Jesensko čišćenje organizma uz pomoć ayurvede

Jesensko čišćenje organizma uz pomoć ayurvede

Osjećate li se tromo, naduto i umorno pri izmjeni godišnjih doba? Ako je tako, možda je vrijeme za detoksikaciju kako biste pomladili svoje tijelo i um.

U ayurvedi je jesen idealno vrijeme za čišćenje organizma jer nas priprema za hladnije mjesece koji su pred nama i pomaže u jačanju našeg imunološkog sustava.

Detoksikacija organizma je važan dio održavanja zdravlja, posebno tijekom promjene godišnjih doba. Usklađivanjem s ritmom prirode i usvajanjem ayurvedskih praksi možete podržati prirodne procese čišćenja tijela i pospješiti opću dobrobit tijekom jesenske sezone.

Ayurveda nas uči da je svaka osoba jedinstvena i da se zdravlje postiže kada postoji ravnoteža između tri doše vata, pitta i kapha. Svaka doša utječe na određene tjelesne funkcije, a neravnoteže mogu uzrokovati bolest. Zbog toga se dnevna rutina i ayurvedski tretmani usredotočuju na održavanje ravnoteže tih doša.

Jesenska sezona u ayurvedi poznata je kao vata sezona, a karakterizira je hladno, suho i vjetrovito vrijeme. Tijekom tog vremena prevladavaju elementi zraka i etera, što dovodi do povećanja vata doše u našim tijelima.

Neravnoteže u vata doši mogu se manifestirati kao osjećaji tjeskobe, nemir, nesanica, a tjelesni simptomi kao bol u zglobovima, loša cirkulacija, suha koža i kosa, nadutost i probavni problemi.

Kako biste spriječili ove neravnoteže i podržali svoje zdravlje tijekom jeseni, ayurveda preporučuje nježne prakse čišćenja koje pomažu u detoksikaciji tijela i uspostavljanju ravnoteže u došama.

Dobrobiti nježnog jesenskog detoksa uključuju:

  • jačanje imuniteta – izbacivanjem toksina iz tijela jačamo imunološki sustav i smanjujemo rizik od bolesti tijekom jesenskih i zimskih mjeseci
  • poboljšanje probave – prakse čišćenja kao što su post, pijenje biljnih čajeva za čišćenje i konzumiranje lagane, lako probavljive hrane poboljšavaju probavu i reguliraju rad crijeva
  • povećanje energije – detoksikacija tijela povećava razinu energije i opći osjećaj dobrobiti
  • uravnotežene emocije – ayurvedske metode se također usmjeravaju na ravnotežu emocija i smirenje uma, što potiče mentalnu jasnoću i emocionalnu stabilnost.
Uključivanjem jednostavnih ayurvedskih savjeta u svoju dnevnu rutinu podržat ćemo prirodnu sposobnost tijela da eliminira otpad i toksine, što dovodi do povećane energije, mentalne jasnoće i ukupne vitalnosti.

Vodič za ayurvedsko čišćenje tijela kod kuće

Ayurveda predlaže niz prirodnih metoda koje nam mogu pomoći da započnemo svoj jesenski put detoksikacije kako bismo održali optimalnu tjelesnu dobrobit i pripremili tijelo za hladnije mjesece.

Primijenite ove jednostavne prakse za pomlađujući doživljaj detoksikacije.

1. Topla limunada ujutro

Započnite dan čašom tople vode s limunom i medom kako biste potaknuli probavu i alkalizirali tijelo. Limun je prirodni diuretik koji svojim detoksikacijskim svojstvima pročišćava jetru, dok topla voda potpomaže u eliminaciji toksina iz organizma.

Med djeluje kao antioksidans i jača imunološki sustav, a kombinacija ovih sastojaka pomaže u čišćenju organizma od štetnih tvari i poboljšava opće zdravlje.

Suho četkanje tijela je drevna tehnika
FOTO: Shutterstock

2. Suho četkanje

Limfni sustav je odgovoran za uklanjanje otpada i toksina iz tijela, ali može postati trom zbog čimbenika kao što su loša cirkulacija i sjedilački način života.

Suho četkanje tijela je drevna tehnika koja se stoljećima koristila za promicanje zdrave kože, stimuliranje limfnog sustava i potporu opće detoksikacije. Ovom jednostavnom metodom jača se protok limfe i podržava prirodni proces detoksikacije organizma.

Redovitim suhim četkanjem pomažemo svojem tijelu da učinkovitije eliminira toksine i potakne zdravu obnovu kože.

3. Abhyanga (samomasaža)

Jedan od najefikasnijih ayurvedskih metoda čišćenja tijela je abhyanga – masaža tijela toplim uljem. Ova tehnika poboljšava cirkulaciju i pomaže u stimulaciji limfnog sustava, što pomaže u uklanjanju toksina iz tijela. To može pomoći u poboljšanju općeg zdravlja i dobrobiti.

Započnite dan samomasažom toplim uljem sa sezamovim ili kokosovim uljem.

Masiranje tijela kružnim pokretima pomaže oslobađanju toksina, poboljšava cirkulaciju i hrani kožu. Usredotočite se na područja poput trbuha, leđa, ruku i nogu kako biste potaknuli opuštanje i detoksikaciju.

4. Čišćenje jezika

Svako jutro nakon što ustanete u svojoj jutarnjoj njezi koristite strugač za jezik za uklanjanje bakterija i toksina s jezika.

Ova se drevna praksa čišćenja jezika stoljećima koristila u ayurvedskoj medicini za poboljšanje oralne higijene, osvježenje daha i poticanje cjelokupne detoksikacije tijela.

Jutarnje čišćenje jezika potiče detoksikaciju jer je jezik ključan dio tjelesnog probavnog sustava. Nježno očistite jezik odostraga prema naprijed uz pomoć strugača kako biste potaknuli stimulaciju organa za probavu i eliminaciju te poboljšali oralnu higijenu i cjelokupnu detoksikaciju.

5. Čajevi za čišćenje organizma

Pijuckajte tople biljne čajeve tijekom dana kako biste pospješili probavu i očistili tijelo iznutra. 

Čajevi od ljekovitih biljaka poput đumbira, korijandera i kurkume mogu biti odličan saveznik u čišćenju organizma. Ove biljke imaju detoksikacijska i protuupalna svojstva te podržavaju rad probavnog sistema.

Biljni čajevi također pomažu u održavanju hidratacije i osiguravaju pravilnu eliminaciju toksina.

Čaj od korijena maslačka poznat je po svojim svojstvima čišćenja jetre, a kao diuretik može pomoći u izbacivanju viška vode i toksina iz tijela.

Zeleni čaj je prepun antioksidansa zvanih katehini, za koje se pokazalo da podržavaju rad jetre i pomažu u detoksikaciji i poboljšanju metaboličkog zdravlja.

Čaj od koprive je prirodni diuretik koji pomaže u izbacivanju toksina iz tijela pojačanim mokrenjem. Također je bogat vitaminima i mineralima koji podržavaju cjelokupno zdravlje i dobrobit.

Poznate ayurvedske biljke za nježnu detoksikaciju i čišćenje tijela su tripala, biljna formula koja služi za čišćenje probavnog trakta, i neem, gorka biljka koja je odličan čistač za jetru i krv.

Surya Namaskar
FOTO: Shutterstock

6. Joga i vježbe disanja

Joga za čišćenje organizma posebna je vrsta joga prakse koja je osmišljena da pomogne tijelu u eliminiranju toksina i otpadnih tvari. Kroz različite kombinacije položaja, disanja i meditacije, joga potiče cirkulaciju, pomaže u jačanju probavnog i limfnog sustava i podržava prirodne procese detoksikacije tijela.

Pozdrav Suncu (Surya Namaskar) je serija položaja koja se izvodi u kontinuitetu uz ritmičko disanje. Ova joga vježba pomaže u zagrijavanju tijela te potiče cirkulaciju krvi i limfe. Redovito prakticiranje Surya Namaskar pomaže tijelu u uklanjanju toksina i poboljšava opće zdravlje.

Položaji uvijanja su odlični za poticanje čišćenja probavnog sustava, eliminacije otpadnih tvari iz tijela te poticanje detoksikacije jetre i bubrega. Neki od popularnih joga položaja uvijanja uključuju položaj Twista (Ardha Matsyendrasanu) i Poza okrenutog trokuta (Parivrtta Trikonasana).

Dječja poza (Balasana) je opuštajuća joga asana koja oslobađa napetost u leđima, ramenima i vratu. Ujedno potiče detoksikaciju tijela kroz duboko disanje. Redovito prakticiranje Balasane pomaže nam u smanjenju stresa, poboljšava probavu i eliminaciju toksina iz tijela.

Pranayama (vježbe disanja) je ključni element joga prakse jer potiče smirenje uma i balansira energije u tijelu. Pravilno disanje je ključno za optimalnu funkciju našeg organizma. Kada duboko i svjesno dišemo, unosimo više kisika u naš organizam.

Kisik pomaže u detoksikaciji i revitalizaciji stanica, smanjuje upale, poboljšava rad probavnog i imunološkog sustava, smanjuje anksioznost i povećava razine energije.

Usredotočujući se na tehnike svjesnog disanja, stimulira se protok prane (energija životne sile) kroz tijelo, potičući detoksikaciju na staničnoj razini. 

Neke od najučinkovitijih pranayama za čišćenje organizma uključuju:

  • Kapalabhati – poznata kao “sjajni dah lubanje”, ova vježba disanja uključuje snažne izdisaje kroz nos dok se mišići trbuha uvlače prema unutra nakon kojih slijede opušteni udisaji kroz nos; na ovaj način jačaju se unutrašnji organi, oslobađaju se toksini iz pluća i čisti dišni sustav
  • Nadi Shodhana – ova tehnika disanja poznata kao “izmjenično disanje na nosnice” pomaže  uravnotežiti naš živčani sustav, čisti tijelo i pročišćava nadije (suptilne energetske kanale), čime se povećava vitalnost
  • Bhastrika – poznata kao “disanje mijehom”, ova tehnika pranayame uključuje brze udisaje i izdisaje kako bi se povećao protok kisika i kapacitet pluća te oslobodila ustajala energija iz tijela.

Uključivanjem ovih ayurvedskih vježbi disanja u svakodnevnu rutinu možete podržati prirodne procese detoksikacije tijela i potaknuti optimalnu dobrobit kroz miran um i zdravo tijelo.

7. Detoks dijeta

Tijekom jesenskog čišćenja važno je jesti hranu koja je nutritivna i laka za probavni sustav. Usredotočite se na toplu, kuhanu hranu poput juha, variva i povrća kuhanog na pari.

Neke od najboljih namirnica za detoksikaciju prema ayurvedi su:

  • zeleno lisnato povrće je izuzetno važan dio zdrave prehrane; povrće poput kelja, artičoka, kupusa, blitve, šparoga, špinata, poriluka i rukole bogato je nutrijentima, antiokidansima i klorofilom koji imaju moćna detoksikacijska svojstva; klorofil pomaže u čišćenju krvi, uklanja toksine iz organizma, i poboljšava funkciju jetre – organa koji igra ključnu ulogu u detoksikaciji tijela; antioksidansi uklanjaju slobodne radikale iz organizma koji mogu uzrokovati oštećenje stanica i ubrzati proces starenja
  • začinsko bilje poput korijandera, kumina i komorača potiču probavu i eliminaciju toksina; kurkuma je moćan začin koji potiče detoksikaciju jetre; bosiljak sadrži antioksidanse koji pomažu u uklanjanju toksina iz tijela i potiču rad jetre; peršin je bogat klorofilom, tvari koja pomaže u čišćenju krvi i eliminaciji toksina
  • mrkva i cikla su bogate antioksidansima i vlaknima koja potiču crijevnu peristaltiku i eliminaciju otpada iz tijela te pomažu u detoksikaciji tijela.

Tijekom primjene ovih jednostavnih kućnih savjeta slušajte svoje tijelo i prilagodite ga svojim potrebama. Jesensko čišćenje uz pomoć ayurvede pomoći će da se osjećate pomlađeno, poletno i uravnoteženo s ritmovima prirode i promjenom godišnjih doba.

Pročitajte i ove članke:

Članak objavljen:
  1. Mischke, M. (2024). Fall Guide. Banyan Botanicals.
  2. Bond, P. (2021). Rejuvenate with a 4-Day Ayurvedic Fall Cleanse. Yoga Journal.
  3. Lail, G. P. (2019). 7 Ayurvedic Tips for a Fall Detox Cleanse. Prajna Wellness.

Saznajte više o detoksikaciji organizma u sljedećim tekstovima:

Ocijenite članak

5 / 5   1

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu