Polimenoreja: Liječnik otkriva što može biti u pozadini skraćenog menstrualnog ciklusa i koje su opcije liječenja

Polimenoreja

Polimenoreja, koja se opisuje kao abnormalno krvarenje iz maternice, je poremećaj menstrualnog ciklusa u kojem žena doživljava krvarenje iz maternice u intervalima kraćim od 21 dana.

Normalni menstrualni ciklus žene traje 21 – 35 dana, a neki izvori normalnim definiraju ciklus koji traje 24 – 38 dana.

Abnormalno krvarenje iz maternice definira se kao krvarenje iz maternice koje je abnormalno u regularnosti, volumenu, učestalosti ili trajanju. Može biti akutno ili kronično, a ova se definicija odnosi na žene koje nisu trudne.

Polimenoreja – simptomi

Polimenoreja najčešće nema vidljivih simptoma, osim kratkog trajanja menstrualnog ciklusa (odnosno skraćeni menstrualni ciklus). Kada se menstruacija češće javlja, postoji neravnoteža u tijelu. Rješavanje ovih simptoma i uzroka polimenoreje na vrijeme može spriječiti daljnje komplikacije iste.

Nekoliko popratnih simptoma polimenoreje, ovisno o uzroku, su:

Polimenoreja - simptomi
FOTO: Shutterstock

Polimenoreja – uzroci

Mnogo je čimbenika koji mogu dovesti do polimenoreje i bit će potrebna temeljita liječnička procjena kako bi se utvrdio temeljni uzrok pojave abnormalnog krvarenja:

Dijagnoza polimenoreje

Ginekolog će uzeti povijest bolesti i obaviti pregled zdjelice kako bi pregledao vaginu, cerviks, maternicu i jajnike. Dijagnostička procjena također će uključivati praćenje uzorka krvarenja, kako bi se utvrdilo postoje li i druge nepravilnosti uz kratke intervale između menstruacija.

Osim polimenoreje, drugi obrasci abnormalnog krvarenja iz maternice su:

  • oligomenoreja – menstrualni ciklus duži od 37 dana
  • amenoreja – izostanak menstruacije šest mjeseci
  • obilno menstrualno krvarenje – pretjerano krvarenje tijekom menstruacije (ranije poznato kao menoragija)
  • nepravilno i teško krvarenje iz maternice – dulje trajanje menstrualnog krvarenja koje se javlja u nepredvidivim intervalima (ranije poznato kao menometroragija)
  • postmenopauzalno krvarenje – krvarenje koje se događa više od 12 mjeseci nakon posljednjeg menstrualnog ciklusa žene
  • postkoitalno krvarenje – krvarenje ili točkasto krvarenje nakon spolnog odnosa.

Na temelju anamneze i fizikalnog pregleda liječnik će odlučiti koje dijagnostičke pretrage trebate. To može uključivati test trudnoće (polimenoreja i trudnoća), krvne pretrage, transvaginalni ultrazvuk, histeroskopiju ili biopsiju endometrija (mali komad tkiva uklanja se iz maternice kako bi se pregledao pod mikroskopom).

Dijagnoza polimenoreje
FOTO: Shutterstock

Liječenje polimenoreje

Liječenje ovisi o uzroku krvarenja. Ako postoji spolno prenosiva infekcija, možda biti potrebno liječenje antibioticima, a ako je nađena benigna izraslina maternice, možda je treba ukloniti.

Uzrok polimenoreje može biti bolest koja je izvan reproduktivnog sustava, što se onda naziva sekundarna polimenoreja. Primjerice, ako postoji bolest štitnjače, trebalo bi se liječiti stanje štitnjače, a to može ublažiti polimenoreju.

Nakon što je liječnik obavio temeljit pregled i procijenio dijagnostičke testove, moglo bi se pokazati da nema ničeg nenormalnog u vezi s učestalošću menstruacije. Za neke je žene normalan menstrualni ciklus kraći od prosjeka, a uzrok može ostati nejasan.

Ako vas muče česti menstrualni ciklusi ili ako je krvarenje uzrokovalo anemiju, liječnik može preporučiti kombiniranu hormonsku kontracepciju kako bi produžio intervale između krvarenja. Druga je mogućnost korištenje kontracepcijske metode koja privremeno zaustavlja menstruaciju ili čini krvarenje vrlo slabim.

Ako polimenoreju ne treba liječiti ili ako i dalje imate prekomjerno krvarenje unatoč liječenju, možete biti osjetljivi na anemiju zbog gubitka krvi. Simptomi anemije uključuju blijedu kožu, slabost, umor, ošamućenost i kratkoću daha.

Liječnik može pratiti stanje zbog anemije krvnim pretragama u redovitim intervalima, kako biste se mogli liječiti ako je potrebno te se može preporučiti promjena prehrane ili propisati dodaci željeza kako bi se kontrolirala anemija.

Pročitajte i ove članke:

Članak objavljen:
  1. Goel, R. (2023). Polymenorrhea: Meaning, Symptoms, Causes and Treatment. Bajaj Finserv Health.
  2. Cornforth, T. (2022). Polymenorrhea and Abnormal Uterine Bleeding. Verywell Health.

Ocijenite članak

0 / 5   0

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu