Stručno odobrava
Kristina Žuna, mag. ing. biotechn.
Čaj za bubrege – 6 čajeva za bolji rad bubrega
- 1 komentara
- 4 min čitanja

Bubrezi su parni organi mokraćnog sustava. Njihove najvažnije funkcije su eliminiranje toksina iz tijela, održavanje pH vrijednosti krvi, balansiranje elektrolita i proizvodnja određenih hormona.
Važno je brinuti o bubrezima i osigurati im mogućnost optimalnog rada. U tome vam mogu pomoći različiti čajevi za bubrege i mokraćne kanale, kao i svakodnevne navike, kojih možda i niste svjesni da štete vašim bubrezima.
Ovi čajevi mogu biti korisni i za različite upale, kao što su upala bubrega, upala mjehura i upala mokraćnog sustava. Za koji god čaj da se odlučite, nemojte pretjerivati u konzumaciji.
Ako bolujete od neke bolesti bubrega, najbolje bi bilo savjetovati se s liječnikom prije početka tretmana nekim od sljedećih čajeva.
Kako poboljšati rad bubrega?
Svakidašnje navike i način života mogu uvelike štetiti vašim bubrezima koji su važni za pročišćavanje toksina iz tijela.
Korake koje možete poduzeti kako biste pomogli bubrezima i poboljšali njihov rad, te smanjili rizik od bubrežnih bolesti, navode stručnjaci s američke nacionalne organizacije za zdravlje bubrega. To su:
- smanjenje unosa soli,
- hidratacija tijela dovoljnom količinom vode,
- izbjegavanje alkohola i cigareta,
- održavanje normalne razine kolesterola i šećera,
- redovita tjelesna aktivnost,
- barem 6 do 7 sati sna dnevno,
- smanjenje konzumacije crvenog mesa.

Foto: Photospin
Osim ovih stvari, u poboljšavanju rada bubrega mogu vam pomoći i različiti biljni čajevi.
U nastavku vam donosimo 6 recepata za čajeve koji pomažu u radu bubrega.
Čaj od maslačka
Biljka maslačka se smatra vrlo ljekovitom za jetru, ali i za bubrege, pa stoga čini dobar odabir čaja za bubrege i jetru. Ima diuretička svojstva, a pomaže i kod borbe protiv infekcija. Cvjetovi maslačka sadrže vitamine A i K, te brojne antioksidanse.
Čaj od maslačka može imati mnoga pozitivna djelovanja na zdravlje, a to su:
- smanjenje upalnih procesa u organizmu,
- regulacija koncentracije glukoze u krvi,
- snižavanje krvnog tlaka,
- poboljšanje probave,
- zaštita stanica od oštećenja slobodnih radikalima,
- zaštita jetre,
- zaštita kože od oštećenja UV zračenjem.
Čaj možete pripremiti prokuhavanjem jedne žlice suhog korijena maslačka u 200 ml vode 5 minuta. Kada maknete s vatre pustite da odstoji 10 minuta, pa procijedite. Preporučuje se piti dvije šalice ovog čaja dnevno, par tjedana.
Više o doziranju, ljekovitosti i nuspojavama čaja od maslačka pročitajte ovdje.

Foto: Photospin
Uvin čaj
Čaj od uve ili medvjetke ima antibakterijska svojstva, te je odličan čaj za bubrege i mokraćne kanale. Uvin čaj najčešće se koristi za infekcije urinarnog trakta, ali može pomoći bubrezima na brojne načine.
Uvin čaj može pomoći u smanjenju nakupljanja mokraćne kiseline te kod ublažavanja boli mjehura, a koristan je i za kronični proljev. Uvin čaj se osim svega navedenog može koristiti i kao dodatak prehrani jer opušta mišiće te smiruje upaljena i iritirana tkiva.
Uvin čaj možete kupiti u obliku listića ili vrećica iz dućana zdrave prehrane, a moguće ga je kombinirati i s drugim čajevima. Ne preporučuje se konzumiranje više od 200 ml ovog čaja dnevno.
Više o uvinom čaju pročitajte ovdje.
Čaj od peršina
Peršin je blagi diuretik i antiseptik koji pomaže čišćenju tijela od štetnih tvari pa je dobar odabir kao čaj za bubrege i mjehur. Također, peršin sadrži esencijalne nutrijente koji pomažu radu bubrega, a može pridonijeti sprečavanju nastanka bubrežnog kamenca i infekcija.
Neka djelovanja peršina koja su znanstveno potvrđena su:
- povećano izlučivanje urina,
- pojava obilnijih menstruacija,
- stimuliranje apetita,
- poboljšanje probave.
Za pripremu ovog čaja najbolje je koristiti svježi peršin, a može se upotrijebiti i njegov korijen. Dovoljno je jednu žlicu svježeg usitnjenog peršina preliti s 200 ml vode i pustiti 5 minuta da odstoji, pa procijediti. Preporučena doza je par šalica tjedno za bolji rad bubrega.
Možete ga piti u bilo koje dana osim kasno navečer da ne bi po noći morali ići mokriti.
Više o blagodatima čaja od peršina pročitajte ovdje.

Foto: Photospin
Zeleni čaj
Zeleni čaj se koristi stoljećima u razne ljekovite svrhe zbog svojih antioksidansa. Ovaj čaj je lijek za bubrege iz razloga što može zaustaviti razvoj bubrežnog kamenca. Također ima diuretička i protuupalna svojstva koja su pogodna za poboljšavanje rada bubrega.
Jedna od najpoznatijih fitokemikalija u zelenom čaju je epigalokatehin galat (EGCG). Malezijski znanstvenici su, u radu objavljenom 2018. godine u časopisu Journal of ethnopharmacology, karakterizirali EGCG kao spoj koji iskazuje sljedeća djelovanja:
- protuupalno,
- antioksidativno,
- antidijabetičko,
- anti – aterosklerozno,
- anti – miokardijalno.
Zeleni čaj možete kupiti u obliku listića, a priprema se na način da se jedna čajna žličica prelije s 200 ml vode i ostavi 10 minuta, pa procijedi.
Više o ljekovitosti zelenog čaja možete pronaći ovdje.
Čaj od đumbira
Čaj od đumbira je ukusan, egzotičan i pikantan, a djelovanje đumbira je blagotvorno za organizam. Može se piti topao i ohlađen. Preporučena dnevna doza je pola litre, odnosno dvije šalice dnevno.
Čaj od đumbira:
- sprječava razvoj infekcija,
- pospješuje cirkulaciju,
- koristi se za detoksikaciju organizma.
Ako đumbir koristite kao lijek, dozu treba pojačati. Međutim, prije konzumacije u svrhu liječenja nekih simptoma treba se savjetovati s liječnikom.
Više o čaju od đumbira pročitajte ovdje.

Foto: Photospin
Čaj od koprive
Osim što ima svojstvo diuretika, kopriva pomaže sprečavanju razvoja infekcija, pa je poznat kao dobar čaj za bolji rad bubrega. Sadrži protuupalna svojstva, a može pomoći u prevenciji bubrežnog kamenca i povećanja prostate.
Pronađeni i izolirani spojevi iz koprive koji mogu djelovati antioksidativno i protuupalno. To su:
- polifenoli – kempferol, kvercetin, kavena kiselina, kumarini,
- pigmenti – beta karoten, lutein, luteoksantin.
Preporučena doza unosa ovog čaja su 3 šalice dnevno, tj. 2-4 grama suhe koprive, 3 puta dnevno.
Više o čaju od koprive pročitajte ovdje.
Tekst Dana
Za vas izdvajamo

Žižula: Jesenska voćka puna vitamina C koja je eliksir za imunitet, stres i probavu
-
Kreni Zdravo
- 4 min čitanja
Izvori:
- 10 Common Habits That May Harm Your Kidneys. (2019) National Kidney Foundation.
- Wong, C. (2019) Before You Try a Kidney Cleanse. Very Well Health.
- Lockett, E., Wilson, D.R. (2019) Doing a Natural Kidney Cleanse at Home. Healthline.
- Eng, Q.Y., Thanikachalam, P.V., Ramamurthy, S. (2018) Molecular understanding of Epigallocatechin gallate (EGCG) in cardiovascular and metabolic diseases. J. Ethnopharmacol. 210:296-310.