Čaj za bubrege: Ovih šest biljaka osigurava bolji rad mokraćnog sustava

Čaj za bubrege

Bubrezi su parni organi mokraćnog sustava. Njihove najvažnije funkcije su eliminiranje toksina iz tijela, održavanje pH vrijednosti krvi, balansiranje elektrolita i proizvodnja određenih hormona.

Važno je brinuti o bubrezima i osigurati im mogućnost optimalnog rada. U tome vam mogu pomoći različiti čajevi za bubrege i mokraćne kanale, kao i svakodnevne navike. 

Ovi čajevi mogu biti korisni i kod različitih upala, kao što su upala bubrega, upala mjehura i upala mokraćnog sustava.

Za koji god čaj se odlučite, nemojte pretjerivati u konzumaciji.

Ako bolujete od neke bolesti bubrega, najbolje bi bilo savjetovati se s liječnikom prije nego što se odlučite za određeni čaj za bubrege.

Kako poboljšati rad bubrega?

Svakodnevne navike i način života mogu uvelike štetiti bubrezima koji su važni za pročišćavanje toksina iz tijela.

Stručnjaci iz Američke nacionalne organizacije za zdravlje bubrega navode korake koje možete poduzeti kako biste pomogli bubrezima i poboljšali njihov rad te smanjili rizik od bubrežnih bolesti:

Čaj za bubrege

Osim ovih stvari, u poboljšavanju rada bubrega mogu vam pomoći i različiti biljni čajevi. U nastavku vam donosimo šest recepata za čajeve koji pomažu u radu bubrega.

čaj za bubrege i jetru
FOTO: Shutterstock

Čaj od maslačka

Maslačak se smatra vrlo ljekovitim za jetru, ali i za bubrege, pa stoga čini dobar čaj za bubrege i jetru. Ima diuretička svojstva, a pomaže i kod borbe protiv infekcija. Cvjetovi maslačka sadrže vitamine A i K te brojne antioksidanse.

Čaj od maslačka može imati mnoga pozitivna djelovanja na zdravlje:

Čaj možete pripremiti prokuhavanjem jedne jušne žlice suhog korijena maslačka u 200 ml vode pet minuta. Kada maknete s vatre, pustite da odstoji 10 minuta pa procijedite. Preporučuje se piti dvije šalice ovog čaja dnevno, nekoliko tjedana.

čaj za bubrege i mokraćne kanale
FOTO: Shutterstock

Uvin čaj

Uvin čaj ili čaj od medvjetke ima antibakterijska svojstva te je odličan čaj za bubrege i mokraćne kanale. Uvin čaj najčešće se koristi za infekcije urinarnog trakta, ali može pomoći bubrezima na brojne načine.

Može pomoći u smanjenju nakupljanja mokraćne kiseline te kod ublažavanja boli mjehura, a koristan je i za kronični proljev. Uvin čaj se može koristiti i kao dodatak prehrani jer opušta mišiće te smiruje upaljena i iritirana tkiva.

Možete ga kupiti u listićima ili vrećicama u trgovinama zdrave prehrane, a moguće ga je kombinirati i s drugim čajevima.

Ne preporučuje se konzumiranje više od 200 ml ovog čaja dnevno.
čaj za bubrege i mjehur
FOTO: Shutterstock

Čaj od peršina

Peršin je blagi diuretik i antiseptik koji pomaže čišćenju tijela od štetnih tvari pa je dobar odabir kao čaj za bubrege i mjehur. Također, sadrži esencijalne nutrijente koji pomažu radu bubrega, a može pridonijeti sprječavanju nastanka bubrežnih kamenaca i infekcija (čaj za bubrege i kamenac).  

Neka djelovanja peršina koja su znanstveno potvrđena su:

Za pripremu ovog čaja najbolje je koristiti svježi peršin, a može se upotrijebiti i njegov korijen. Dovoljno je jednu jušnu žlicu svježeg usitnjenog peršina preliti s 200 ml vode i pustiti pet minuta da odstoji pa procijediti. Preporučena doza je nekoliko šalica tjedno za bolji rad bubrega.

Možete ga piti u bilo koje dana, osim kasno navečer da ne biste tijekom noći trebali ići mokriti.

čaj za bubrege i kamenac
FOTO: Shutterstock

Zeleni čaj

Zeleni čaj se stoljećima koristi u razne ljekovite svrhe zbog svojih antioksidansa. Ovaj čaj je lijek za bubrege zato što može zaustaviti razvoj bubrežnog kamenca. Također ima diuretička i protuupalna svojstva koja su pogodna za poboljšavanje rada bubrega.

Jedna od najpoznatijih fitokemikalija u zelenom čaju je epigalokatehin galat (EGCG). Malezijski znanstvenici su u radu objavljenom 2018. godine u časopisu Journal of ethnopharmacology okarakterizirali EGCG kao spoj koji iskazuje sljedeća djelovanja:

  • protuupalno
  • antioksidativno
  • antidijabetičko
  • antiaterosklerozno
  • antimiokardijalno. 

Zeleni čaj možete kupiti u obliku listića, a priprema se na način da se jedna čajna žličica prelije s 200 ml vode i ostavi 10 minuta pa procijedi.

Čaj od đumbira je ukusan, egzotičan i pikantan, a djelovanje đumbira je blagotvorno za organizam
FOTO: Shutterstock

Čaj od đumbira

Čaj od đumbira je ukusan, egzotičan i pikantan, a djelovanje đumbira je blagotvorno za organizam. Može se piti topao i ohlađen. Preporučena dnevna doza je pola litre, odnosno dvije šalice dnevno.

Čaj od đumbira:

  • sprječava razvoj infekcija
  • pospješuje cirkulaciju
  • detoksicira organizam.

Ako đumbir koristite kao lijek, dozu treba pojačati. Međutim, prije konzumacije u svrhu liječenja nekih simptoma treba se savjetovati s liječnikom.

čaj za bolji rad bubrega
FOTO: Shutterstock

Čaj od koprive

Osim što ima svojstvo diuretika, kopriva pomaže sprječavanju razvoja infekcija pa je poznata kao dobar čaj za bolji rad bubrega. Sadrži protuupalna svojstva, a može pomoći i u prevenciji bubrežnog kamenca i povećanja prostate.

Izolirani spojevi iz koprive mogu djelovati antioksidativno i protuupalno. To su:

  • polifenoli – kempferol, kvercetin, kavena kiselina, kumarini
  • pigmenti – beta karoten, lutein, luteoksantin. 

Preporučena doza unosa ovog čaja su tri šalice dnevno, tj. 2 – 4 g suhe koprive, tri puta dnevno.

Pročitajte i ove članke:

Članak objavljen:
  1. Wong, C. (2023). Before You Try a Kidney Cleanse. Verywell Health
  2. Lockett, E. i Wilson, D. R. (2019). Doing a Natural Kidney Cleanse at Home. Healthline.
  3. Eng, Q. Y. i sur. (2018). Molecular understanding of Epigallocatechin gallate (EGCG) in cardiovascular and metabolic diseases. J. Ethnopharmacol., 210: 296–310.
  4. 10 Common Habits That May Harm Your Kidneys. (2016). National Kidney Foundation.

Ocijenite članak

4 / 5   17

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Vezani pojmovi: čaj za bubrege, 

Podijelite članak

Kopirajte adresu