Osam nuspojava pretjerivanja s dijetalnim gaziranim pićima

Dijetalna gazirana pića mogu se činiti kao zdravija opcija

Dijetalna gazirana pića mogu se činiti kao zdravija opcija u usporedbi sa slatkim bezalkoholnim pićima, ali možda nisu toliko bezopasna kao što se čini, pogotovo ako se konzumiraju u velikim količinama dnevno.

Evo osam mogućih nuspojava dijetalnih gaziranih pića i savjeta za smanjenje konzumacije.

Poremećaj zdravlja crijeva

Umjetni zaslađivači u dijetalnim gaziranim sokovima, poput aspartama, mogu negativno utjecati na vaš crijevni mikrobiom, koji je neophodan za imunološku funkciju i apsorpciju nutrijenata.

Neka istraživanja sugeriraju da aspartam smanjuje korisne kratkolančane masne kiseline, ali potrebna su dodatna istraživanja.

Erozija zubne cakline

Iako dijetalnim gaziranim sokovima nedostaje šećera, njihova kiselost ipak može nagrizati zubnu caklinu. Studije pokazuju da i obični i dijetalni gazirani napitci mogu oštetiti caklinu, ali dijetalni gazirani napitci ne povećavaju rizik od karijesa poput slatkih pića.

Glavobolje

Česta konzumacija dijetalnih gaziranih pića može izazvati glavobolje kod nekih osoba, vjerojatno zbog zaslađivača poput aspartama. Kofein u nekim gaziranim pićima također može izazvati glavobolju.

Smanjena gustoća kostiju

Spojevi u dijetalnim gaziranim sokovima, uključujući kofein i fosfornu kiselinu, mogu negativno utjecati na zdravlje kostiju i pridonijeti gubitku koštane mase s pretjeranim unosom.

Kardiovaskularni rizici

Istraživanja su povezala umjetne zaslađivače u gaziranim sokovima s povećanim rizikom od kardiovaskularnih problema, uključujući intoleranciju na glukozu i dijabetes tipa 2, kao i metabolički sindrom.

Umjetni zaslađivači u dijetalnim gaziranim sokovima
FOTO: Shutterstock

Žudnja za šećerom

Umjetni zaslađivači u dijetalnim gaziranim sokovima mogu potaknuti žudnju za slatkom hranom aktiviranjem moždanih puteva nagrađivanja slično šećeru i tako potencijalno povećati apetit i unos hrane.

Zabrinutost zbog debljanja

Studije daju mješovite rezultate o tome doprinosi li dijetalna gazirana pića debljanju, pri čemu neka pokazuju vezu s povećanjem tjelesne masnoće, dok druga ne ukazuju na povezanost ili čak potencijal za gubitak težine.

Povezanost s dijabetesom tipa 2

Neka istraživanja sugeriraju da bi gazirana pića mogla biti povezana s većim rizikom od dijabetesa tipa 2 i inzulinske rezistencije, iako su dokazi mješoviti.

Zamijenite gazirane napitke zdravijim alternativama

Da biste smanjili dijetalne gazirane napitke, pokušajte ih zamijeniti alternativama poput vode s okusom, biljnog čaja ili kokosove vode.

Također bi moglo pomoći da kupujete manje gaziranih sokova kada idete u trgovinu i umjesto toga se opskrbite zdravim alternativama.

Postupno smanjivanje konzumacije tijekom vremena i odabir nezaslađenih pića ili pića s niskim udjelom šećera može pomoći u lakšem ostvarivanju održivih promjena. 

Pročitajte i ove članke:

Članak objavljen:

Ocijenite članak

0 / 5   0

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu