4 – 6 tjedana. Lagano protresite staklenku svaka 2 – 3 dana. Provjerite je li korijen potpuno prekriven alkoholom. Ako nije, dodajte još alkohola.
  5. Nakon 4 – 6 tjedana procijedite tekućinu kroz fino sito ili kroz gazu u drugu staklenku sa širokim otvorom.
  6. Zatvorite staklenku i ostavite tekućinu da se slegne preko noći.
  7. Sljedeći dan po potrebi ponovno procijedite tekućinu od taloga. Gotovu tinkturu pretočite u jantarne bočice i čuvajte na tamnom mjestu.
Tinktura maslačka - upotreba
FOTO: Shutterstock

Tinktura maslačka – upotreba

U knjizi Backyard Medicine nalaze se preporuke za doziranje i upotrebu tinkture od maslačka. Za održavanje općeg zdravlja konzumira se 1/2 čajne žličice tinkture, dva puta dnevno.

Kod loše probave uzima se 10 kapi u vodi svakih sat vremena dok se problem ne riješi. Akutne kožne erupcije zahtijevaju 10 kapi tinkture u vodi, više puta tijekom dana.

Artritis, giht, ekcem, psorijaza i problemi s jetrom rješavaju se jednom čajnom žličicom, tri puta dnevno u vodi.

Tinktura maslačka - iskustva
FOTO: Shutterstock

Tinktura maslačka – iskustva

Tinktura korijena maslačka pokazala se kod korisnika vrlo učinkovitom u izbacivanju viška vode iz tijela. Također je kožu učinila još “napetijom” i zdravijom.

Primjetilo se olakšanje i smanjeno oticanje skočnog zgloba i stopala kod edema, gihta i oticanja nogu uslijed dugog stajanja ili sjedenja.

Također, tinktura maslačka pokazala se kao velika pomoć kod zatvora jer je regulirala normalno pražnjenje crijeva. Brzo je došlo do olakšanja kod želučanih problema poput žgaravice ili mučnine.

Čišćenjem jetre smanjila se pojava akni i ekcema, a izgled kože se poboljšao.

S obzirom da jača imunitet, tinktura maslačka je pomogla smanjiti simptome prehlade i kašalj.

Napomena

Kod opstrukcije (začepljenja) žučnih vodova maslačak tinktura se ne smije piti.

Oprez je potreban i kod žučnih kamenaca jer koleretično djelovanje (povećanje stvaranja i izlučivanja žuči) biljke maslačka može pokrenuti “uspavane” žučne kamence.

Ne preporučuje se djeci ispod 18 godina, trudnicama i dojiljama.

Sve tinkture obavezno čuvajte od dohvata male djece!

Pročitajte i članke:

Članak objavljen:
  1. Fletcher, J. (2023). 11 health benefits of dandelion. Medical News Today.
  2. Gardiner, B. (2021). Easy Dandelion Root Tincture Recipe. The Outdoor Apothecary.
  3. Weed, S. Herbal Pharmacy: Making a Tincture. Susun Weed.

Ocijenite članak

3.50 / 5   2

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu