Prehrana kod visoke uree i kreatinina: Ključne smjernice

Prehrana kod visoke uree i kreatinina Ključne smjernice

Krvna slika i nalaz urina pokazat će imamo li povišenu ureu i kreatinin u organizmu. Riječ je o otpadnim metaboličkim produktima koji se nalaze u krvi i izlučuju kroz bubrege. Ujedno, njihova razina pokazuje koliko dobro bubrezi obavljaju svoju funkciju filtriranja otpadnih tvari. 

Urea je otpadni produkt razgradnje proteina, a nastaje u jetri te se izlučuje putem urina kroz bubrege. Normalne vrijednosti uree kreću se između 2,5 i 7,5 mmol/L. Glavna uloga uree je izlučivanje viška dušika iz organizma pa sudjeluje u njegovoj regulaciji. 

Simptomi povišene uree odnose se na umor, gubitak apetita, mentalnu konfuziju, čak mučninu i povraćanje. Povišena urea može ukazivati na probleme s bubrezima, previsok unos proteina, metaboličke poremećaje i dehidraciju

S druge strane, kreatin nam je potreban za izgradnju mišića, a njegov otpadni produkt naziva se kreatinin. Kako se kreatinin izlučuje isključivo putem bubrega, ujedno je i pokazatelj kako funkcioniraju naši bubrezi. 

Normalne vrijednosti kreatinina kreću se u rasponu 50 – 110 µmol/L, a taj raspon je takav jer ovisi o spolu i postotku mišićne mase. Ako je razina kreatinina povišena, to može biti znak problema s bubrezima, dehidracije ili jednostavno visokog postotka mišićne mase

Neki od simptoma povišenog kreatinina su slabost, otežano disanje i zadržavanje tekućine, odnosno edemi. Još jedan test koji se tiče kreatinina je kreatinin klirens za usporedbu koncentracije kreatinina u krvi i urinu. Više razine kreatinina mogu biti i posljedica uzimanja dodataka prehrani poput kreatina

Iako možda može zvučati strašno što sve znači kada su urea i kreatinin povišeni, važno je konzultirati se s liječnikom koji će predložiti dodatne pretrage.
Prehrana kod visoke uree i kreatinina
FOTO: Shutterstock

Bez obzira na to što povišene razine ovih otpadnih produkta mogu ukazivati na probleme s bubrezima, nekad su jednostavno znak povišenog unosa proteina i dehidracije. 

Jedno od pitanja, nakon laboratorijskih testova, koje će si svatko postaviti jest kako smanjiti ureu i kreatinin u krvi. Zapravo, dosta toga se odnosi na dosadašnje prehrambene i životne navike:

Ako već patite od bubrežnih bolesti, savjete potražite kod liječnika i kod nutricionista, a pogotovo ako već uzimate određene lijekove ili ste na dijalizi. Ovdje su savjeti okvirni i svoj zdravstveni plan dogovorite sa stručnim osobama. Evo kako bi trebala izgledati prehrana kod visoke uree i kreatinina.

Prehrana kod visoke uree i kreatinina 

Kao što možemo vidjeti, važno je stvoriti naviku redovitog pijenja tekućine, ograničiti unos životinjskih proteina i dati prednost onim biljnim proteinima te ograničiti unos soli, ali i visoko procesuirane hrane koja je i najčešće bogata solju. 

Dobro je da nutricionist napravi analizu dosadašnjih prehrambenih navika i prehrane kako bi se i vidjelo koje su to glavne greške. No, svakako će trebati prilagoditi unos proteina, smanjiti ih, no svakako proteine ne izbacujemo

Proteini su esencijalan makronutrijent što znači da bez proteina ne bi mogli živjeti, međutim, ne trebaju nam ni u prevelikim količinama. Važno je računati sve izvore proteina, biljne i životinjske te u ovom slučaju prednost dati i biljnim proteinima. 

Unos proteina će se prilagoditi s obzirom na stanje bubrega i nalaze. Tako se kod blagog povišenog kreatinina i uree preporučuje unos proteina 0,6 – 0,8 g/kg tjelesne mase, a ta količina se smanjuje s obzirom na stupanj oštećenja bubrega. 

Ovako niske razine unosa proteina ne vrijede za osobe na dijalizi jer se istom uklanjaju i gradivne jedinice proteina, odnosno aminokiseline. Primjerice, ako osoba od 70 kg ima blago povišenu ureu i kreatinin, dnevno će unositi oko 50 g proteina

Namirnice koje su bogat izvor proteina i čiju količinu treba prilagoditi su:

  • meso
  • mliječni proizvodi, posebice posni i zrnati sir, tvrdi sirevi, proteinski mliječni napitci, pudinzi, quark, skyr 
  • riba
  • jaja
  • veganski proizvodi poput tofua, tempeha 
  • dodaci prehrani poput whey proteina
  • proteinske čokoladice i slični proteinski proizvodi. 

Umjerene količine proteina sadrže:

Namirnice siromašne proteinima ili ih uopće ne sadrže:

Pored unosa proteina, važno je obratiti pažnju i na unos kalija i fosfora ako ih je potrebno ograničiti. Hrana i pića koja su posebno bogata fosforom su suho voće, gazirana pića, čokolada, a kalijem su bogate banane, peršin, avokado, rajčice, naranče. 

kako smanjiti ureu i kreatinin u krvi
FOTO: Shutterstock

Evo primjera doručka koji će biti uravnoteženo prilagođen manjem unosu proteina:

Za međuobrok birajte voće i oko šest komada badema, a za ručak:

  • oko 60 g pilećeg kuhanog mesa
  • zdjelica povrća 
  • oko 50 g kuhane tjestenine, riže ili druge žitarice. 

Za večeru možete odabrati neku kombinaciju žitarica i povrća s malo mahunarki:

Ovo je okvirni prijedlog obroka koji se moraju prilagoditi svakoj osobi s obzirom na uzrok povišene uree i kreatinina. Nije isto je li njihov uzrok u već oslabljenoj funkciji bubrega ili zbog pretjeranog unosa proteina i dodataka prehrani

Također, u obzir se mora uzeti i spol, dob, visina, težina, opće zdravstveno stanje, prehrambene preferencije i životni stil. Ono što vam može pomoći da se držite ograničenog unosa visoko proteinskih namirnica i proizvoda te fokus stavite na preostale namirnice. 

Nikako nemojte na svoju ruku izbacivati proteine ili drastično smanjivati njihov unos. Konzultirajte se s nutricionistom da vidite koja količina je optimalna za vas i koliko dugo ćete biti na takvoj prehrani što će diktirati ponovljeni nalazi. 

Čaj za snižavanje kreatinina

Ako se pitate kako normalizirati kreatinin dodatno, odnosno što bi još moglo pomoći, to su svakako pojedini biljni čajevi, ali u slučaju već kroničnih bolesti, problema sa zdravljem i slično konzultirajte se prije pijenja čajeva s liječnikom, odnosno nutricionistom. 

Čaj od koprive djelovat će kao prirodni diuretik, a dovoljno je preliti žlicu koprive s oko dva decilitra vruće vode i ostaviti da odstoji oko 10 minuta. Procijedite i popijte jednu do dvije šalice dnevno. 

Na isti način možete pripremiti i čaj od maslačka koji pomaže bubrezima u filtraciji i smanjuje zadržavanje tekućine u tijelu. Kao prirodni diuretik djeluje i čaj od peršina, međutim kod njega treba biti oprezan ako već postoje bubrežne bolesti. 

Čaj za snižavanje kreatinina
FOTO: Shutterstock

Zeleni čaj bogat je antioksidansima, međutim zbog kofeina ograničite unos na jednu šalicu dnevnu koju možete popiti u prvom dijelu dana. Nadalje, čaj od hibiskusa pomaže sniziti krvni tlak što je jednako važno za bubrege, no ako već imate niski tlak, nije ga preporučljivo piti. 

Još jedan čaj za smanjenje kreatinina i uree je čaj od đumbira koji će potaknuti cirkulaciju u bubrezima te pomoći u izbacivanju otpadnih produkata. Popijte jednu šalicu dnevno tijekom jutarnjih sati, a ako imate problema sa želucem, izbjegavajte ga. 

Pročitajte i ove članke:

Članak objavljen:

Ocijenite članak

5 / 5   1

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu