Prehrana nakon moždanog udara: Evo što jesti za brži oporavak od moždanog udara i prevenciju
- Budite prvi i komentirajte!
- 4 min čitanja
Ako vas zanima kako treba izgledati prehrana nakon moždanog udara, vjerojatno ste ga vi ili netko od vaših bližnjih doživjeli, a možda želite brinuti o prevenciji. Moždani udar nastupa nakon poremećaja u cirkulaciji zbog čega mozak ostaje bez hranjivih tvari i kisika. Nažalost, to rezultira oštećenjem funkcija zahvaćenih dijelova mozga. Većina moždanih udara nastaje kao posljedica tromboze, odnosno krvnog ugruška. Manji postotak moždanog udara nastaje zbog izlijevanja krvi iz žile u okolno moždano tkivo.
Jedan od najčešćih uzroka moždanog udara je ateroskleroza, bolest koja uzrokuje stvaranje naslaga masnoća, ali i kalcija, ugrušaka i drugih tkiva na stijenkama žila. Moždani udar može uzrokovati smrt, a pacijenti koji prežive moždani udar vrlo često pate od neuroloških deficita.
Pročitajte članak “Simptomi moždanog udara: Liječnik otkriva koji su znakovi moždanog udara i postoje li razlike kod žena i muškaraca“.
Na prevenciju moždanog udara uvelike možemo utjecati prehranom i životnim stilom te navikama. Neki od faktora koji povećavaju rizik od moždanog udara su:
- nezdrava prehrana
- pušenje
- debljina
- nedovoljna fizička aktivnost
- pretjerani unos alkohola
- kronični stres.
Gotovo su svi navedeni faktori pod našom kontrolom. No, ako je moždani udar nastupio i pacijent se oporavlja, ne treba odustati od zdravih životnih navika i zdrave prehrane. U liječenju moždanog udara potreban je multidisciplinarni pristup, a dio tog tima svakako treba činiti i nutricionist. U nastavku doznajte kako treba izgledati prehrana nakon moždanog udara.
Pročitajte članak “Koliko dugo traje oporavak od moždanog udara: Evo koje su posljedice, prava pacijenata i kako izgleda život nakon moždanog udara“.
Prehrana nakon moždanog udara prema nutricionističkim smjernicama
Svaka osoba, posebice osoba koja je pretrpjela moždani udar, treba individualne smjernice u skladu s:
- trenutnim zdravstvenim stanjem
- lijekovima i načinom liječenja
- dobi
- spolom
- tjelesnom masom
- mogućim alergijama i intolerancijama
- drugim bolestima i poremećajima
- krvnom slikom
- mogućim nutritivnim deficitom
- hormonskom slikom.
Pročitajte članak “Pravilna prehrana i individualne potrebe: Nutricionistica otkriva razlike i kako utvrditi svoje potrebe“.
U obzir se uzimaju još neki faktori potrebni za kreiranje individualno prilagođenog jelovnika za oporavak od moždanog udara i prevenciju daljnjeg propadanja moždanog tkiva. Prehrana poslije moždanog udara treba za cilj imati:
- normaliziranje razine kolesterola
- uspostavljanje ravnoteže u crijevnoj flori i probavi
- normaliziranje metaboličkih procesa
- osiguravanje svih potrebnih makro i mikronutrijenata
- jačanje imuniteta
- postizanje normalne tjelesne težine u slučaju pretilosti.
Prehrana kod moždanog udara – što jesti i piti?
Mediteranska prehrana, koja se smatra najzdravijom prehranom na svijetu budući da stanovništvo koje se hrani po takvim principima živi dugo i kvalitetno, pokazala se kao dobra prehrana kod moždanog udara.
Mediteranska prehrana za koju se smatra da može pomladiti mozak uključuje sljedeće skupine namirnica:
- cjelovite žitarice
- mahunarke
- povrće
- voće
- orašasti plodovi
- sjemenke
- riba
- maslinovo ulje i mediteranski začini
- perad
- mliječni proizvodi
- jaja i ostale vrste mesa.
Pritom polovicu tanjura treba zauzimati povrće u raznim bojama. Neka se uvijek na vašem tanjuru nađe zeleno povrće koje je bogato polifenolima. Što više različitih boja tanjur sadržava, to više različitih vitamina, minerala i antioksidansa osiguravamo našem organizmu.
Jednu četvrtinu tanjura u glavnim obrocima neka čine cjelovite žitarice kao što su:
Jednu četvrtinu tanjura treba činiti izvor visokokvalitetnih proteina, od čega ribu uvrstite 2 – 3 puta tjedno. Proteini su od velike važnosti kod oporavka i bolesti te su esencijalni u našoj prehrani:
- riba (sardine, losos, skuša itd.)
- piletina
- puretina.
Isto tako, proteine nalazimo i u mahunarkama, sjemenkama, orašastim plodovima i mliječnim proizvodima. Za međuobroke birajte voće, sjemenke i orašaste plodove, te nemasne mliječne proizvode kao što su:
- običan jogurt
- kefir
- quark
- skyr.
Ne zaboravite i na redovitu hidrataciju, pa svakako kroz dan pijte vodu u malim gutljajima, a idealno je uvrstiti i nezaslađene biljne čajeve.
Pročitajte članak “Najbolji čajevi za cirkulaciju: Evo koje su biljke za bolju cirkulaciju krvi od kojih možete napraviti čaj“.
Koje namirnice prehrana poslije moždanog udara ne bi trebala sadržavati?
Fokus stavite na namirnice koje biste trebali uvrstiti u svoju prehranu, a namirnice koje biste trebali ograničiti na najmanju moguću mjeru su:
- slatkiši i hrana bogata šećerom
- mesne prerađevine (kobasice, paštete, hrenovke)
- crveno meso
- razni umaci poput majoneze
- brza hrana
- prerađena hrana i gotova jela
- lisnata, masna i slatka peciva
- alkoholna, energetska, gazirana i zašećerena pića.
Osim regulacije prehrane, nakon moždanog udara može se preporučiti i suplementacija. Nemojte nikako na svoju ruku birati suplemente jer njihovo uzimanje nije bezazleno bez obzira na to što suplemente ili dodatke prehrani ubrajamo upravo u hranu, a ne u lijekove.
Naime, pretjerani unos pojedinog vitamina i minerala može se negativno odraziti na status drugog vitamina ili minerala. Također, potrebno je znati dozu, vrijeme i način uzimanja, kemijski oblik suplementa i slično. Sve to treba odrediti stručna osoba. Važno je uzeti u obzir i lijekove koji se piju.
Pročitajte članak “Najbolji vitamini za živce: Magistar farmacije otkriva koji nam vitamini trebaju za zdravlje živčanog sustava“.
Za kraj, da podsjetimo – važno je mijenjati životni stil i navike. Iako prehrana igra vrlo bitnu ulogu, za svoje zdravlje se ne možemo pobrinuti isključivo prehranom. Što sve trebate uzeti u obzir kako biste sačuvali ili poboljšali zdravlje te spriječili pojavu novog moždanog udara ili drugih bolesti pročitajte u članku: “Zdrava prehrana nije dovoljna: Na ovih 10 stvari trebate paziti da biste bili zdravi“.
Pročitajte i članke:
- “Nezdrava hrana”: Nutricionistica otkriva što će se jako rijetko naći na njezinom tanjuru
- Hrana i zdravlje: Nutricionistica otkriva kako hrana utječe na naše zdravlje i zašto to ne smijemo olako shvaćati
- Zapamtite ga! Jednostavni test koji otkriva simptome moždanog udara.
Tekst Dana
Za vas izdvajamo
12 vježbi s vlastitom težinom za izgradnju mišića
- Tomislav Stanić
- 4 min čitanja