Savjeti za zdrav prijelaz u jesen s ayurvedom

prijelaz u jesen s ayurvedom

Jesen svojim raskošnim bojama ukrašava prirodu svuda oko nas. Lišće pada s drveća, dok zlaćane zrake sunca obasjavaju prirodu koja nam nudi obilje svojih plodova prije nego što se povuče u tiho, zimsko mirovanje. Dani su sve kraći, a noći sve duže.

Osjećamo promjenu u zraku – vjetar sve više jača dok u svojem dahu nosi nagovještaj zime. Jesen je doba prijelaza, jesen je vrijeme tranzicije i promjena. 

Kako se priroda mijenja, tako i naše tijelo reagira iznutra. Ritam prirode se usporava, a kako smo i mi sami dio prirode, ona nas poziva da se okrenemo prema sebi i uživamo u jednostavnosti i miru toplog doma.

Jesen sa sobom donosi prevlast zračnog elementa i prane životne energije koja obiluje atmosferom. Po svojoj naravi jesen je suha, hrapava, vjetrovita i nestalna. Ona je hladna, suptilna, jasna i vedra. Sve su to osobine koje odlikuju vata došu i zato je jesen klasična vata sezona.

Kad dani postanu hladniji ujesen, naše tijelo koristi masnoću koju može izdvojiti za nadolazeće zimsko doba. A to je upravo ono što se i događa svuda oko nas, u prirodi. 

Ayurveda nas uči jednostavnoj istini. Ono što se događa u prirodi također se događa i u našem tijelu. Stoga nam i savjetuje da živimo u skladu s prirodom i njezinim ritmom.

Ova predivna planeta je dio nas i mi smo dio nje, iako u četiri zida svojeg doma to često zaboravimo.

Vata doša upravlja svim kretnjama u tijelu i umu. Prijevod riječi “vata” na sanskritu doslovno znači “ono što pokreće stvari“. Vata doša omogućava našim tjelesnim tekućinama da teku, živcima da provode živčane impulse unutar perifernog živčanog sustava, mislima da ispunjavaju naš um te omogućava pročišćavanje i eliminaciju otpadnih tvari iz organizma.

Drugim riječima, vata upravlja svim našim tjelesnim sustavima i doprinosi održavanju naše snage i vitalnosti.

Zbog povezanosti vata doše sa živčanim sustavom, njegovo se stanje odražava na naše mentalno i emotivno zdravlje. S obzirom na to da se vata doša najlakše izbacuje iz ravnoteže, vrlo je korisno prepoznati početne simptome kako bi mogli spriječiti ili ublažiti njihovu pojavu. 

Znakovi vata neravnoteže
FOTO: Shutterstock

Znakovi vata neravnoteže

Obratite pozornost na sljedeće:

Ako ste primijetili dva ili više simptoma, evo kako si možete pomoći.

topli čaj
FOTO: Shutterstock

Savjeti za zdrav prijelaz u jesen (vata doša)

Ayurvedski pristup prirodnoj ravnoteži temelji se na principu “isto privlači isto”, što znači – da bi se nešto vratilo u ravnotežu, potrebne su suprotne odlike.

Kako biste na zdrav način prešli u jesen i izvukli najviše dobrobiti, sezona vata doše koja je suha, hladna, vjetrovita, lagana i nepredvidljiva bit će manje otežavajuća ako je ispunite toplinom, masnoćom, hidratacijom, dubokim okrepljenjem, vezama ispunjenim ljubavlju, osjećajem stabilnosti, rutine i prizemnosti. 

  1. Dnevna rutina je iznimno važna. Jedite i spavajte u isto vrijeme. Ugasite svjetlo do 22 h i obavezno odspavajte osam sati. 
  2. Usredotočite se na hranu koja vas prizemljuje. Slatko, kiselo i slano imaju umirujući utjecaj na vata došu. Namirnice s visokim udjelom bjelančevina i zdravih masnoća koje su začinjene zagrijavajućim, stimulativnim začinima održavat će unutarnje rezerve vlage i topline tijekom vata sezone. Vruće, guste juhe i krepka variva, zobene kaše, kremaste kaše od riže i pšenice – savršene su u ovo doba godine. 
  3. Nekoliko puta tjedno umasirajte sezamovo ulje po cijelom tijelu i vlasištu. Učinite to ujutro, prije tuširanja ili nanesite ulje prije nego što idete na spavanje. To je iznimno korisna ayurvedska praksa  abhyange (samomasaže) koja snaži i revitalizira tijelo. 
  4. Tijekom dana pijte tople napitke (čajevi, bistra juha, vruća voda s đumbirom) kako biste hidratizirali tjelesna tkiva i zagrijali tijelo.
  5. Dodajte začine koji smanjuju vata došu, poput cimeta, đumbira, muškatnog oraščića, metvice, kardamoma, bosiljka i korijena sladića
  6. Pred spavanje radije uzmite knjigu i čitajte kako biste umirili um i pripremili ga za spavanje. Kompjuter i televizija mogu uzrokovati nemir, budnost pa samim time i nesanicu.
  7. Zaplovite u imaginarne svjetove i izrazite svoju kreativnost kroz crtanje, pisanje, glazbu ili hobi koji vas je oduvijek privlačio. Kišni dani su savršeni da uposlite svoju maštu i razbijete sjetu.
  8. Uši su posebno osjetljive kod vata neravnoteže pa samim time i u jesenskoj vata sezoni. Stoga, svakog jutra zaštitite ušne kanale umetanjem nekoliko kapi toplog ghee maslaca ili sezamovog ulja. To je tradicionalna ayurvedska praksa koja smiruje vata došu.
  9. Uživajte u toplim, mirisnim kupkama koje će vas opustiti, potaknuti cirkulaciju i zagrijati. Slatka i topla eterična ulja poput vanilije, lavande, cimeta ili bora su savršena za vata sezonu.
  10. Posvetite posebnu pažnju vašoj koži koja ima tendenciju suhoće u vata sezoni. Koristite ulja koja će omogućiti koži potrebnu masnoću, vlagu i njegu, poput ulja šipka, sezamovog ili bademovog ulja.
  11. Dodirujte i grlite ljude koje volite, otvorite srce sitnim radostima i rasteretite se uz razgovor s prijateljima koji poštuju vašu jedinstvenost. 

Sljedeći ove jednostavne životne navike koje njeguju vaš um i tijelo, osjećat ćete se sretnije, zdravije i snažnije. Stoga, uživajte u lijepoj i šarenoj jeseni!

Pročitajte i ove članke:

Članak objavljen:

Ocijenite članak

5 / 5   5

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu