Kreme za hidrataciju kože: Koju odabrati?

Kreme za hidrataciju kože

Kad su u pitanju kreme za hidrataciju kože, ogroman izbor i zbunjujuće oznake može dovesti u iskušenje da zgrabite prvu koju vidite i nadate se da djeluje. Hidratacija kože je važna za održavanje pravilne njege kože, a razumijevanje zašto može biti od pomoći.

Kreme za hidrataciju kože – zašto koristiti?

Suhu kožu često uzrokuje nedovoljna hidratacija, ali tome mogu pridonijeti i drugi čimbenici, poput genetike, mirisa u proizvodima i tvrde vode.

Hidratacija pomaže povećati sadržaj vode u vašoj koži, što sprječava suhoću, nelagodu i svrbež. Također, pomaže u održavanju zdrave kožne barijere, zbog čega zadržava vlagu unutra i iritante izvan kože. Dobro hidratizirana koža djeluje bujnije, što smanjuje vidljivost linija i bora.

Postoje tri glavne vrste hidratantnih sredstava – losioni, kreme i masti – od kojih svaka odgovara različitim potrebama kože. Sadrže sastojke koji na različite načine dodaju vlagu, a mnogi proizvodi kombiniraju te elemente.

Mnogi se pitaju koja je razlika između hidratatora i hidratantnih krema. Dok hidratatori vraćaju vlagu koži, a hidratantne kreme je zadržavaju, razlika je uglavnom marketinška. Važnije je da ih koristite redovito, bez obzira na tip kože, jer svi tipovi kože, čak i masna, mogu dehidrirati.

krema za hidrataciju kože
FOTO: Shutterstock

Kako odabrati najbolju kremu za hidrataciju kože?

Evo kako odabrati pravu vrstu hidratantne kreme:

  • losion – s obzirom na to da su lagani i rijetki, losioni su najbolji za normalnu ili mješovitu kožu; prikladni su i za tijelo i za lice, no ako ste skloni aknama, odlučite se za nekomedogene opcije
  • krema – budući da su gušće od losiona, ali lakše od masti, kreme su idealne za suhu kožu, pružaju više vlage, a da nisu preteške; prikladne su za suhu kožu tijela, ali ih treba oprezno koristiti na koži sklonoj ekcemima
  • mast – kao najgušća opcija, masti su izvrsne za vrlo suhu kožu koja se peruta; imaju najveći udio ulja, što ih čini idealnim za kožu tijela i učinkovitim u liječenju ekcema.

Hidratanti često sadrže različite sastojke:

  • okluzivi – zadržavaju vlagu i štite kožu; sastojci poput petrolatuma i lanolina stvaraju barijeru za smanjenje gubitka vode
  • ovlaživači – privlače vodu u kožu iz zraka ili dubljih slojeva, što joj pomaže da bude glatka i puna; uobičajeni humektanti uključuju glicerin i hijaluronsku kiselinu
  • omekšivači – ispunjavaju praznine između stanica kože kako bi stvorili glatkiji osjećaj; emolijensi često sadrže ulja, ceramide i lipide, a mogu imati i okluzivna ili humektantna svojstva, što ih čini učinkovitima u liječenju suhe kože koja svrbi ili stanja poput ekcema i psorijaze.
Razumijevanjem različitih vrsta krema za hidrataciju kože i njihovih sastojaka možete odabrati najbolji proizvod za potrebe svoje kože. 

Pročitajte i ove članke:

Članak objavljen:

Ocijenite članak

0 / 5   0

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu