Preporodite svoje tijelo uz sezonski ritam ayurvede i proljeća!

Proljeće i ayurveda

Proljeće…čim spomenemo tu riječ osjećamo radost. Nije ni čudo jer je proljeće magično i prekrasno sezonsko doba kada priroda buja, cvjeta i pomlađuje se svugdje oko nas.

S obzirom da smo neodvojivi od prirode, tako i mi osjećamo promjene iznutra.

U nama se javlja svjež nalet energije dok se naš organizam prirodno počinje regenerirati i oslobađati od nakupina masnoće i toksina. Tromost i melankolija se povlače pred sunčanim danima, a jačaju vedrina i optimizam koji obnavljaju našu mentalnu i duhovnu snagu.

Tijekom proljeća naše tijelo se prilagođava vlažnom vremenu, sve snažnijim sunčevim zrakama, većim temperaturama, promjenama tlaka zraka i pojačanim peludom u zraku.

Koliko će te promjene utjecati na nas, ovisi isključivo o našem zdravlju.

Ayurveda nas podučava da je optimalno zdravlje neodvojivo od života u skladu s biološkim ritmom prirode. Stoga ova drevna nauka pridaje veliku važnost sezonskim promjenama. Ona nas uči da je prijelaz između godišnjih doba vrlo osjetljivo razdoblje za naše zdravlje pa moramo biti posebno oprezni dok se naše tijelo prilagođava promjenjivoj klimi.

Svaka sezona ima svoje odlike, a kroz svaku sezonu vladaju određene biološke energije koje su kombinacije 5 elemenata – zemlja, zrak, voda, vatra i eter.

Kombinacijom tih 5 elemenata nastaju 3 temeljne biofiziološke energije – Vata, Pitta i Kapha.

Vata, Pitta i Kapha energije se ispoljavaju u prirodi kroz cikluse sezonskih promjena, dnevnog ritma, a tako i u ljudskoj fiziologiji zbog čega čine svakog od nas jedinstvenim.

Ako je naše zdravlje oslabljeno, u sezoni proljeća ispoljavaju se neželjeni simptomi:

  • proljetni umor,
  • depresija,
  • tromost,
  • manjak koncentracije,
  • suha, ispucala koža,
  • masne naslage,
  • usporena probava,
  • oslabljeni imunitet,
  • prehlade i
  • alergije.

Prema ayurvedskoj medicini proljeće pripada Kapha doši, a navedeni simptomi su uzrokovani neravnotežom upravo ove doše.

Kapha je oličenje Majke Zemlje – čvrsta, utemeljena, snažna i pouzdana.

Ona je kombinacija elemenata vode i zemlje te je po svojoj prirodi teška, masna i hladna.

Tijekom proljeća se preporučuje određena rutina kojoj je u cilju uravnotežiti Kapha došu koja se nagomilala u tijelu tijekom zimske sezone te uzrokovala neravnotežu u organizmu.

Sklad i ravnoteža doša u ljudskom tijelu je cilj ayurvedske medicine.

Pa da vidimo kako možemo iskoristiti ovu proljetnu sezonu te regenerirati svoje tijelo uz savjete koje nam nudi drevna ayurveda.

1. Jedite lagano

S obzirom da proljeće ima odlike Kaphe koja je masna, hladna i teška, ayurveda preporučuje izbjegavanje namirnica koje imaju upravo takve odlike. Stoga izbjegavajte slatkiše, prženu, masnu, kiselu i slanu hranu. Prehrana u proljetnoj sezoni bi trebala biti lagana, topla i hranjiva.

Namirnice koje čiste krv i organizam su odlična potpora tijelu da se regenerira i očisti od ostataka zimskih naslaga.

Uključite kuhano lisnato i svježe organsko povrće u svoje obroke.

Lisnato povrće
Foto: Pexels

Cjelovite žitarice su izvrsni izvori vlakana i hranjivih tvari pa isprobajte jela s laganim žitaricama poput amaranta, prosa, tapioke i kvinoje, a koji ujedno smiruju Kaphu u tijelu.

Začini su glavni sastojci u ayurvedskoj kuhinji. Tijekom proljeća preporučuju se ljekoviti začini kao što su kurkuma, kumin, komorač i korijander koji stimuliraju probavu i čiste kožu.

Ayurvedski savjet – pričekajte najmanje 3 sata između svakog obroka. Ako večerate kasno, također pričekajte 3 sata prije nego krenete na spavanje. Ovom jednostavnom navikom sačuvat ćete svoju vitku liniju.

2. Pijte vruću đumbirovu vodu

Đumbirova voda je iznimno važna u programu detoksikacije u ayurvedskim klinikama.

Đumbirova voda
Foto: Pexels

Ispijanjem vruće, prokuhane vode pomažete svom tijelu u procesu čišćenja i eliminaciji toksina. Međutim, ako u 1 litru proključale vode dodate još i kolutiće svježeg, oguljenog đumbira (veličine palca) pa sve izlijete u termos bocu i ispijate vruće, u malim gutljajima tijekom cijelog dana, vaše tijelo će biti jako zahvalno.

Ovakva voda se redovito koristi u ayurvedskim klinikama za čišćenje i otapanje masnih stanica u tijelu te za jačanje imuniteta i probave. Ovom jednostavnom navikom izgubit ćete neželjene kilograme ako je primjenjujete strpljivo nekoliko mjeseci.

3. Šetajte kroz prirodu

Iako nam sa svih strana preporučuju tjelovježbu, ponekad jednostavno nemamo vremena ili smo preumorni za vježbanje. U tom slučaju pomaže jednostavna i najprirodnija vježba koju ayurvedska medicina redovito preporučuje – šetnja!

Proljetna šetnja
Foto: Pexels

Hodanjem rade svi mišići u vašem tijelu, a žustra šetnja može ubrzati metabolizam, poboljšati proces detoksikacije i pojačati cirkulaciju na koži.

Svjež zrak, malo sunca i zelenilo prirode osvježit će vaš ten, razbistriti glavu i podići vam raspoloženje.

4. Njegujte kožu iznutra

Koža je ogledalo vašeg unutrašnjeg stanja pa je proljeće idealno vrijeme da se usredotočite na dubinsko čišćenje kože kako bi potaknuli rast zdravih stanica.

Birajte namirnice koje su izvrsne za kožu: lisnato zeleno povrće koje je bogato antioksidansima te voće poput kruške i jabuke.
Lako probavljive bjelančevine koje hrane kožu su tofu, panir (domaći meki sir), mlijeko, bademi, orasi i suncokretovo sjeme.

Dajte prednost namirnicama bogate cinkom kao što je kvinoja; te karotenom žute boje kao što su mrkva, dinje, marelice i naranče.

Začini pogodni za kožu uključuju:

  • kurkumu koja hrani i pomlađuje kožu,
  • kumin koji oslobađa tijelo od toksina,
  • crni papar za čišćenje tjelesnih kanala i
  • koromač koji održava zdravlje i svježinu kože.

5. Njega kože izvana – piling od kurkume i zobenog brašna

Kurkuma njeguje različite slojeve kože, a zob je omekšava, hidratizira i pomlađuje.

Piling pomaže u dubinskom čišćenju i uklanjanju toksina koji izlaze putem kože iz tijela.

Kurkuma i zobene pahuljice su savršen izbor za njegu kože kojoj sastojak kurkume daje prekrasan zlaćani odsjaj, a zob blistavost.

Sameljite šaku zobenih pahuljica, dodajte 1 žličicu kurkume, sve dobro izmiješajte pa pohranite u staklenku.

Koristite za piling lica i tijela 2x tjedno; u suhe sastojke dodajte malo jogurta ili kokosovog ulja, napravite pastu pa kružnim pokretom izmasirajte lice ili tijelo. Vaša koža će nakon tretmana izgledati lijepo, meko i glatko.

6. Samomasaža toplim uljem

Masaža toplim uljem je omiljen tretman u ayurvedi.

Unesite dašak luksuza u svoj dom i priuštite si 2-3 puta tjedno ovaj tretman i sami.

Zagrijte sezamovo ili suncokretovo ulje pa izmasirajte cijelo tijelo, počevši od glave. Izmasirajte tjeme i lice pa nastavite prema vratu i tijelu. Koristite kružne pokrete oko zglobova i duge pokrete uz ruke i noge.

Toplo ulje za masažu
Foto: Pixabay

Toplo ulje će prodrijeti u dublje slojeve kože i nahraniti je te istovremeno potaknuti detoksikaciju.

Nakon 15-o minutne masaže uronite u toplu kupku koju možete obogatiti aroma uljima, ljekovitim biljkama i zobenim ili kravljim mlijekom. Kupka će izvući nečistoće iz tkiva tijela, a vi ćete se nakon ovog tretmana osjećati potpuno preporođeno.

Svaka, pa i najmanja zdrava navika može imati veliki utjecaj u postizanju optimalnog zdravlja i sreće. Stoga, zagrlite život i zaplešite uz ritam ayurvede i proljeća!

Više članaka iz područja ayurvede možete pronaći ovdje.

Članak objavljen:

Proljetna njega kože

Proljetna zdrava prehrana

Ocijenite članak

5 / 5   4

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu