Najbolji biljni lijek za menopauzu: Povećajte kvalitetu života! Ovi prirodni lijekovi ublažit će neugodne simptome
- Budite prvi i komentirajte!
- 6 min čitanja
Svaka žena je posebna i na jedinstven način ulazi u nova životna razdoblja. Hrabro prolazi kroz faze hormonalnih promjena u plodnom razdoblju svojeg života sve dok ne uđe u klimaks i krene istraživati koji je najbolji biljni lijek za menopauzu.
Menopauza je prirodni proces koji započinje između 40. i 50. godine. U tom periodu dolazi do pada proizvodnje reproduktivnih hormona koji je često popraćen raznim simptomima, a završava potpunim prestankom menstrualnog ciklusa.
Simptomi menopauze mogu kod svake žene biti različitog intenziteta, a često ovise o genetskoj predispoziciji i prijašnjim navikama. Variraju od blagih pa do vrlo neugodnih simptoma koji mogu narušiti kvalitetu života.
Obično se ispoljavaju kao:
- valovi vrućine
- zimica
- noćno znojenje
- debljanje
- neredovite menstruacije
- gubitak punoće grudi
- nestabilna raspoloženja
- smanjen libido
- suhoća rodnice
- problemi sa spavanjem
- gubitak koštane mase
- promjena u kvaliteti kose i kože
- glavobolje
- umor
- emotivni ispadi
- anksioznost i depresija.
Iako su danas dostupni razni farmakološki lijekovi, zbog njihovih nuspojava žene se sve više odlučuju za alternativna riješenja. Zato ćemo u nastavku navesti najvažnije biljne lijekove čiju učinkovitost potvrđuju pozitivna iskustva žena u menopauzi.
Najbolji biljni lijek za menopauzu – 12 prirodnih saveznika
Mnogim ženama koje prolaze kroz menopauzu ne treba nikakav poseban tretman jer imaju malo simptoma. Međutim, kad simptomi menopauze utječu na kvalitetu života, postoji niz biljnih lijekova i namirnica koje pomažu.
One su bogate fitoestrogenima koji prirodno nadoknađuju manjak estrogena u perimenopauzi i menopauzi. Biljni su hormoni (fitoestrogeni) iskoristivi organizmu i, za razliku od propisanih hormona, štite od raka dojke.
Ovih 12 prirodnih saveznika pomoći će olakšati simptome u menopauzi.
1. Crvena djetelina i valovi vrućine
Crvena djetelina (lat. Trifolium pratense) raste na gotovo svakoj livadi. Uz kadulju, preporučuje se u narodnoj medicini kao najbolji lijek za valunge i kao odličan lijek za povećanje mineralne gustoće kostiju.
Njezini su cvjetovi jedan od najbogatijih izvora izoflavona. Ovi spojevi djeluju slično kao hormon estrogen i mogu pomoći u ublažavanju simptoma povezanih s padom proizvodnje estrogena.
Crvena djetelina se često koristi za liječenje ili prevenciju raznih simptoma menopauze, uključujući noćno znojenje, iscrpljenost i gubitak koštane mase (osteoporoza).
Pročitajte članak “Crvena djetelina – zdravstveni učinci, uporaba i mjere opreza“.
2. Kadulja i noćno znojenje
Kadulja (lat. Salvia officinalis) je aromatična biljka koja je iznimno ljekovita za cijeli organizam jer jača krv, krijepi tijelo i pomaže kod probavnih i menstrualnih tegoba. Uz lavandu, čaj od kadulje pomaže u borbi protiv pretjeranog znojenja tijekom menopauze.
Bogata je eteričnim uljima, a njezini su ekstrakti dobro poznati zbog svoje sposobnosti u ublažavanju valova vrućine.
Pročitajte članak “Čaj od kadulje (žalfije) – ljekovita svojstva i priprema“.
3. Vrkuta i perimenopauza
Gospin plašt ili vrkuta (lat. Alchemilla vulgaris) je divna biljka za žene bilo koje životne dobi. U narodnoj se medicini preporučuje kao najbolji čaj za menopauzu i tegobe povezane s hormonalnim poremećajem.
Vrkuta štiti ženu tako što podiže razinu estrogena, a istovremeno je čuva i od viška ovog hormona koji može dovesti do endometrioze ili mioma.
Vrkuta i perimenopauza ne idu jedna bez druge! Naime, u perimenopauzi ova iscjeljujuća biljka pomaže u tranziciji kad su menstrualni ciklusi neredoviti i postoji mogućnost obilnog krvarenja, promjene u libidu i emotivnom raspoloženju. Odlična je kao čaj protiv depresije.
Pročitajte članak “Čaj od vrkute: Biljka koja ima moćno djelovanje u borbi protiv ženskih bolesti! Znamo kada i kako piti čaj od vrkute“.
4. Maca i problemi seksualne prirode
Maca (lat. Lepidium meyenii) je peruansko povrće iz porodice Brassica. Stoljećima se koristi u tradicionalnoj narodnoj medicini za liječenje hormonske neravnoteže, neplodnosti, anemije i određenih simptoma menopauze poput promjene raspoloženja, smanjenog spolnog nagona i suhoće rodnice.
Danas se naširoko koristi i preporučuje kao najbolji biljni lijek za menopauzu. Nekoliko malih studija pokazuje da potiče seksualni nagon te smanjuje anksioznost i depresiju.
Pročitajte članak “Maca prah – prirodni izvor zdravlja i ljepote“.
5. Kalcij u biljkama i zdravlje kostiju
Unos kalcija tijekom i nakon menopauze mora biti visok kako bi se održalo zdravlje i fleksibilnost kostiju. Kalcij u tabletama ne može se usporediti s kalcijem u biljkama. Kosti su izgrađene od 10-ak minerala osim kalcija, a svi se nalaze u bogatim količinama u korijenju i listovima jestivog bilja.
Njihovom redovitom upotrebom pomažemo tijelu u prevenciji osteoporoze, bolova u zglobovima i grčeva u nogama te štitimo organizam od srčanih bolesti, depresije i glavobolja.
Najbolji prirodni lijek u menopauzi krije se na livadi, policama ljekarni i trgovina. Na raspolaganju imamo puno zelenih saveznika kao što su aromatični listovi kadulje, ružmarina, paprene metvice, matičnjaka i timijana. Odlični su i listovi maslačka, koprive, gaveza, peršina, potočarke, zeleno lisnato povrće, cvjetovi crvene djeteline te korijenje od maslačka, cikorije i čička.
6. Vitamin E i suhoća rodnice
Ulje vitamina E naneseno na rodnicu pomaže poboljšati lubrikaciju. Njeguje i pomlađuje kožu, štiti je od oštećenja i smanjuje valove vrućine.
7. Tinktura matičnjaka štiti srce i smiruje emocije
Tinktura matičnjaka (lat. Leonurus cardiaca) napravljena od svježih cvjetnih vrhova omiljena je kod žena u menopauzi i žena svih dobi. Nekoliko kapi tinkture (do 25 kapi) smirit će emocije, razdražljivost i stres, ojačat će srce i smanjiti njegov ubrzani rad.
Pomaže kod valova vrućine, ublažava simptome PMS-a, menstrualne grčeve i povećava lubrikaciju vagine.
8. Gospina trava protiv depresije
Kad su u pitanju najbolji prirodni lijekovi za menopauzu, gospina trava ili kantarion (lat. Hypericum perforatum) još je jedna omiljena biljka među ženama. Smatra se jednim od najboljih prirodnih antidepresiva. Pomaže u liječenju simptoma lošeg raspoloženja i tjeskobe, osobito tijekom menopauze.
Jedan od ključnih aktivnih sastojaka ove biljke je tvar poznata kao hipericin, a otkrivena je prije mnogo godina. Ova tvar ima sedativno djelovanje i poboljšava raspoloženje, čime pomaže kod nemira, razdražljivosti, tjeskobe, potištenosti, osjećaja tuge, melankolije i depresije. Primjenjuje se kao čaj koji se preporučuje piti do tri puta dnevno.
Pročitajte članak “Čaj od gospine trave – djelovanje, nuspojave, priprema, gdje kupiti“.
9. Valerijana protiv stresa i poremećaja sna
Korijen biljke valerijane (lat. Valeriana officinalis) koristi se u ljekovite svrhe za liječenje stresa i tjeskobe. Budući da smiruje um i opušta tijelo, ujedno je dobar saveznik za miran san koji je često poremećen zbog noćnog znojenja.
Pročitajte članak “Valerijana – ljekovita svojstva i recepti za pripravke“.
10. Ekstrakti soje i regulacija estrogena
Ekstrakti soje koriste se u svim fazama menopauze, a posebno su korisni za ublažavanje simptoma kao što su umor, razdražljivost i loše pamćenje. Pomažu u sprječavanju osteoporoze i smanjuju rizik od kardiovaskularnih bolesti.
11. Arnika i bolovi u mišićima
Arnika ili brđanka (lat. Arnica montana) djeluje analgetski i protupalno. Koristi se za vanjsku upotrebu kako bi ublažila bolove u menopauzi. Pomaže kod bolnih mišića, upale i ukočenih zglobova.
Pročitajte članak “Arnika – ljekovita svojstva i djelovanje“.
12. Vražja kandža i bolni zglobovi
Korijen vražje kandže (lat. Harpagophytum procumbens) koristi se kao biljni lijek za ublažavanje upalnih procesa u zglobovima i mišićima, kao i kod bolova u vratu, ramenima i leđima.
Ako arnika nije dovoljno pomogla, ova biljka je idealna za menopauzalne bolove u mišićima i za ukočene zglobove jer pomaže u njihovoj pokretljivosti.
Pročitajte članak “Vražja kandža – ljekovita svojstva i upotreba“.
I za kraj
Koristite kvalitetne biljne pripravke. Ako ste u mogućnosti, svakako naberite sezonsko ljekovito bilje iz svojeg vrta ili dok šetate prirodom. Konzumirajte ih u svježem ili sušenom obliku u raznim salatama i čajevima.
Ako koristite lijekove, obavezno se posavjetujte sa svojim liječnikom kako ne bi došlo do interakcije.
Pročitajte i članke:
- Iskustva žena u menopauzi: Tri žene otkrivaju kako su se suočile sa strahom od promjene, fizičkim i psihičkim tegobama
- Čajevi u menopauzi: Nutricionistica otkriva 5 vrsta koje pomažu kod valunga, promjena raspoloženja i nesanice
- Psihički problemi u postmenopauzi – zašto se javljaju i kako ih prepoznati?
Tekst Dana
Za vas izdvajamo
12 vježbi s vlastitom težinom za izgradnju mišića
- Tomislav Stanić
- 4 min čitanja
- najbolji biljni lijek za menopauzu
- najbolji čaj ua menopauzu
- najbolji lijek za valunge
- najbolji prirodni lijekovi za menopauzu
- vrkuta i perimenopauza
- Natural Treatments for Menopause Symptoms. (2022). WebMD.
- Hill, A. (2020). 10 Herbs and Supplements for Menopause. Healthline.
- Durward, E. Menopause treatment with herbs. A.Vogel.
- Weed, S. S. Menopausal Years, the Wise Woman Way. Susun Weed.