Tamjan kao lijek: Za što sve pomaže i kako se koristi?

Tamjan kao lijek

Zamislite miris koji putuje kroz vrijeme, miris koji je ispunjavao drevne hramove i koji se i danas koristi u aromaterapiji. To je miris ljekovitog tamjana, aromatične smole dobivene iz drva roda Boswellia. Stoljećima se koristio u religijskim obredima i tradicionalnoj medicini, a danas tamjan kao lijek predstavlja most između drevne mudrosti i moderne nauke.

U nastavku ćemo istražiti kako se koristi tamjan kao lijek, kako djeluje na naš organizam, na koje ga sve načine možemo primijeniti i zašto je ulje tamjana pravi eliksir za njegu lica.

Prepoznatljiv, balzamični i drvenasti miris tamjana prati ljudsku povijest tisućama godina. Od drevnog Egipta, gdje se koristio za balzamiranje, parfeme i umirivanje kože, preko biblijskih vremena i trgovačkog puta koji ga je cijenio poput zlata, pa sve do današnjih dana, tamjan neprekidno zauzima važno mjesto u različitim kulturama i tradicijama.

Babilonci i Asirci palili su ga u vjerskim ceremonijama i kontemplativnoj meditaciji, što svjedoči o njegovoj dugotrajnoj važnosti.

U ayurvedskoj i tradicionalnoj kineskoj medicini tamjan ili indijski frankincense (Boswellia serrata) je bio visoko cijenjen zbog svojih ljekovitih svojstava. Različite vrste izdržljivog Boswellia drveća rastu u sušnim predjelima Somalije, Indije i Arapskog poluotoka, a svaka vrsta proizvodi smolu jedinstvenih karakteristika.

Kvaliteta tamjana se određuje prema boji, veličini i čistoći smole, a najviše se cijeni tamjan Hojari, porijeklom iz Omana.

Proces dobivanja tamjana je prava umjetnost, prožeta tradicijom, a sve započinje pažljivim zarezivanjem kore drveća Boswellia. Kroz te male rezove drvo otpušta svoju aromatičnu smolu. Gusta, mliječna tekućina polako curi niz koru, izloženu toplom suncu.

Upravo tu, pod sunčevim zrakama, događa se čarolija – smola se suši i stvrdnjava u male, zlatne komadiće, koji se tradicionalno nazivaju “suze”.

Moderna znanost sve više potvrđuje ono što su drevne civilizacije intuitivno znale – zlatne “suze” tamjana posjeduju ljekovita svojstva.

Tamjan kao lijek se koristi za liječenje širokog spektra tegoba, od upalnih procesa do probavnih problema. Ljekovitost se pripisuje njegovim bioaktivnim komponentama, među kojima se ističu bosvelijske kiseline. Ove kiseline pokazuju snažno protuupalno, analgetsko i imunomodulatorno djelovanje.

Uz bosvelijske kiseline, tamjan sadrži hlapljiva eterična ulja i druge terpene, poput monoterpena i diterpena koji ne samo da doprinose karakterističnom mirisu, već i pojačavaju antioksidativna i antimikrobna svojstva tamjana.

kako se koristi tamjan kao lijek
FOTO: Shutterstock

Tamjan kao lijek

Znanstvena istraživanja sve više istražuju njegov potencijal u liječenju različitih stanja. Glavni fokus tih istraživanja je djelovanje bosveličnih kiselina, koje se smatraju primarnim aktivnim komponentama tamjana.

Donosimo pregled ključnih područja istraživanja.

1. Protuupalno djelovanje

Brojne studije ukazuju na to da ekstrakti tamjana mogu ublažiti simptome osteoartritisa i reumatoidnog artritisa poput boli, ukočenosti i upale zglobova. Smatra se da bosvelične kiseline inhibiraju enzime uključene u upalne procese, poput 5-lipoksigenaze.

Istraživanje iz 2020. godine je pokazalo da ekstrakti Boswellia smanjuju bol i poboljšavaju pokretljivost kod osoba s artritisom.

Neke studije sugeriraju da tamjan može biti koristan u liječenju upalnih bolesti crijeva, uključujući Crohnovu bolest i ulcerozni kolitis, smanjujući upalu i nadutost te poboljšavajući apsorpciju nutrijenata.

2. Utjecaj na rak

Istraživanja in vitro (u laboratorijskim uvjetima) i na životinjama pokazala su da bosvelične kiseline mogu imati antikancerogeni učinak, inhibirajući rast i metastaziranje tumorskih stanica kod nekih vrsta raka, poput raka dojke, prostate, gušterače i leukemije.

Ipak, ključno je naglasiti da su potrebna opsežnija klinička ispitivanja na ljudima kako bi se potvrdila ova preliminarna otkrića i utvrdila stvarna učinkovitost tamjana u liječenju raka.

3. Ostala potencijalna djelovanja

Neke studije pokazuju da tamjan može ublažiti simptome astme, poput otežanog disanja i kašlja. Studija iz 2018. godine navodi da bosvelične kiseline opuštaju mišiće dišnih putova i smanjuju upalu, čime doprinose olakšanju simptoma astme i bronhitisa.

Istraživanja pokazuju da miris tamjana može pozitivno utjecati na raspoloženje te smanjiti stres, anksioznost i depresiju. Vjeruje se da aktivira određene ionske kanale u mozgu povezane s osjećajem ugode.

Studija iz 2009. godine je otkrila da tamjan može potaknuti lučenje serotonina, neurotransmitera povezanog s osjećajem sreće i dobrog raspoloženja.

Primjena tamjana kod zdravstvenih stanja

Tradicionalna upotreba tamjana obuhvaća širok spektar primjena, uključujući ublažavanje simptoma kod sljedećih stanja:

  • upalni procesi – artritis, osteoartritis, upalne bolesti crijeva (Crohnova bolest, ulcerozni kolitis)
  • respiratorne tegobe – astma, bronhitis, kašalj
  • probavne smetnje – nadutost, grčevi
  • problemi s kožomakne, ožiljci, bore, strije
  • stanja povezana sa stresom i anksioznošću – doprinosi smirenju i poboljšanju raspoloženja.
Kako koristiti tamjan
FOTO: Shutterstock

Kako koristiti tamjan?

Tamjan se može koristiti na nekoliko načina, ovisno o željenom učinku:

  • aromaterapija – uključuje gorenje tamjana (smole) ili korištenje eteričnog ulja putem inhalacije, masaže ili difuzora; koristi se za opuštanje, smanjenje stresa, tjeskobe i depresije te poticanje mentalne jasnoće; inhalacija može olakšati respiratorne tegobe
  • dodaci prehrani (oralna primjena) – ekstrakti tamjana dostupni su u obliku kapsula, tableta i tinktura; koriste se za ublažavanje upalnih stanja (poput artritisa i upalnih bolesti crijeva) i probavnih problema
  • topikalna primjena – kreme i ulja s tamjanom koriste se za smanjenje bolova u zglobovima i mišićima; razrijeđeno eterično ulje tamjana u baznom ulju može se nanositi na kožu
  • čaj – priprema se kuhanjem usitnjene smole tamjana u vodi; tradicionalno se koristi za poticanje probave i ublažavanje probavnih tegoba
  • spaljivanje smole – drevna metoda spaljivanja smole na žeravici oslobađa aromatični dim; koristi se za pročišćavanje prostora, meditaciju te ublažavanje respiratornih problema i smanjenje stresa i tjeskobe.

Čaj od tamjana kao lijek

Čaj od tamjana je tradicionalni napitak u medicini Bliskog istoka, Indije i Afrike. Otapanjem smole oslobađaju se aktivni sastojci, uključujući bosvelične kiseline, što čaju daje blago gorak okus i aromatičan miris.

Topli čaj od tamjana tradicionalno se koristi za ublažavanje simptoma astme, bronhitisa i prehlade te za smirivanje probavnih tegoba poput nadutosti i grčeva. Konzumacija čaja može doprinijeti smanjenju stresa i anksioznosti te poboljšati fokus i raspoloženje.

Tradicionalno se koristi i za ublažavanje upala i jačanje imuniteta.

Također, podržava funkciju bubrega i jetre, pomažući tijelu u uklanjanju toksina, te može pomoći u regulaciji razine šećera u krvi i smanjenju kolesterola.

Sastojci:

  • 1 čajna žličica kvalitetne smole tamjana
  • 250 ml vruće vode
  • med ili limun (po želji).

Priprema

  1. Stavite smolu tamjana u šalicu ili malu zdjelicu.
  2. Zagrijte vodu do vrenja, a zatim je ostavite da se malo ohladi (do 80 – 90 °C) prije nego što je prelijete preko smole. Ne koristite ključalu vodu jer ona može uništiti neke od aktivnih spojeva u tamjanu.
  3. Ostavite da odstoji 10 – 15 minuta uz povremeno miješanje kako bi se smola otopila i oslobodila svoje sastojke.
  4. Procijedite čaj kako biste uklonili ostatke smole.
  5. Po želji dodajte med ili limun i uživajte u toploj šalici ovog drevnog napitka.
Ulje tamjana za lice
FOTO: Shutterstock

Ulje tamjana za lice

Eterično ulje tamjana sve se češće koristi u njezi kože, posebice lica. Uz pravilnu primjenu, ono može postati koristan dodatak u svakodnevnoj rutini njege kože.

Ulje tamjana ima brojne blagotvorne učinke na kožu lica:

  • smanjuje upale – smatra se da protuupalna svojstva ulja tamjana mogu pomoći kod akni, crvenila i drugih upalnih stanja kože
  • potiče regeneraciju kože – vjeruje se da ulje tamjana potiče proizvodnju kolagena, što bi moglo doprinijeti smanjenju vidljivosti bora, ožiljaka i strija; također se smatra da pomaže u borbi protiv slobodnih radikala
  • ujednačava ten – adstringentna svojstva ulja tamjana pomažu u sužavanju pora i smanjenju vidljivosti tamnih mrlja i pigmentacija
  • hidratizira kožu – ulje tamjana poboljšava elastičnost kože i pomaže u zadržavanju vlage, što ga čini korisnim za osobe sa suhom ili zrelom kožom
  • umirujuće djelovanje – ulje tamjana ima umirujući učinak na osjetljivu kožu, zbog čega pomaže u smanjenju svrbeža, iritacije i crvenila.

Upotreba

Eterično ulje tamjana je snažno i uvijek ga treba razrijediti prije upotrebe na koži kako bi se izbjegle iritacije. Prije prve upotrebe preporučuje se testiranje razrijeđenog ulja na malom području kože.

Koristite ga na sljedeće načine:

  • dodavanje u hidratantnu kremu ili serum – dodajte 1 – 2 kapi ulja tamjana u uobičajenu dozu hidratantne kreme ili seruma neposredno prije nanošenja
  • mješavina s baznim uljem (za masažu lica) – pomiješajte nekoliko kapi (npr. 2 – 3 kapi na jednu čajnu žličicu baznog ulja) ulja tamjana s baznim uljem, poput bademovog, arganovog ili jojobinog ulja; nanesite smjesu na čisto lice i nježno umasirajte
  • lokalna primjena (na problematična područja) – razrijedite jednu kap ulja tamjana u jednoj čajnoj žličici baznog ulja i nanesite vrlo malu količinu izravno na problematično područje (npr. aknu, tamnu mrlju ili manji ožiljak); preporučuje se noćna primjena
  • parna inhalacija (za čišćenje pora) – dodajte nekoliko kapi ulja tamjana u posudu s vrućom (ne kipućom) vodom; nagnite se iznad pare, pokrijte glavu ručnikom i pažljivo udišite paru; pazite da se ne opečete vrućom parom.

Važne napomene

Prije upotrebe tamjana u ljekovite svrhe posavjetujte se s liječnikom, osobito ako uzimate druge lijekove ili imate kronične bolesti.

Osobe osjetljive na smolu ili eterična ulja trebaju izbjegavati njegovu upotrebu. Trudnice i dojilje trebale bi se posavjetovati s liječnikom ili stručnjakom prirodne medicine.

Uz malo pažnje i pravilnu upotrebu, zrnca tamjana mogu postati vaš mali, ali dragocjen saveznik u očuvanju zdravlja i ljepote.  

Pročitajte i ove članke:

Članak objavljen:
  1. Petre, A. (2024). 5 Benefits and Uses of Frankincense – and 6 Myths. Healthline.
  2. Atkinson, V. (2023). What is frankincense? Live Science.
  3. Bokelmann, J. M. (2022). 46 – Frankincense/Boswellia (Boswellia serrata/sacra/carterii): Bark Resin. Medicinal Herbs in Primary Care, 351–360.
  4. Siddiqui, M. Z. (2011). Boswellia serrata, a potential antiinflammatory agent: an overview. Indian J. Pharm. Sci., 73(3): 255–261. 

Ocijenite članak

4 / 5   1

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu