Rizik od raka dojke: Nutricionistica otkriva što možete učiniti da ga svedete na najmanju moguću mjeru
- Budite prvi i komentirajte!
- 4 min čitanja
Rak dojke, sveprisutna briga za zdravlje žena, nastaje zbog nekontroliranog rasta abnormalnih stanica unutar tkiva dojke. Ovo se stanje može manifestirati u različitim oblicima, predstavljajući jedinstvene izazove u dijagnozi i liječenju.
Razumijevanje međuigre između genetskih predispozicija, okolišnih čimbenika i načina života ključno je za razumijevanje čimbenika rizika povezanih s rakom dojke.
Dora Bučan Nenadić, magistra nutricionizma u Kliničkom bolničkom centru Split, dopredsjednica Hrvatskog zbora nutricionista, trenutno doktorandica na Medicinskom fakultetu u Splitu, u nastavku objašnjava ključnu ulogu koju životni stil igra u utjecaju na vjerojatnost razvoja raka dojke, ističući specifične čimbenike i prehrambene navike koje mogu povećati ili ublažiti ovaj rizik.
Kako izbor načina života može utjecati na rizik od razvoja raka dojke?
Način života igra važnu ulogu u utvrđivanju rizika od razvoja različitih bolesti, pa tako i raka dojke. Postoji niz faktora koji su povezani s povećanim rizikom od raka dojke, a mnogi od njih su povezani upravo s odabirom načina života. Bučan Nenadić ističe:
Trenutno prisutan brzi način života, brza prehrana, sve slabija tjelesna aktivnost i povećana izloženost stresu, u prvom redu mislim na nametnuto ispunjavanje nerealnih ciljeva u kratkom vremenskom periodu, doprinose povećanom riziku od obolijevanja općenito, a tako i na rak dojke.
Postoji nekoliko specifičnih čimbenika životnog stila za koje su brojne znanstvene studije utvrdile da potencijalno doprinose povećanom riziku od raka dojke.
Kao nutricionistica, prvo bih se osvrnula na prehranu i povećanu stopu pretilosti koja je jedan od čimbenika rizika obolijevanja od raka dojke. Prekomjerni unos zasićenih masti, crvenog mesa i alkohola te niska konzumacija svježeg voća i povrća dovode do povećanih koncentracija triglicerida, heterocikličkih amina i etanola, te nedostatka polifenola i vlakana u tijelu, što posreduje u nastanku raka dojke i uzrokuje povećanje ukupne smrtnosti kod žena, kako prije menopauze, tako i nakon menopauze. Također, potvrđena je i povezanost povećanog udjela masnog tkiva i povećanih razina estrogena u tijelu, što može doprinijeti rastu tumora dojke.
Nedostatak tjelesne aktivnosti i sjedilački način života povezani su s povećanim rizikom od raka dojke. Pušenje nije izravno povezano s rakom dojke, ali može povećati rizik od drugih vrsta raka, što može povećati ukupni rizik za žene. Također, pušenje može povećati rizik od recidiva kod žena koje su već preboljele rak dojke.
Iako nije potpuno razjašnjeno kako stres utječe na rizik od raka dojke, kronični stres može oslabiti imunološki sustav i potencijalno povećati rizik.
Također, provedene su brojne studije povezanosti dojenja i rizika od obolijevanja te su pokazale da dojenje može pomoći u zaštiti dojki od kancerogenih promjena.
Prehrambene smjernice za smanjenje rizika od raka dojke
Postoje prehrambene smjernice i navike koje se mogu promicati kako bi se smanjio rizik od raka dojke. Bučan Nenadić ovdje naglašava:
Važno je napomenuti da je ključna riječ u ovim smjernicama “umjereno“. Nema jedne “čarobne” namirnice koja će spriječiti rak dojke, već je važno održavati raznoliku i uravnoteženu prehranu, uz ostale zdrave životne navike poput tjelesne aktivnosti i održavanja zdrave tjelesne mase. Također je važno individualizirati prehranu i konzultirati se s nutricionistom, kako biste prilagodili prehrambene smjernice svojim osobnim potrebama.
Dodaje:
Nebrojeno puta sam spomenula mediteransku prehranu kao izvrstan izbor prehrane za našu populaciju s obzirom na regiju u kojoj živimo. Rezultati nedavno objavljene pregledne studije idu tome u prilog te sugeriraju da pridržavanje mediteranske prehrane ima zaštitni učinak na rizik od raka dojke, posebno kod postmenopauzalnog raka dojke.
Bučan Nenadić u nastavku izdvaja nekoliko preporuka kako započeti s mediteranskom prehranom. Temeljite svaki obrok na:
- povrću i voću (što tamnije boje, to više antioksidansa!)
- grahoricama, cjelovitim žitaricama i orašastim plodovima (npr. leća, slanutak, grah, ječam, bademi, orasi … )
- maslinovom ulju kao glavnom izvoru masti (smanjite upotrebu margarina i maslaca!).
Konzumirajte umjerena serviranja svaki dan:
- mlijeka i mliječnih proizvoda poput kefira, acidofila, probiotičkih jogurta i svježeg sira
- začina poput luka, češnjaka, origana, bosiljka, ružmarina i sl. kako biste smanjili unos soli i pružili raznovrsnost okusa jelu.
Konzumirajte umjerena serviranja na tjednoj bazi:
- ribu i plodove mora najmanje dva puta tjedno
- perad (piletina i puretina) do dva puta tjedno
- jaja – između dva i četiri komada
- crveno meso jednom tjedno.
Važnost održavanja tjelesne težine
Danas se prepoznaje da je utjecaj rastuće prevalencije pretilosti nezanemariv problem u razvoju, ishodu i liječenju raka dojke. Adipokini, inzulin i faktor rasta sličan inzulinu, spolni hormoni i stanje kronične upale igraju ključne uloge u odnosu između pretilosti i raka dojke.
Prekomjerna tjelesna masa, posebno nakon menopauze, povezana je s povećanim rizikom od razvoja raka dojke. To je povezano s hormonskim promjenama koje se događaju u tijelu kada imate višak masnog tkiva. Održavanje zdrave tjelesne mase igra ključnu ulogu u smanjenju rizika od raka dojke, utječe na smanjenje razine estrogena te upalnih procesa u tijelu.
Bučan Nenadić objašnjava kako postići i održavati zdravu tjelesnu masu:
Kao što sam već navela, promjene u prehrambenim navikama su potvrđeno od iznimnog značaja – fokusirajte se na unos cjelovitih namirnica, smanjenje unosa “brze” hrane i praznih kalorija (slatkiša, sokova i sl.), uključite pet i više serviranja povrća i voća dnevno, ograničite konzumaciju alkohola te održavajte BMI (indeks tjelesne mase) u rasponu 18,5 – 24,9.
Redovita tjelesna aktivnost igra ključnu ulogu u održavanju zdrave tjelesne težine. Preporučuje se najmanje 150 minuta umjerene tjelesne aktivnosti tjedno, poput brze šetnje, vožnje bicikla ili plivanja.
Ako vam je teško postići i održavati zdravu tjelesnu masu, konzultacija s nutricionistom, kineziologom i psihologom može vam pomoći da razvijete individualni plan prehrane, tjelesne aktivnosti te imate psihološku podršku u cijelom procesu, što je od iznimne važnosti.
Održavanje zdrave tjelesne težine ne samo da može smanjiti rizik od raka dojke, već i doprinijeti vašem općem zdravlju i dobrobiti.
Pročitajte i ove članke:
- Hrana kao prevencija: Koje namirnice pomažu štititi od raka dojke?
- Samopregled dojke: Uočite promjene na vrijeme i spriječite komplikacije! Evo kako napraviti pregled koji svakoj ženi treba biti dio rutine
- Simptomi raka dojke: Liječnik otkriva kako prepoznati rak dojke kod žena i kod muškaraca.
Tekst Dana
Za vas izdvajamo
12 vježbi s vlastitom težinom za izgradnju mišića
- Tomislav Stanić
- 4 min čitanja
- González-Palacios Torres, C. i sur. (2023). Mediterranean diet and risk of breast cancer: An umbrella review. Clin Nutr., 42(4): 600–608.
- Devericks, E. N. i sur. (2022). The obesity-breast cancer link: a multidisciplinary perspective. Cancer Metastasis Rev., 41(3): 607–625.
- Jia, T. i sur. (2022). Association of Healthy Diet and Physical Activity With Breast Cancer: Lifestyle Interventions and Oncology Education. Front Public Health, 23(10): 797794.
- Zhao, C. i sur. (2021). Current Landscape: The Mechanism and Therapeutic Impact of Obesity for Breast Cancer. Front Oncol., 11: 704893.
- De Cicco, P. i sur. (2019). Nutrition and Breast Cancer: A Literature Review on Prevention, Treatment and Recurrence. Nutrients, 11: 1514.
- McDonald, J. i sur. (2013). Alcohol Intake and Breast Cancer Risk: Weighing the Overall Evidence. Current breast cancer reports, 5(3): s12609-013-0114-z.