Inovacije u liječenju raka dojke: Napredne metode koje pružaju nadu oboljelima! Evo koje najviše obećavaju

Inovacije u liječenju raka dojke

Rak dojke ostaje značajan globalni zdravstveni problem, svake godine pogađa milijune žena i, u rijetkim slučajevima, muškarce. Međutim, polje onkologije je svjedočilo značajnom napretku u posljednjim desetljećima, što je dovelo do razvoja inovativnih tretmana koji daju nadu onima kojima je dijagnosticirana ova bolest.

U nastavku otkrivamo neke od inovacija koje najviše obećavaju u liječenju raka dojke.

Ciljane terapije

Jedan od najznačajnijih napredaka u liječenju raka dojke bio je razvoj ciljanih terapija. Ovi lijekovi su dizajnirani da specifično ciljaju stanice raka, a istovremeno štede normalne, zdrave stanice, smanjujući nuspojave.

Dvije takve terapije su:

  • terapije usmjerene na HER2 – otprilike 20 % karcinoma dojke prekomjerno eksprimira protein koji se naziva receptor humanog epidermalnog faktora rasta 2 (HER2), a koji može potaknuti rast stanica raka; određeni lijekovi ciljano djeluju na HER2 i pokazali su izvanrednu učinkovitost u liječenju HER2-pozitivnog raka dojke
  • inhibitori CDK4/6 – kinaze ovisne o ciklinu (CDK) igraju ključnu ulogu u napredovanju staničnog ciklusa; inhibitori CDK4/6 pokazali su se obećavajućim u zaustavljanju diobe stanica raka i poboljšanju stope preživljavanja kod karcinoma dojke s pozitivnim hormonskim receptorima.
Imunoterapija je revolucionarni pristup koji iskorištava imunološki sustav tijela da cilja i uništava stanice raka
FOTO: Shutterstock

Imunoterapija

Imunoterapija je revolucionarni pristup koji iskorištava imunološki sustav tijela da cilja i uništava stanice raka. Iako je u početku bila uspješnija kod drugih vrsta raka, nedavni napredak obećava u liječenju raka dojke.

Neki od lijekova koji djeluju na taj način su:

  • inhibitori kontrolnih točaka – ovi lijekovi blokiraju određene proteine na stanicama raka i imunološkim stanicama, što može pomoći imunološkom sustavu da prepozna i učinkovitije napada stanice raka
  • terapija CAR-T stanicama – iako se prvenstveno koristi u liječenju raka krvi, terapija T-stanicama himernog antigenskog receptora (CAR-T) pokazuje potencijal u liječenju raka dojke; ovaj personalizirani tretman uključuje modificiranje pacijentovih vlastitih imunoloških stanica da ciljaju specifične proteine na stanice raka.

Pročitajte članak “Kako se prima imunoterapija? Liječnik otkriva sve o indirektnom liječenju raka koji budi sve veći interes“.

Precizna medicina

Napredak u genetskom i molekularnom profiliranju omogućio je onkolozima da prilagode tretmane jedinstvenom genetskom sastavu raka svakog pacijenta.

To uključuje sljedeće:

  • mutacije gena BRCA – osobe s mutacijama gena BRCA1 ili BRCA2 imaju veći rizik od razvoja raka dojke
  • tekuće biopsije – ovi testovi krvi mogu otkriti fragmente DNK iz stanica raka, pružajući vrijedne informacije o mutacijama tumora; to omogućuje personaliziranije planove liječenja i praćenje učinkovitosti liječenja u stvarnom vremenu.

Pročitajte članak “BRCA testiranje: Može otkriti rak dojke u ranoj fazi koja se lakše liječi! Evo o kakvom je testiranju riječ, gdje se provodi i koja je cijena“.

Napredak kirurških tehnika smanjio je invazivnost i vrijeme oporavka povezano s operacijom raka dojke
FOTO: Shutterstock

Minimalno invazivne operacije

Napredak kirurških tehnika smanjio je invazivnost i vrijeme oporavka povezano s operacijom raka dojke. U pitanju su:

  • lumpektomija s intraoperativnom terapijom zračenjem (IORT) – u nekim slučajevima, lumpektomija nakon koje slijedi IORT može biti održiva alternativa tradicionalnoj terapiji zračenjem; ova tehnika isporučuje koncentriranu dozu zračenja izravno u ležište tumora tijekom operacije
  • robotski potpomognuta kirurgija – robotski sustavi pružaju kirurzima poboljšanu preciznost i spretnost, omogućujući preciznije uklanjanje tumora s manjim rezovima.

Potporne terapije

Uz izravne tretmane koji ciljaju stanice raka, došlo je do značajnih pomaka u potpornim terapijama za poboljšanje općeg blagostanja i kvalitete života pacijenata s rakom dojke:

  • palijativna skrb – specijalizirani timovi nude holističku skrb za upravljanje simptomima, pružanje emocionalne podrške i poboljšanje kvalitete života pacijenata koji se liječe
  • integrativne terapije – uključuju prakse poput akupunkture, joge i meditacije, koje mogu pomoći u upravljanju nuspojavama liječenja, smanjenju stresa i poboljšanju općeg blagostanja.
Ove inovacije u ciljanim terapijama, imunoterapiji, preciznoj medicini, minimalno invazivnim operacijama i potpornim terapijama kolektivno mijenjaju način na koji pristupamo i upravljamo rakom dojke, što u konačnici dovodi do poboljšanih ishoda i bolje kvalitete života za oboljele od ove bolesti.

Pročitajte i ove članke:

Članak objavljen:
  1. Chopra, S. i sur. (2023). Innovations and Challenges in Breast Cancer Care: A Review. Medicina, 59: 957.
  2. Advances in Breast Cancer Research. (2023). NIH.
  3. Gallagher, C. M. (2021). 5 Breakthrough Breast Cancer Treatments. MedStar Health.

Ocijenite članak

0 / 5   0

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu