Biljke za menopauzu: Nježno kontroliraju simptome na prirodan i siguran način! Evo popisa ženinih saveznika

Biljke za menopauzu

Biljke za menopauzu imaju dugu povijest tradicionalne upotrebe pružajući nam siguran, učinkovit i holistički pristup upravljanju simptomima menopauze.

Menopauza je prirodni biološki proces svake žene, a obično započinje u 40-im ili 50-im godinama života. Višegodišnje razdoblje hormonskih promjena u kojem se postepeno gasi funkcija jajnika poznato je kao perimenopauza.

Kad prođe 12 mjeseci od zadnje menstruacije, označava se kraj reproduktivnog doba i započinje službeni ulazak u menopauzu. Iako je ona normalan proces starenja, simptomi menopauze mogu biti vrlo neugodni i često predstavljaju problem ako se teško s njima upravlja.

Iako su dostupni razni farmaceutski lijekovi koji uključuju tradicionalnu hormonsku nadomjesnu terapiju, zbog rizika od nuspojava mnoge žene radije koriste alternativne terapije.

Hormonska terapija može imati štetne nuspojave, kao što su stanjivanje kose, bolovi u zglobovima, rizik od krvnih ugrušaka, stanjivanje kostiju (osteoporoza), povišeni rizik za rak dojke, koronarne bolesti ili nastajanje žučnih kamenaca.

Budući da je menopauza potpuno prirodan proces, alternativni tretmani su usmjereni prvenstveno na upravljanje simptomima.
Menopauza može uzrokovati pozitivne promjene, ali i negativne fizičke i emocionalne izazove
FOTO: Shutterstock

Menopauza može uzrokovati pozitivne promjene, ali i negativne fizičke i emocionalne izazove kao što su glavobolja, promjene raspoloženja, maglovit um (teško postizanje koncentracije), zaboravnost, anksioznost i depresija, izljevi bijesa, valovi vrućine ili zimica, noćno znojenje i problemi sa spavanjem.
Često žene imaju usporen metabolizam, zbog čega dolazi do povećane težine.

Pojavljuju se bolovi u kostima i zglobovima, a tijekom starenja dolazi i do gubitka koštane mase. Koža je suha, kosa se stanjuje, a mnoge žene se žale na suhoću rodnice i smanjen libido.

Kako bi lakše prebrodile ovo prijelazno razdoblje i uspješno upravljali simptomima, za svaku ženu je dobro znati na koje prirodne saveznike može računati. Alternativne terapije uključuju biljne proizvode koji nježno kontroliraju simptome na prirodan i siguran način.

U nastavku ćemo navesti određene biljke za menopauzu koje možete isprobati zbog njihovih dokazanih ljekovitih dobrobiti.

Biljke za menopauzu

Postoje brojne biljke koje djeluju odlično protiv simptoma menopauze jer sadrže fitoestrogene, biljne spojeve koji mogu oponašati učinke estrogena u tijelu, ublažavajući simptome te poboljšavajući kvalitetu sna i raspoloženje.

Sljedeće biljke za menopauzu dokazano pomažu u održavanju ravnoteže hormona i ublažavanju simptoma.

Ljupki žuti cvjetovi gospine trave imaju antioksidativna svojstva
FOTO: Shutterstock

Gospina trava

Ljupki žuti cvjetovi gospine trave imaju antioksidativna svojstva, što čini ovu biljku odličnim izborom za cjelokupno zdravlje. Ekstrakt gospine trave (Hypericum perforatum) je znanstveno proučavan, čime je utvrđeno da posjeduje antidepresivni učinak i podržava dobro raspoloženje. Što se tiče primjene kod žena u menopauzi, gospina trava pomaže kod raznih simptoma.

U maloj studiji istraživači su otkrili da su žene u postmenopauzi koje su uzimale gospinu travu tri puta dnevno tijekom dva mjeseca doživjele smanjenu učestalost i intenzitet valunga i značajno poboljšale raspoloženje.

Ulje noćurka pomaže u ublažavanju valunga, razdražljivosti, nadutosti, promjena raspoloženja i drugih simptoma
FOTO: Shutterstock

Ulje noćurka

Vrlo ljekovita biljka koja dolazi iz Sjeverne Amerike i od koje se radi poznato ulje noćurka (Oenothera biennis) stoljećima je korištena za liječenje raznih bolesti, uključujući gastrointestinalne probleme, respiratorne bolesti i kožna oboljenja.

Danas je popularan dodatak prehrani kod žena u menopauzi kao prirodna zamjena hormonskoj terapiji. Pomaže u ublažavanju valunga, razdražljivosti, nadutosti, promjena raspoloženja i drugih simptoma.

Crni kohoš se osobito preporučuje ženama koje ne smiju koristiti hormonsku nadomjesnu terapiju za simptomatsko olakšanje menopauze
FOTO: Shutterstock

Crni kohoš

Još jedna ljekovita bilja koja zasluženo spada u biljke za menopauzu, a također dolazi iz Amerike je crni kohoš (Actaea racemosa). Indijanska plemena tradicionalno su koristila ovu biljku protiv upalnih stanja i za podršku ženskom reproduktivnom sustavu.

Znanstveni dokazi potvrđuju da je ova biljka sigurna podrška tijelu za simptome menopauze, osobito valove vrućine, promjene raspoloženja i poremećaje spavanja. Žene u postmenopauzi koje su uzimale crni kohoš svaki dan tijekom osam tjedana doživjele su smanjenje učestalosti i težine napadaja valunga.

Crni kohoš se osobito preporučuje ženama koje ne smiju koristiti hormonsku nadomjesnu terapiju za simptomatsko olakšanje menopauze.

Lucerna uspješno podupire žensko tijelo koje prolazi kroz uobičajene simptome menopauze
FOTO: Shutterstock

Lucerna

Iako je nekad slovila kao stočna hrana, lucerna (Medicago sativa) je hranjiva i danas vrlo popularna biljka koja se konzumira u obliku svježih klica poznatih kao alfalfa ili u obliku dodatka prehrani. Kao biljka bogata hranjivim tvarima koristi se za održavanje ravnoteže ženskih hormona. Sadrži antioksidanse i širok raspon minerala kojima pomaže u održavanju zdravih kostiju, kose i kože.

Jedna je studija ispitivala učinke kadulje i lucerne na žene u menopauzi i primijetila da učinkovito rješavaju teške izazove menopauze kao što su valovi vrućine. Drugim kliničkim ispitivanjem se zaključilo da ova hranjiva biljka uspješno podupire žensko tijelo koje prolazi kroz uobičajene simptome menopauze.

Crvena djetelina sadrži bogat izvor fitoestrogena i izoflavona, spojeva koji djeluju slično kao hormon estrogen
FOTO: Shutterstock

Crvena djetelina

Kad se spominju biljke za menopauzu, crvena djetelina (Trifolium pratense) je nezaobilazan dio u liječenju ili prevenciji raznih simptoma menopauze. Ova omiljena ženska biljka sadrži bogat izvor fitoestrogena i izoflavona, spojeva koji djeluju slično kao hormon estrogen.

Pregled više studija pokazao je da ovi spojevi pomažu u ublažavanju simptoma povezanih s padom proizvodnje estrogena koji se javlja s menopauzom, uključujući valunge, kožne probleme, noćno znojenje, promjene raspoloženja i gubitak koštane mase.

Abicija ima antioksidativna svojstva kojima štiti tjelesne stanice, popravlja raspoloženje, pruža mentalnu smirenost te liječi nesanicu i depresiju
FOTO: Shutterstock

Abicija ili svileni bagrem

Abicija (Albizia julibrissin) je prekrasna i jedinstvena biljka koja se u u tradicionalnoj kineskoj medicini koristi za pripremu čaja jakog i intenzivnog okusa. Ova biljka ima antioksidativna svojstva kojima štiti tjelesne stanice, popravlja raspoloženje, pruža mentalnu smirenost te liječi nesanicu i depresiju.

Pomaže nadbubrežnim žlijezdama koje proizvode hormone kao što su adrenalin, kortizol i DHEA (poznat kao “majka hormona”), što čini abiciju idealnim saveznikom da se naše tijelo na zdrav način nosi sa stresom.

Ekstrakt korijena valerijane se od davnine koristi u biljnoj medicini za izazivanje emocionalnog opuštanja i osjećaja smirenosti
FOTO: Shutterstock

Valerijana

Valerijana (Valeriana officinalis) je još jedna omiljena biljka za ženske boljke. Ekstrakt korijena valerijane se od davnine koristi u biljnoj medicini za izazivanje emocionalnog opuštanja i osjećaja smirenosti te za liječenje simptoma menopauze kao što su nesanica i valovi vrućine.

U studiji na 100 žena u menopauzi koristila se kombinacija valerijane i matičnjaka koja se pokazala značajno učinkovitijom u poboljšanju kvalitete sna od placeba.

Studija iz 2023., koja je uspoređivala djelovanje ekstrakta komorača i valerijane nasuprot placeba, pokazala je da je ekstrakt učinkovit za ublažavanje poremećaja spavanja, smanjenje težine i učestalosti valunga.

Pasiflora liječi živčanu napetost i tjeskobu, ublažava ljutnju, valunge i noćno znojenje
FOTO: Shutterstock

Pasiflora

Pasiflora (Passiflora incarnata) je još jedna biljka porijeklom iz SAD-a koja je prepoznatljiva po svojim jedinstvenim i lijepim cvjetovima. Ona također spada u važne biljke za menopauzu jer smiruje i opušta te potiče zdrav san kod žena. Stabljika i lišće pasiflore sadrže korisne fitokemikalije koje pružaju razne zdravstvene dobrobiti.

Ova blago sedativna biljka liječi živčanu napetost i tjeskobu, ublažava ljutnju, valunge i noćno znojenje te se, prema provedenim istraživanjima, pokazala izvrsna prirodna alternativa hormonskoj nadomjesnoj terapiji.

Sojini proteini i izoflavoni podržavaju snagu kostiju i mišićnu masu kod žena u menopauzi
FOTO: Shutterstock

Sojini izoflavoni

Sojini izoflavoni su sigurna i učinkovita alternativa za žene koje ne mogu ili ne bi trebale koristiti hormonske nadomjesne metode. Sojini proteini i izoflavoni podržavaju snagu kostiju i mišićnu masu kod žena u menopauzi. Također utječu na gubitak težine i metabolizam glukoze.

Studija je pokazala da su žene koje su uzimale dodatke sojinog izoflavona imale za 31 % manji broj dnevnih valova vrućine, kao i primjetno poboljšanje kod suhoće rodnice.

Drugo je istraživanje pokazalo da su žene u postmenopauzi koje su uzimale 60 mg izoflavona dnevno tijekom tri mjeseca imale 57 % manji broj valunga i za 43 % manje noćnog znojenja.

Sjemenke lana prirodno su bogat izvor lignana, biljnih spojeva koji imaju kemijsku strukturu i aktivnost sličnu hormonu estrogena
FOTO: Shutterstock

Lanene sjemenke

Sjemenke lana (Linum usitatissimum) prirodno su bogat izvor lignana, biljnih spojeva koji imaju kemijsku strukturu i aktivnost sličnu hormonu estrogena. Zbog toga su ove sjemenke vrlo korisne za ublažavanje simptoma menopauze kao što su gubitak koštane mase i valovi vrućine jer smanjuju učestalost i trajanje valunga.

U maloj, tromjesečnoj studiji na 140 žena u menopauzi grupa sudionica koje su uzimale sjemenke lana same su prijavile značajna poboljšanja kod različitih simptoma menopauze te kod ukupne kvalitete života.

ginseng može pomoći u ublažavanju seksualnih problema koji su povezani s menopauzom
FOTO: Shutterstock

Ginseng

Ginseng (Panax ginseng) je višegodišnja biljka porijeklom iz Azije koja se koristi u tradicionalnoj kineskoj medicini za liječenje raznih bolesti, uključujući simptome menopauze. Podržava kognitivne funkcije, liječi poremećaje spavanja, smanjuje učestalost i jačinu valunga i noćnog znojenja te poboljšava raspoloženje i opću kvalitetu života žena u menopauzi.

Određena istraživanja pokazuju da ginseng može pomoći u ublažavanju seksualnih problema koji su povezani s menopauzom jer povećava razinu energije.

Jedna je studija otkrila da ova azijska biljka djeluje kao prirodni afrodizijak.

Nakon što su žene u postmenopauzi uzimale 500 mg Panax ginsenga dva puta dnevno tijekom četiri tjedna njihovo seksualno funkcioniranje poput seksualne želje, uzbuđenja, podmazivanja vagine, orgazama i zadovoljstva značajno se poboljšalo.

Pročitajte članak “Seks i menopauza: Može li biti isto kao prije? Evo s kojim se izazovima žene mogu suočiti i kako održati ispunjen intimni život“.

Maca je poznata i kao peruanski ginseng koji znanstvenici svrstavaju među adaptogene biljke
FOTO: Shutterstock

Maca

Maca ili maka (Lepidium meyenii) je peruansko povrće koje se stoljećima koristi u tradicionalnoj narodnoj medicini za liječenje bolesti poput anemije, neplodnosti i hormonske neravnoteže. Ona je važna ženska biljka jer pomaže kod određenih simptoma menopauze poput smanjenog spolnog nagona, neraspoloženja i suhoće rodnice.

Maca je poznata i kao peruanski ginseng koji znanstvenici svrstavaju među adaptogene biljke jer povećava tjelesnu otpornost na stres i utječe na postizanje hormonalne ravnoteže.

Pročitajte i ove članke:

Članak objavljen:

Saznajte više o menopauzi u sljedećim tekstovima:

Ocijenite članak

5 / 5   1

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu