Tulsi čaj: Nazivaju ga “eliksirom života” zbog utjecaja kakav ima na zdravlje! Evo gdje ga kupiti i kako ga napraviti kod kuće

Tulsi čaj

Tulsi ili sveti bosiljak nadaleko je poznata biljka iz obitelji aromatičnih cvjetnica Lamiaceae u koju spadaju biljke poput kadulje, origana, mente, lavande i ružmarina. Osušeno lišće tulsija (lat. Ocimum tenuiflorum ili Ocimum sanctum) koristi se za okrepljujući i iznimno ljekoviti biljni napitak.

Tulsi čaj se upotrebljavao u Indiji i ayurvedi, tradicionalnoj indijskoj medicini, prije više tisuća godina kao lijek za smirenje uma i liječenje raznih tjelesnih boljki. Sve do danas ostao je iznimno cijenjen zbog svojih snažnih adaptogenih svojstava.

Ova biljka posjeduje snažno antioksidativno, antimikrobno i antivirusno djelovanje kojima jača imunološki sustav, smanjuje tjeskobu i stres te, prema ayurvedi, daje osjećaj smirenosti i mentalnu jasnoću. Znanstvena istraživanja danas potvrđuju da tulsi uistinu smiruje živčani sustav i djeluje kao prirodni antidepresiv.

Sveti bosiljak je porijeklom s Indijskog potkontinenta, a raste kao uspravni razgranati grm koji doseže visinu do 60 cm u vlažnoj, tropskoj klimi jugoistočne Azije. Ima dlakave stabljike, ljubičasto ili zeleno lišće i male bijele do ljubičaste cvjetove koji izbijaju na vrhovima grana. Njegovi mirisni listovi se uzgajaju, beru i suše za upotrebu u biljnim čajevima.

Biljka tulsi ili sveti bosiljak koristi se kao jedan od najvažnijih lijekova u ayurvedskim biljnim formulama i smatra se tonikom za tijelo, um i duh. Priznata je kao jedna od najsvetijih indijskih biljaka zbog svojih zdravstvenih prednosti i ljekovitih svojstava.

Mnoga istraživanja podupiru korištenje biljke svetog bosiljka zbog njezine terapijske vrijednosti. Hranjiva vrijednost također je visoka jer sadrži vitamin C i A, kalcij, cink, željezo i klorofil.

Kao ayurvedski lijek za razne uobičajene bolesti, terapeutska upotreba svetog bosiljka uključuje lišće, stabljike i sjemenke, a koristi se za kuhanje biljnog čaja ili tinkture, ali i za izradu eteričnog ulja.

tulsi ili sveti bosiljak koristi se kao jedan od najvažnijih lijekova u ayurvedskim biljnim formulama
FOTO: Shutterstock

Zdravstvene dobrobiti tulsi čaja

Tulsi čaj se pokazao vrlo učinkovitim u zaštiti tijela od raznih infekcija i bolesti jetre, kože i bubrega. Sadrži snažne antioksidanse koji pomažu u održavanju zdrave razine krvnog tlaka i kontroliranju normalne razine kolesterola, što ga čini odličnim za zdravlje srca i krvožilnog sustava.

Posjeduje hipoglikemijska svojstva za koja je poznato da pomažu u snižavanju šećera u krvi, zbog čega se tulsi čaj preporučuje u prehrani kod dijabetesa.

Kao lijek koji pruža brojne zdravstvene prednosti, ova biljka se s pravom naziva “kraljicom biljaka” i “eliksirom života” u ayurvedi.

Tulsi čaj je bogat antioksidansima i hranjivim nutrijenatima, a redovitom konzumacijom pomaže u održavanju lijepe, zdrave kože. Koristi se za liječenje akni, kožnih infekcija, posvjetljivanje tamnih mrlja i poboljšanje teksture kože. Jača korijen kose i tako sprječava njezin gubitak.

Kako je bogat izvor vitamina C, vitamina A i drugih antioksidansa, tulsi je biljka koja sprječava prerano starenje. Zato je u ayurvedi cijenjena kao biljka koja potiče dugovječnost.

Konzumacija dvije šalice tulsi čaja može pomoći da izgledamo mlađe i spriječiti prerano starenje. Osim toga, svakodnevna šalica čaja donosi našem tijelu brojne dobrobiti na njezinoj ljekovitoj listi:

  • jača imunološki sustav i poboljšava sveukupno zdravlje
  • kao prirodni antipiretik smanjuje temperaturu
  • kao prirodni analgetik smanjuje bol
  • protuupalnim svojstvima bori se protiv infekcija u organizmu
  • pomaže ženama kod simptoma menopauze, naročito kod valunga
  • revitalizira tijelo i pomaže u oslobađanju od stresa, psihičke napetosti i fizičkog umora
  • poboljšava koncentraciju studenatima tijekom dugotrajnog učenja             
  • povećava učinkovitost tijela u korištenju kisika, što poboljšava snagu i izdržljivost, naročito kod sportaša
  • jača zdravlje dišnog sustava, zbog čega je odličan saveznik protiv prehlade, kašlja i drugih respiratornih poremećaja; posjeduje svojstva koja olakšavaju izbacivanje sluzi iz bronhijalne cijevi; svojim prirodnim eteričnim uljima također olakšava disanje
  • pomaže u liječenju gastrointestinalnih problema, gubitka apetita te probavnih smetnji poput vjetrova i nadutosti
  • potiče zdrav rad jetre i neutralizira opasne biokemikalije koje doprinose raku, degenerativnim bolestima i preranom starenju
  • smanjuje oštećenja tjelesnih stanica i tkiva od sunčevih zraka, terapije zračenjem i drugih izvora zračenja
  • ublažava upale kod artritisa, gihta i drugih bolesti
  • detoksificira organizam i ima diuretička svojstva; smanjuje razinu mokraćne kiseline u tijelu, koja je glavni razlog za stvaranje bubrežnih kamenaca
  • pomaže pri mršavljenju jer potiče brže sagorijevanje masnoća bez ikakvih nuspojava; dvije šalice tulsi čaja dnevno su odličan i nježan saveznik u gubitku viška kilograma
  • njeguje umorne i napete oči; listovi tulsija ostavljeni u prokuhanoj vodi preko noći mogu se koristiti kao tekućina za ispiranje očiju; smanjuje opterećenje i napetost očiju i čini ih opuštenima; tulsi čaj u lokalnoj primjeni također može pomoći u sprječavanju mnogih drugih problema povezanih s očima, poput konjuktivitisa
  • njeguje usnu šupljinu i štiti zube od plaka, karijesa i upale desni.
Tulsi čaj - gdje kupiti
FOTO: Shutterstock

Tulsi čaj – priprema

Tulsi čaj obično ima osvježavajuću i zemljanu aromu i opor, ponekad gorak okus. Okus se često razlikuje od vrste do vrste, ali profil okusa često se opisuje kao sličan klinčićima i anisu s prizvukom mente te s laganom notom papra.

Budući da je povezan s aromatičnom obitelji cvjetnica poput lavande ili kadulje, može imati i cvjetnu i paprenu notu. Neke vrste tulsija imaju začinski okus, dok druge mogu dati svježu aromu i okus limuna.

U kombinaciji s đumbirom i medom, tulsi čaj je poznati kućni lijek koji se primjenjuje za liječenje astme, kašlja, grlobolje, gripe, prehlade, glavobolje, alergija i bronhitisa.

Priprema

  1. Prokuhajte 250 ml vruće vode.
  2. Dodajte 1 – 2 jušne žlice sušenog lišća tulsija ili jednu čajnu žličicu tulsi praha.
  3. Poklopite zdjelicu i ostavite 10 – 15 minuta da odstoji.
  4. Procijedite i po želji dodajte malo svježeg soka limuna i meda.

Pijte dvije šalice čaja dnevno. Ako svakodnevno konzumirate tulsi čaj, može vam pomoći protiv niza bolesti modernog doba. Podržava vaše cjelokupno zdravlje, dobrobit i dugovječnost te također pomaže da se lakše suočite sa stresom i izazovima svakodnevnog života.

Tulsi čaj – gdje kupiti?

Čaj možete kupiti u trgovinama zdrave hrane, biljnim ljekarnama ili specijaliziranim trgovinama čajeva, kao i u internetskim trgovinama istih. Kao sušena biljka, tulsi se nikad neće “pokvariti”, ali njegova ljekovita svojstva mogu ishlapti stajanjem.

Kako bi tulsi ostao što dulje svjež, čuvajte ga na hladnom i tamnom mjestu, daleko od svjetla, kisika, vlage i mirisnih pratilaca poput kave ili aromatičnih začina.

Pročitajte i ove članke:

Članak objavljen:

Ocijenite članak

5 / 5   1

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu