Kako jesti grejp? Evo tri recepta i prednosti cijeđenog soka
- Budite prvi i komentirajte!
- 4 min čitanja
Grejp se baš i ne nalazi na listi omiljenog voća zbog svoje gorčine, ali svakako ga možemo smjestiti na listu nutritivno bogatih namirnica te ga je poželjno jesti s obzirom na određene zdravstvene prednosti.
Grejp sadrži oko 50 kalorija na 100 g. Oko 90 % grejpa čini voda, a na svojih 100 g broji i oko dva grama vlakana. Zanimljivo je da jednim grejpom dnevno možete zadovoljiti oko 70 % potreba za vitaminom C. U 100 g grejpa nalazi se čak 40 mg vitamina C, antioksidansa koji je esencijalan i važan, ne samo za imunitet, već i za ljepotu.
Pridonosi zdravlju kože i očiju zahvaljujući vitaminu A, a kalij iz grejpa pridonosi regulaciji krvnog tlaka.
Osim navedenog, grejp sadrži i likopen, antioksidans koji pomaže kod kolesterola i triglicerida, a posebno je zastupljen u crvenom grejpu. Pored toga, crveni grejp sadrži više bioaktivnih komponenti u odnosu na žuti grejp.
Grejp pomaže u smanjenju LDL kolesterola. Bioaktivni spojevi limonoidi posjeduju antikancerogena svojstva, smanjuju upale u tijelu, štite kožu od UV zračenja i drugih vanjskih čimbenika te jačaju imunološki sustav.
Dobra je vijest da crveni grejp sadrži više navedenih nutrijenata, posebice sadrži više likopena, vitamina A i flavonoida. Ujedno je i manje gorak u odnosu na žuti grejp. Crveni grejp se više koristi za sokove, a žuti grejp u kulinarstvu.
Važno je napomenuti da grejp može doći u interakciju s određenim lijekovima, posebice statinima, lijekovima za krvni tlak, imunosupresivima i lijekovima za nesanicu ili anksioznost.
Naime, grejp dovodi do inhibicije određenog jetrenog enzima zbog čega se može povećati koncentracija lijeka u krvi.
Pročitajte članak “Budite oprezni! Ovo voće predstavlja značajan rizik za zdravlje zbog interakcija sa 7 različitih lijekova“.
Kako jesti grejp?
Osim što ga jednostavno možete oguliti i jesti kao voćku, možete ga iskoristiti u smoothiejima, kao sok ili ga pak dodati u salate. Dobro će se slagati u ribljim jelima, posebice s lososom i bijelom ribom, ali i s piletinom.
Ako ga dodate zobenim pahuljicama za doručak, ubacite žličicu meda ili malo cejlonskog cimeta kako bi ublažili gorčinu.
Salata od grejpa
Ako se pitate kako jesti grejp, a želite zanimljiv prilog, napravite salatu od grejpa.
Sastojci:
- 1 crveni grejp
- 1 avokado (narezan na kriške)
- 2 šalice rikole
- 30 g tostiranih oraha
- 50 g feta sira
- 2 jušne žlice maslinovog ulja
- 1 jušna žlica svježeg limunovog soka
- crni papar
- sol.
Priprema
- Grejp ogulite i narežite na kriške.
- Potom na tanjur stavite rikolu pa naslažite kriške grejpa i avokada.
- U maloj zdjelici pomiješajte maslinovo ulje, limunov sok, papar i sol te prelijte preko salate.
- Na vrh dodajte tostirane orahe i feta sir.
Pečeni losos s glazurom od grejpa
Za malo glamura u kuhinji, što će biti izvrstan spoj kvalitetnih i nutritivno bogatih namirnica, spremite losos s glazurom od grejpa.
Sastojci:
- 2 filea lososa
- sok jednog grejpa
- 2 jušne žlice meda
- 1 jušna žlica soja umaka
- 1 režanj češnjaka (nasjeckan)
- 1 čajna žličica maslinovog ulja
- crni papar
- sol.
Priprema
- U zdjelici pomiješajte sok grejpa, maslinovo ulje, med, češnjak i soja umak.
- Losos stavite u posudu za pečenje, prelijte ga napravljenom marinadom i pustite da se marinira oko 20 minuta.
- Pecite u pećnici na 200 °C oko 15 – 20 minuta, povremeno premazujući losos marinadom.
- Poslužite uz kuhanu rižu.
Smoothie s grejpom i bananom
Ako nikako ne možete jesti grejp cijeli jer vam se ne sviđa okus, a ipak želite iskoristiti nutritivne prednosti ove voćke, opravdavamo pijenje smoothieja.
Sastojci:
- 1 grejp (oguljen i očišćen od koštica)
- 1 banana
- 1 čaša grčkog tipa jogurta
- 1 jušna žlica meda
- pola šalice leda.
Priprema
- Sve sastojke stavite u blender, izblendajte i konzumirajte odmah.
Cijeđeni grejp
Cijeđeni sok grejpa odličan je za konzumaciju s nutritivnog stajališta, no dobro ga je popiti odmah nakon cijeđenja, bez dodavanja šećera. Gorčinu radije razblažite dodatkom vode.
Ovaj napitak izvrstan je za jetru i, općenito, povrće i voće gorkog okusa je dobro za jetru jer potiče proizvodnju žuči, što pridonosi eliminaciji toksina i pospješuje probavu masti.
Gorak okus upućuje i na određene antioksidanse i bioaktivne tvari koje pospješuju rad jetre. Osim navedenog, gorčina potiče rad probavnog sustava što smanjuje nadutost, ali i povećava sposobnost organizma za apsorpciju nutrijenata.
Osim grejpa, biljne namirnice koje se očituju gorkim okusom, a time su dobre i za jetru su još maslačak, artičoka, korijen kurkume i kupus.
Sok grejpa pijte ujutro jer će vam dati potrebnu svježinu i vitamin C za energiju.
Ako ga popijete oko pola sata prije obroka, dat će vam osjećaj sitosti, pomoći u probavi i kod kontrole apetita. Možete ga piti i između obroka, a potrebno ga je izbjegavati navečer, posebice se to odnosi na osobe koje pate od refluksa ili žgaravice.
S druge strane, pijenje soka grejpa je manje preporučljivo nakon obroka. Osobe koje piju određene lijekove, posebice gore nabrojane, kao i osobe s alergijama na agrume trebaju izbjegavati cijeđeni sok grejpa ili se prije konzumacije posavjetovati s liječnikom.
Također, osobe koje pate od GERB-a trebaju izbjegavati cijeđeni sok grejpa zbog kiselina koje mogu pogoršati simptome.
Sok grejpa je općenito odličan izbor kada želite dati dodatnu podršku imunitetu uz pravilnu prehranu, kod mršavljenja i poboljšanja probave.
Pročitajte i ove članke:
- 3 razloga zašto nam grejp otapa kilograme
- Zdravstvene prednosti i opasnosti konzumiranja grejpa
- Eterično ulje grejpa: Jedno od najsvestranijih ulja u aromaterapiji! Evo zašto svi pričaju o njegovoj ljekovitosti i kako se upotrebljava.
Tekst Dana
Za vas izdvajamo
Vaše tijelo počinje brže “propadati” oko ove dvije godine!
- Tomislav Stanić
- 2 min čitanja