Prirodni lijek za vjetrove: Znate li što je normalno, a što je razlog za brigu? Evo kako se brzo riješiti nadutosti
- Budite prvi i komentirajte!
- 6 min čitanja
Tražite prirodni lijek za vjetrove? Prije svega, trebate znati da, iako se ispuštanje vjetrova smatra društveno nepristojnim, ono je prirodan dio života. Stvaranje i oslobađanje plinova normalan je dio naše probave. Često je znak zdrave prehrane i zdravog funkcioniranja tijela. Jeste li znali da naše debelo crijevo prosječno proizvodi 1 – 4 l plinova dnevno? Ispuštanje vjetrova do 20 puta na dan je sasvim normalno.
Simptomi zarobljenog plina obično se javljaju iznenada i daju opći osjećaj tjelesne neugode. Javlja se oštra i probadajuća bol, trbuh je napuhnut i često popraćen grčevima u želucu.
Probadajuća bol od plinova koji se skupljaju na lijevoj strani debelog crijeva često može uzrokovati bol u prsima pa ljudi znaju završiti na hitnoj zbog straha od srčanog udara. Zarobljeni plin koji se skuplja na desnoj strani debelog crijeva može djelovati kao upala slijepog crijeva ili napad žučnih kamenaca te također zna nagnati ljude da brzo potraže liječničku pomoć.
Na našu probavu i stvaranje plinova utječu prehrana (masna i teško probavljiva hrana), kombinacija namirnica, brzina kojom jedemo i koliko zraka pritom gutamo. Za pravilnu razgradnju hrane ovisi koliko je zdrava ravnoteža crijevne mikroflore i proizvodi li naše tijelo dovoljno probavnih enzima. Stres i zatvor također utječu na pojačano stvaranje plinova i nadutosti.
Stalni i nekontrolirani vjetrovi (pretjerano ispuštanje vjetrova) nisu normalna pojava, stvaraju osjećaj velike nelagode i potkopavaju samopouzdanje. Pretjerana nadutost se pojavljuje kada se vjetrovi ispuštaju više od 20 puta dnevno. Takvo stanje može biti povezano s osnovnim zdravstvenim problemima koji utječu na probavni sustav kao što su npr. sindrom iritabilnog crijeva (IBS), intolerancija na laktozu, celijakija, autoimuni pankreatitis ili Chronova bolest. Kod pojave zdravstvenih problema potrebno je potražiti liječničku pomoć.
Prirodni lijek za vjetrove – 15 metoda
Na pitanje kako se brzo riješiti nadutosti i spriječiti pojavu neugodnih simptoma odgovor se nalazi u prirodnim kućnim metodama i pripravcima koji pomažu u oslobađanju viška zarobljenih plinova. Sljedeće su se metode pokazale učinkovitima.
Jedite polako
Prebrzo jedenje ili konzumiranje hrane i pića dok ste u pokretu može uzrokovati da pritom progutate veću količinu zraka i hrane, što obično dovodi do bolnih grčeva. Nastojte se riješiti te loše navike i svjesno usporite sa žvakanjem. Svaki zalogaj hrane temeljito prožvačite bar 30 puta. Razgradnja hrane koja počinje u ustima na takav način pomaže probavi i može spriječiti niz tegoba, uključujući nadutost.
Spriječite zatvor
Otpadna hrana koja danima zaostaje u debelom crijevu zbog duže fermentacije uzrokuje pojačano stvaranje plinova i često ispuštanje vjetrova. U tom slučaju pomoć nam može pružiti magnezij.
Povišena doza magnezija otopljena u vodi je poznata po tome da olakšava čak i najteže oblike zatvora. Laksativno djelovanje magnezija opušta debelo crijevo i omogućava lakši prolazak stolice. Redovito pražnjenje crijeva obično oslobađa sve zarobljene plinove pa je tako magnezij protiv nadutosti i konstipacije pravi saveznik.
Redovito vježbajte i krećite se
Što ste aktivniji, to ćete češće i diskretnije eliminirati plinove iz probavnog trakta. Usredotočite se na vježbe za jačanje trbušnih mišića kako biste pokrenuli rad probavnog trakta i spriječili nakupljanje plinova. Određeni položaji u jogi također mogu pomoći tijelu u borbi protiv probavnih smetnji.
Nastojte vježbati najmanje 30 minuta, 3 – 4 puta tjedno.
Uzimajte probiotike
Probiotici su dodaci prehrani koji sadrže zdrave bakterije koje se već nalaze u probavnom traktu. Ove dobre bakterije pomažu razgraditi hranu. Neka istraživanja sugeriraju da određene vrste probiotika mogu ublažiti nadutost, crijevne plinove, bolove u trbuhu, proljev i druge simptome sindroma iritabilnog crijeva (IBS-a). Najučinkovitijima se smatraju sojevi iz rodova Bifidobacterium i Lactobacillus.
Napomena
Povremeno probiotici mogu uzrokovati povećanje plinova i nadutost. To obično kratko traje dok se tijelo ne navikne na nove bakterije.
Sok i čaj od korijena đumbira
Svježe iscjeđeni sok od korijena đumbira ili topla đumbirova voda korisni su za reguliranje probave, ublažavanje grčeva i bilo koje nelagode povezane s probavnim sustavom. Đumbir je posebno učinkovit u smirivanju nadutosti trbuha zbog svojih protuupalnih i karminativnih svojstava te se u ayurvedskoj medicini preporučuje kao prirodni lijek za vjetrove. Čaj od đumbira pomaže probavnom sustavu da se brže i učinkovitije isprazni.
Uz ovaj čaj možete uključiti i tople čajeve od npr. kamilice, pelina ili mente jer oni potiču metabolizam i probavu.
Triphala
Triphala djeluje kao prirodni laksativ i može poboljšati simptome zatvora, bolova u trbuhu i nadutosti te poboljšati učestalost i dosljednost pražnjenja crijeva.
Dodajte jednu jušnu žlicu praha triphale u čašu vode i ostavite preko noći. Ujutro popijte mješavinu.
Ako imate zatvor, bol i prekomjernu nadutost, možete uzeti prah prije spavanja.
Tradicionalni perzijski lijek
Ovaj tradicionalni čaj protiv nadutosti svojim biljnim sastojcima učinkovito pomaže u smanjenju crijevnih plinova.
Sastojci:
Priprema
- Pomiješate sve sastojke.
- Zavrijte šalicu vruće vode i u nju dodajte 1 – 2 čajne žličice ove mješavine.
- Poklopite na 20 minuta.
- Procijedite aromatičnu mješavinu u šalicu.
Pijte toplo, 1 – 2 puta tijekom dana.
Napitak s jabučnim octom
Jabučni ocat je kućni prirodni lijek za nadutost i vjetrove. Pomaže u proizvodnji želučane kiseline i probavnih enzima. Također, jabučni ocat može pomoći u brzom ublažavanju bolova uzrokovanih crijevnim plinovima.
Otopite jednu jušnu žlicu jabučnog octa u čaši vode i popijte.
Isprobajte enzime kao dodatke prehrani
Istraživanja pokazuju da enzimi pomažu u procesu razgradnje proteina i složenih ugljikohidrata. Zahvaljujući tome velika su pomoć za olakšanje brojnih probavnih bolesti i njihovih simptoma. Dodaci enzima laktaze korisni su ljudima čiji je višak plinova uzrokovan netolerancijom na laktozu. Laktaza je enzim koji pomaže lakše probaviti mliječne proizvode.
Grickajte sjemenke komorača
Komorač je staro sredstvo u pučkoj medicini i popularan tradicionalni lijek za vjetrove. Potiče želučane sokove, osvježava dah i pomaže u procesu probave smanjujući plinove i nadutost.
Žvačite jednu čajnu žličicu sjemenki komorača nakon jela.
Ulje klinčića
Ulje klinčića tradicionalno se koristi za liječenje probavnih tegoba, uključujući nadutost, plinove i probavne smetnje. Također, ulje klinčića može imati ljekovita svojstva u borbi protiv mučnine. Konzumacija nekoliko kapi ulja klinčića nakon jela može povećati probavne enzime i smanjiti količinu plinova u crijevima.
Uzimajte paprenu metvicu kao dodatak prehrani
Kapsule ulja paprene metvice se često preporučuju za rješavanje probavnih problema poput nadutosti, zatvora i nakupljenih plinova. Paprena metvica također ublažava bol, grčeve u želucu i crijevima.
Napomena
Paprena metvica inhibira apsorpciju željeza, stoga se ne smije uzimati s dodacima željeza niti se preporučuju osobama s anemijom.
Kapi protiv nadutosti
U ljekarnama se mogu pronaći prirodne kapi protiv nadutosti koje se preporučaju kod grčeva u želucu, vjetrova, osjećaja punoće, napuhanosti i težine.
U njima se nalaze ekstrakti različitog bilja, npr. plod sikavice, korijen anđelike, pelin ili korijen žutog srčanika koji sadrže gorke tvari. Oni djeluju spazmolitično, pojačavaju izlučivanje sline i želučanog soka te ublažavaju grčeve i bol.
Primijenite toplinu i masažu
Kada se pojave plinovi, stavite termofor ili jastučić za grijanje na trbuh. Toplina opušta mišiće u crijevima, pomažući plinovima da se brže kreću i otpuštaju. Ugodna toplina će smanjiti i osjećaj boli.
Lezite na leđa, nakapajte nekoliko kapi toplog ulja na desni dlan i razmažite ga na trbuh. Koristite lagane, kružne pokrete u smjeru kazaljke na satu, započevši pokret s lijeve strane abdomena. Masirajte 2 – 3 minute, sve dok ne osjetite olakšanje.
Koristite aktivni ugljen
Aktivni ugljen (medicinski ugljen) je prirodni proizvod koji se može kupiti u trgovinama zdrave hrane ili ljekarnama bez recepta. Tablete se uzimaju prije i poslije jela kako bi spriječile nakupljanje plinova i toksina.
Savjet
Najbolje je postupno povećavati unos aktivnog ugljena. To će spriječiti neželjene simptome, poput zatvora i mučnine.
Pročitajte i članke:
- Nadutost nakon jela: Poznat vam je osjećaj “kamena” u želucu? Evo kako izbjeći nadimanje poslije jela i što znači ako je nadutost prisutna nakon svakog obroka
- Stalno podrigivanje: Može biti simptom određene bolesti! Evo koji su najčešći uzroci i kako zaustaviti
- Problemi s probavom: Ovo su najčešći uzroci i evo koje namirnice trebate uvesti u prehranu.
Tekst Dana
Za vas izdvajamo
12 vježbi s vlastitom težinom za izgradnju mišića
- Tomislav Stanić
- 4 min čitanja
- čaj protiv nadutosti
- ispuštanje vjetrova
- kako se brzo riješiti nadutosti
- kapi protiv nadutosti
- magnezij protiv nadutosti
- prirodni lijek za nadutost i vjetrove
- prirodni lijek za vjetrove
- stalni i nekontrolirani plinovi
- Cadman, B. (2023). What home remedies can stop flatulence? Medical News Today.
- Hecht, M. (2023). Immediate Relief for Trapped Gas: Home Remedies and Prevention Tips. Healthline.
- Leonard, J. (2023). How to get rid of trapped gas. Medical News Today.
- Why Am I So Gassy? 6 Tips To Find Relief. (2022). Cleveland Clinic.
- Lobo, J. (2019). 5 Homemade Ayurvedic Tonics That Help Calm Your Stomach ASAP. Healthline.