Prednosti suhog četkanja kože tijela
- 2 komentara
- 2 min čitanja

Suho četkanje kože je sve popularnija tehnika u svijetu, koja stimulira cirkulaciju tijela i limfnog sustava te omogućava da se tijelo riješi viška vode i toksina, potičući time unutarnju detoksikaciju organizma.
Ova tehnika korištena je već godinama u Skandinaviji i Rusiji, a danas je sve zastupljenija kao tretman u spa centrima.

Suho četkanje (eng. dry brushing) podrazumijeva četkanje površine kože mekom, suhom četkom od prirodnih vlakana, koju je moguće pronaći u prodavaonicama prirodne kozmetike. Vrlo je važno da četka ne sadrži sintetička vlakna jer su ista pregruba i mogu uzrokovati oštećenje kože.
Za vidljive rezultate potrebno je suho četkanje kože uključiti u dnevnu rutinu, ujutro prije tuširanja ili navečer.

Prednosti suhog četkanja kože tijela
Nekoliko je prednosti suhog četkanja kože tijela za naš organizam.
- Eksfolijacija tijela – kako starimo, tijelo postaje manje efektivno u odbacivanju viška kože. Uklanjanjem odumrlih slojeva i stanica kože omogućavamo stimulaciju žlijezda koje proizvode više vlage i time osiguravaju mlađi i svježiji izgled kože.
- Celulit – suhim četkanjem ubrzava se metabolizam te oslobađaju masne naslage ispod kože, što pozitivno utječe na smanjenje celulita.
- Stimuliranje limfnog sustava – masažnim pokretima također se stimulira i potiče cirkulacija krvi te funkcija limfnog sustava.
- Osim toga, suho četkanje jača imunološki sustav, povećava tonus mišića i poboljšava teksturu kože, što pomaže u sprječavanju prijevremenog starenja.
Pročitajte članak “Riješite se celulita uz provjerene metode“.

Postupak suhog četkanja kože

- Suho četkanje poželjno je raditi jednom dnevno. Kao što i sam naziv upućuje, uvijek se četka suhom četkom načinjenom od prirodnih vlakana na suhu kožu. Nakon četkanja potrebno je tuširanje, kako bi se uklonile odumrle stanice.
- Postupak četkanja treba započeti kombinacijom kružnih i ravnih pokreta u smjeru prema srcu počevši od stopala. Nije preporučljivo suho četkanje lica.
- Treba izbjegavati prejaki pritisak i ribanje kože prilikom masiranja, kao i četkanje oštećenih dijelova kože, intimnih dijelova ili proširenih vena.
- Postupak suhog četkanja može trajati 10 – 15 minuta, sve ovisi o vama.

- Prilikom tuširanja dobro je mijenjati temperaturu vode od toplije prema hladnoj, kako bi se dodatno potaknula cirkulacija i dotok krvi prema vanjskim slojevima kože.
- Po završetku navlažite kožu maslacem za tijelo ili uljem. Ovisno o potrebama vaše kože možete koristiti razna ulja – kokosovo ulje ili bademovo ulje za hidrataciju ili pak ulje lješnjaka i bršljana za celulit.
Pročitajte članak “Prirodni maslac za tijelo – izrada i kako se koristi?“.