Potočarka – ljekovito djelovanje i upotreba
- 3 komentara
- 3 min čitanja
Potočarku, jednu od Hipokratovih najmilijih ljekovitih biljaka i u današnje se vrijeme isplati pobliže upoznati. Ova dugovječna biljka u narodu je poznata pod mnogim imenima; dragušac, bobovnjak, rezanica, kostriš. Korištena je za liječenje mnogih stanja i bolesti, od katara pluća do bolova u križima i zubobolje, a nova istraživanja je svrstavaju i u grupu boraca protiv raka i tumora.
Karakteristike i svojstva potočarke
Potočarka je vodena trajnica, u prosjeku naraste 60-70 cm, a nekada dosegne i 1 m u visinu te do 2 m u širinu. Ovu lijepu biljku lijepe zelene boje nalazimo pored čistih rijeka, potoka i izvora. Izgleda kao maleni grmić puzavac, s mesnatim, glatkim i sjajnim listićima koji se protežu po tlu te u visinu, a sežu i pod vodu. U vrijeme cvata, od svibnja do rujna, prepoznajemo je po gustim, bijelim i veoma malenim cvjetićima, često okruženim pčelama zbog nektara kojeg sadrže.
Zanimljivo je da potočnica ima mogućnost preživljavanja i razmnožavanja plivajući po vodi, bez doticanja sa zemljom.
Ljekovito djelovanje potočarke
Potočarka je jedna od biljaka koje koristimo cijele i najbolje je da bude svježa. Osim kao antioksidans, poznata je i kao čistač cijelog organizma jer potiče izmjenu tvari, posebice dobro utječe na krv, ona revitalizira, osvježava i otvara apetit.
Brojna su ljekovita djelovanja potočarke, često se koristi kao antibiotik, diuretik, reumatik, stimulans, čistač organizma, protiv upala mjehura i groznica, ekcema, angina, nadraženog grla i pluća, protiv bronhitisa, katara pluća, potiče izlučivanje tvrdokorne sluzi iz pluća, protiv zubobolje i upale zubi. Korisna je čak i pri vanjskoj primjeni, čisti i zacjeljuje oštećenu kožu, djeluje protiv mrlja i pjega po koži, a djelotvorna je i protiv opadanja kose.
Bolesti i stanja koje liječi potočarka
Vodenu kraljicu, kako je se u narodu također često naziva, koristimo za liječenje:
- Bolesti srca i krvi, čisti masnoće u krvi
- Bolesti dišnih puteva, posebice često se koristi za izbacivanje guste i tvrde sluzi iz pluća
- Bolesti bubrega i urinarnog trakta
- Dijabetesa
- Bolesti jetre
- Bolesti kože i tjemena
Korištenje potočarke
Potočarka, iako izgleda „slatko“ zapravo je ljutkasta. Najbolje ju je koristi dok još nije procvala, zbog smanjene doze ljutine. Koristimo je u salatama, kao začin, čaj, svježe iscijeđen sok te u obliku kapi i tinktura.
Čaj od potočarke
- Prstohvat potočarke (1 velika žlica)
- 2 dl kipuće vode
Za čaj se preporučuje svježa biljka, nasjeckamo je i prelijemo s 2 dl kipuće vode, ostavimo poklopljeno 20 minuta te ocijedimo.
Sok od potočarke
- Šaka potočarke
- 6 dl vode
Svježu biljku potrebno je izgnječiti ili izmiksati u sokovniku te preliti vodom. Omjer potočarke i vode bi trebao biti 1:5, nikako više, a konzumira se 2-3 puta po 1 žlica dnevno. Ova iznimna biljka snažno čisti organizam, tako da može dovesti do nadražaja bubrega i mokraćnog sustava, stoga ju je važno pažljivo koristiti, a trudnicama se na preporučuje uopće.
Tinktura od potočarke
- 30 g svježih listića potočarke
- 1,5 dl alkohola od 20 %
Listiće potočarke prelijemo s alkoholom te ostavimo da stoji 5-7 dana. Tinkturu uzimamo tri puta dnevno tako da jednu čajnu žličicu dodamo u čaj ili vodu.
Potočarka kao oblog
Potočarku možemo koristiti i kao oblog, a količina ovisi o veličini rane. Lišće izgnječimo te stavljamo na oštećeno mjesto na koži, zamotamo zavojem i ostavimo da potočnica djeluje nekoliko sati. Ranu je potrebno prije dezinficirati.
Potočarka u prehrani
Potočarka se može pripremiti na mnogo načina, odlična je u kombinaciji s drugim povrćem i u raznim salatama, a možemo ju pripremiti i kao špinat ili juhu te začiniti po želji. Salata od potočarke,
matovilca, rajčice, rotkvice i luka paket je zdravlja, komplet šarenila idealan za ugostiti društvo i jednostavno je neodoljiva.
Tekst Dana
Za vas izdvajamo
12 vježbi s vlastitom težinom za izgradnju mišića
- Tomislav Stanić
- 4 min čitanja