Čajevi koje trebate piti ove jeseni za bolje zdravlje

jesenski čaj

Dok se lišće mijenja i zrak postaje hladniji, nema ničeg boljeg od šalice biljnog čaja da vam zagrije dušu. Jesen je savršeno vrijeme za istraživanje svijeta čajeva i otkrivanje novih okusa i njihovih blagodati. Bilo da tražite okrijepu, malo više topline ili se želite opustiti, biljni čajevi s lakoćom će ispuniti vaše potrebe te svojim ljutim, slatkim ili voćnim okusom zadovoljiti svačije nepce.

Tijekom jeseni temperature počinju padati, a naša tijela žude za toplinom i dodatnom njegom kako bi ostala zdrava i uravnotežena. Niske temperature i smanjena izloženost sunčevoj svjetlosti mogu oslabiti naš imunološki sustav, čineći nas podložnijim raznim bolestima.

Naš organizam postaje osjetljiviji na prehlade, gripu i druge respiratorne infekcije. Stoga je važno poduzeti mjere za jačanje imuniteta i očuvanje zdravlja.

Ispijanje ukusnih čajeva jedan je od najboljih načina da se opustite i ugrijete tijekom hladnijih dana. Osobito su jesenski čajevi osmišljeni tako da odražavaju okuse i mirise sezone, bilo kroz začinske mješavine poput cimeta, klinčića i muškatnog oraščića ili zemljane note pečenog korijena maslačka. Ovi čajevi izazivaju osjećaj topline, mira i ugode koji je savršen za prohladne dane.

Osim privlačnog okusa, jesenski čajevi imaju i razne zdravstvene prednosti za naš probavni, imunološki i respiratorni sustav. Bogati su antioksidansima, pospješuju metabolizam, smanjuju tjeskobu i oslobađaju tijelo od stresa.

Za razliku od tradicionalnog čaja, biljni čajevi ne sadrže kofein, zbog čega su idealni za večernje opuštanje i mirni san.

Kombinacija okusa i wellnessa čini jesenske čajeve holističkim izborom za užitak ispijanja i održavanje zdravlja.

Najbolji odabiri za jesenske čajeve

Jesenski čajevi zauzimaju posebno mjesto u srcima ljubitelja čaja zbog svojih jedinstvenih mješavina koje svojim aromatičnim mirisima stvaraju osjećaj ugode i nostalgije.

Svaka šalica mirisnog čaja pruža nam esenciju jeseni i trenutak predaha u našim užurbanim životima.

Jesenski čaj s cimetom i jabukom

Čaj s cimetom i jabukom savršeno dočarava miris i okus jeseni. Kombinacija toplog začina cimeta sa slatkim i trpkim notama jabuke čini ovaj čaj neodoljivim za svakoga tko voli uživati u ukusnim napitcima.

Osim što je ukusan, ovaj aromatičan čaj također donosi brojne zdravstvene koristi. Cimet je poznat po svojim protuupalnim i antioksidativnim svojstvima, dok jabuke sadrže vlakna, vitamin C, i druge važne nutrijente kojima štite srce.

Kombinacija ovih dvaju sastojaka čini ovaj čaj idealnim za jačanje imuniteta, reguliranje probave, poticanje cirkulacije i poboljšanje zdravlja.

Jesenski čaj s cimetom i jabukom
FOTO: Shutterstock

Voćni čaj od brusnice i naranče

Čaj od brusnice i naranče nije samo ukusan i aromatičan napitak, već je i bogat izvor ljekovitih blagodati. Uključivanjem ove mješavine biljnog čaja u svoju dnevnu rutinu možete podržati svoj imunološki sustav, pomoći probavi i uživati u osvježavajućem napitku koji hrani i tijelo i dušu.

Savršen je kao osvježavajući i revitalizirajući jutarnji napitak. I brusnice i naranče pune su antioksidansa koji pomažu u zaštiti tjelesnih stanica od oštećenja uzrokovanih slobodnim radikalima. Izvrstan su izvor vitamina C koji je neophodan za zdrav imunološki sustav, zdravlje kože i opće dobro.

Kombinacija brusnica i naranče svojim protuupalnim svojstvima smanjuje rizik od kroničnih bolesti, jača srce te poboljšava zdravlje crijeva.

Čaj od đumbira i limuna

Jedan od najpopularnijih čajeva za jesen u ayurvedi je čaj od đumbira i limuna. Đumbir ima zagrijavajuća svojstva koja su posebno korisna za vrijeme hladnijih dana dok limun daje osvježavajuću notu.

Ljuti, zemljani okus đumbira je i okrepljujući i umirujući, a njegova protuupalna i antioksidativna svojstva čine ga odličnim izborom za jačanje imunološkog sustava, sprječavanje prehlade, smanjenje upale u tijelu i zagrijavanje organizma iznutra prema van.

Limun je, s druge strane, bogat vitaminom C i antioksidansima, kojima također jača imunološki sustav, sprječava gripu i prehlade, pomaže u mršavljenju i detoksikaciji tijela te podupire zdravlje kože.

Aromatični čaj od cimeta i klinčića

Čaj od cimeta i klinčića je tradicionalni napitak bogatog i pikantnog okusa koji se često konzumira u jesen jer zagrijava tijelo i jača organizam.

Cimet ima protuupalna svojstva, održava toplinu u tijelu, regulira probavu i razinu šećera u krvi, dok klinčić ima antibakterijska svojstva, potiče cirkulaciju krvi i stimulira usporenu probavu.

Ova dva začina u čaju stvaraju savršenu sinergiju kojom pomažu u očuvanju zdravlja dišnog i probavnog sustava, održavaju našu energiju i vitalnosti tijekom hladnih dana, jačaju imunitet i pomažu u borbi protiv prehlade i gripe.

Mirisni čaj od bundeve i začina
FOTO: Shutterstock

Mirisni čaj od bundeve i začina

Divna mješavina bundeve i začina savršen je način za opuštanje i ulazak u jesensku sezonu. Topli i aromatični okusi bundeve, cimeta, muškatnog oraščića, đumbira i klinčića sigurno će vas zagrijati iznutra prema van.

Začini koji se koriste u ovoj čajnoj mješavini poznati su po svojim antioksidativnim svojstvima i protuupalnim učincima kojima nam pomažu ojačati imunitet, probavu, metabolizam, cirkulaciju i vitalnost.

Biljni jesenski čajevi

Biljni čajevi daju umirujući napitak koji jača imunitet i savršen je za hladne večeri jer umiruje tjeskobu i opušta nas.

Čajevi od paprene metvice i bazge nude prirodne načine obrane od prehlade i gripe. Bazga je bogata vitaminom C koji pomaže u jačanju imunološkog sustava, a njena protuupalna svojstva pomažu u smanjenju simptoma prehlade i gripe.

Paprena metvica osvježava i okrjepljuje, istovremeno nam daje energiju i umiruje. Idealna je za jesenske dane kada želite opustiti um i tijelo jer pomaže u ublažavanju stresa i anksioznosti.  

Klasični čaj od cvjetova hibiskusa i šipka bogat je vitaminom C koji potiče regeneraciju i pomaže nam olakšati simptome prehlade, kašlja i povišene temperature.

Kamilica je vrhunski čaj za opuštanje jer njegov nježan, cvjetni okus umiruje i tijelo i um. Odličan je izbor za trenutke odmora jer pomaže u opuštanju mišića i smanjenju napetosti.

Čaj od matičnjaka savršen je izbor za tmurne jesenske dane jer njegov svijetli, citrusni okus podiže i osvježava te na taj način poboljšava raspoloženje i povećava razine energije.

Zeleni čaj je odličan izbor za jesensku sezonu jer potiče budnost i fokus dok obavljate svakodnevne obaveze. Bogat nutrijentima i antioksidansima, zeleni čaj također pomaže u detoksikaciji organizma i održavanju zdravlja kože, što je posebno važno u hladnijim mjesecima.

U ayurvedi se preporučuje pijenje zelenog čaja tijekom cijele godine radi njegovih brojnih koristi za zdravlje.
biljni jesenski čaj
FOTO: Shutterstock

Kako skuhati savršenu šalicu čaja?

Da biste maksimalno iskoristili svoj jesenski čaj, važno ga je pravilno skuhati. Započnite zagrijavanjem vode do odgovarajuće temperature, ovisno o tome koji čaj koristite. Različiti čajevi zahtijevaju različite temperature kuhanja.

Za biljne čajeve najbolje je koristiti vodu koja je tek prokuhana. Ostavite čaj da stoji preporučeno vrijeme kako biste izvukli puni okus sastojaka. Opće je pravilo da biljne čajeve treba ostaviti poklopljene 5 – 7 minuta za optimalan okus.

Čajevi nude divan način da što lakše prijeđete u novu sezonu, dok istovremeno jačate svoje zdravlje. Udobno se smjestite, opustite i uživajte u svojoj vrućoj šalici čaja s toplim zagrljajem mirisne jeseni.

Pročitajte i ove članke:

Članak objavljen:

Ocijenite članak

0 / 5   0

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu