Miomi i menopauza: Zašto se javljaju i kako ih se riješiti?
- Budite prvi i komentirajte!
- 5 min čitanja
Fibroidi maternice ili miomi su tumori koji rastu unutar maternice ili na maternici. Fibroidi nisu kancerogeni i rijetko se razvijaju u rak. Sastoje se od glatkih mišićnih stanica i drugih tkiva koja rastu unutar ili oko maternice.
Zbog toga su fibroidi, odnosno miomi i menopauza česta tema.
Fibroidi mogu biti pojedinačni ili se javljaju kao skupina. Možete imati jedan fibroid ili više njih. Veličine fibroida mogu se značajno razlikovati – neki su mali poput sjemenki, dok drugi mogu narasti do veličine lubenice.
Liječnici još uvijek nisu utvrdili točan uzrok nastanka fibroida maternice. Međutim, poznato je da ti tumori obično rastu više tijekom godina kada možete zatrudnjeti. To je zbog visokih razina hormona estrogena i progesterona u tom razdoblju. Ovi hormoni smatraju se ključnim u rastu fibroida.
Fibroidi obično opadaju i uzrokuju manje simptoma kada razine hormona padnu u menopauzi. Međutim, ponekad mogu rasti i nakon menopauze. U nastavku saznajte kako su povezani miomi i menopauza.
Vrste fibroida maternice
Fibroidi maternice dijele se prema tome gdje se nalaze i kako su povezani s maternicom:
- intramuralni fibroidi – najčešći tip; rastu unutar mišićnog zida maternice
- submukozni fibroidi – razvijaju se ispod sluznice maternice
- subserozni fibroidi – nalaze se na vanjskoj površini maternice; mogu narasti u velike i proširiti se u zdjelicu
- pedunkulirani fibroidi – povezani su s maternicom stabljikom, zbog čega podsjećaju na gljivu.
Vaš liječnik može koristiti slikovne pretrage poput magnetske rezonancije (MR) kako bi utvrdio koji tip fibroida imate.
Simptomi fibroida maternice
Fibroidi maternice možda neće uzrokovati nikakve simptome, pogotovo ako su mali. Međutim, možete primijetiti sljedeće:
- bolne menstruacije
- jako krvarenje tijekom menstruacije
- krvarenje između menstruacija
- nadutost ili osjećaj punoće (miomi i nadutost)
- česta potreba za mokrenjem
- problemi s mokrenjem
- bol tijekom spolnog odnosa
- bolovi u donjem dijelu leđa
- zatvor
- iscjedak iz vagine
- veliki trbuh zbog kojeg izgledate kao da ste trudni
- nizak broj crvenih krvnih stanica, poznat kao anemija.
Bolovi izazvani fibroidima variraju od osobe do osobe. Možete osjećati težinu, tupu bol ili grčeve. U nekim slučajevima može doći do oštrih bolova, što se događa kada veći fibroid postane prevelik za svoju opskrbu krvlju i počne se raspadati.
Kada su u pitanju miomi i trudnoća, važno je znati da miomi maternice mogu otežati trudnoću. Također ste skloniji pobačaju, prijevremenom porodu ili carskom rezu.
U rijetkim slučajevima fibroidi mogu uzrokovati krvarenje poput menstruacije i nakon što uđete u menopauzu. Uvijek se obratite liječniku ako primijetite bilo kakvo krvarenje nakon što su vaši ciklusi prestali. Možda će vam biti potrebna terapija za fibroide ili to može biti znak nečeg ozbiljnijeg, poput problema sa štitnjačom ili raka.
Faktori rizika za fibroide maternice
Fibroide maternice češće će imati žene koje:
- imaju prekomjernu tjelesnu težinu ili pretilost
- imaju između 30 – 40 godina
- imaju obiteljsku povijest fibroida
- nikad nisu bile trudne
- počele su menstruirati prije 10. godine
- ušle su u menopauzu kasnije nego prosječno
- imaju niske razine vitamina D u tijelu
- jedu puno crvenog mesa, a malo povrća, voća i mliječnih proizvoda
- piju alkohol.
Rasa također igra ulogu u riziku od fibroida maternice. Iako razlozi nisu jasni, osobe tamnije boje kože imaju 2 – 3 puta veći rizik od razvoja fibroida u odnosu na druge rase. Također ih obično dobiju u mlađoj dobi, fibroidi su im veći i simptomi su teži.
Fibroidi maternice u perimenopauzi
Perimenopauza je razdoblje koje vodi do menopauze. Obično započinje sredinom 40-ih godina, iako može početi ranije ili kasnije.
Neki uobičajeni simptomi perimenopauze uključuju sljedeće:
- neredovite menstruacije
- jače ili slabije krvarenje tijekom menstruacije
- promjene u raspoloženju, poput razdražljivosti ili depresije
- valunzi
- noćno znojenje
- suhoća vagine
- promjene u seksualnoj želji
- problemi sa spavanjem
- češće mokrenje
- glavobolje
- bolovi u zglobovima i mišićima
- problemi s koncentracijom.
Tijekom perimenopauze razine estrogena u vašem tijelu brzo rastu i opadaju, poput rollercoastera. Ove nagle promjene hormona mogu potaknuti razvoj fibroida maternice. Zapravo, rizik od fibroida koji uzrokuju simptome je najveći u perimenopauzi. Oko 30 % novodijagnosticiranih fibroida događa se tijekom ovog razdoblja.
Možete imati duže i obilnije menstruacije, više bolova u zdjelici i učestaliju potrebu za mokrenjem.
Kako se približavate menopauzi, razine estrogena počinju opadati. Na kraju prestajete proizvoditi estrogen. Ovaj pad estrogena uzrokuje smanjenje fibroida i možda ćete primijetiti manji broj simptoma.
Miomi i menopauza
Menopauza nastupa nakon što prošli 12 mjeseci bez menstruacije. Većina žena ulazi u menopauzu krajem 40-ih ili početkom 50-ih, prosječna dob je 51. Nakon menopauze vaši jajnici više ne proizvode estrogen ili progesteron. Simptomi fibroida obično, ali ne uvijek, nestaju tijekom menopauze.
Kada su u pitanju miomi u menopauzi, oni mogu opasti nakon menopauze jer vaše tijelo prestaje proizvoditi hormone koji ih hrane. Manji miomi maternice u menopauzi uzrokuju manje simptoma.
U rijetkim slučajevima fibroidi mogu rasti nakon menopauze. To se događa jer drugi dijelovi vašeg tijela, osim jajnika, također proizvode estrogen, primjerice nadbubrežne žlijezde i masne stanice. Fibroidi koji rastu nakon menopauze obično uzrokuju blaže simptome.
Liječenje fibroida maternice
Ako fibroidi ne uzrokuju probleme, nije potrebna terapija. Liječnik će ih samo pratiti, što se naziva “watchful waiting“. Međutim, ako imate jake bolove ili druge probleme, postoji nekoliko tretmana koji mogu pomoći.
Moguće opcije liječenja uključuju sljedeće:
- histerektomija – uklanjanje maternice; to je najučinkovitiji način liječenja fibroida koji uzrokuju jake simptome; međutim, ovaj postupak znači da više nećete moći zatrudnjeti
- miomektomija – kirurški zahvat kojim se uklanjaju fibroidi, ali maternica ostaje netaknuta; ova opcija je pogodna za žene koje žele imati djecu, no fibroidi mogu ponovo rasti
- embolizacija fibroida – postupak u kojem se blokiraju krvne žile koje opskrbljuju fibroide krvlju, što dovodi do njihovog smanjenja; ovaj postupak može smanjiti simptome, ali ne uklanja sam fibroid
- ultrazvučno liječenje s fokusiranim zračenjem (MRgFUS) – postupak u kojem se koriste visoki valovi ultrazvuka za uništavanje fibroida; to je neinvazivna opcija koja ne zahtijeva kirurški zahvat
- lijekovi – hormonske terapije poput lijekova koji smanjuju razine estrogena i progesterona, čime se smanjuje rast fibroida; lijekovi poput GnRH analoga mogu uzrokovati privremenu “menopauzu” koja smanjuje veličinu fibroida; također, postoje lijekovi koji mogu pomoći u smanjenju krvarenja i bolova uzrokovanih fibroidima.
Pročitajte i ove članke:
- Miomi: Sve što treba znati o dobroćudnim tumorima koji mogu izazvati pobačaj
- Menopauza i debljanje: Estrogen nestaje, a metabolizam se usporava! Evo zašto je višak kilograma opasan u menopauzi i kako ga spriječiti
- Iskustva žena u menopauzi: Tri žene otkrivaju kako su se suočile sa strahom od promjene, fizičkim i psihičkim tegobama.
Tekst Dana
Za vas izdvajamo
Kuglice od keksa i čokolade: 5 recepata za kremaste bombice
- Rachel Drbohlav Ollerton
- 3 min čitanja
- Marks, J. (2024). Uterine Fibroids and Menopause. WebMD.
- Galan, N. (2022). Fibroids after menopause: Should I worry? Medical News Today.
- What To Know About Uterine Fibroids After Menopause. (2022). Cleveland Clinic.