12 načina kako usporiti starenje i očuvati zdravlje

kako usporiti starenje

Starenje je prirodan proces koji donosi brojne promjene u tijelu i umu, ali to ne znači da ste bespomoćni pred njegovim učincima. Uz nekoliko pametnih navika i malo svakodnevnog truda možete značajno ublažiti neke od najčešćih znakova starenja i pritom se osjećati bolje u vlastitom tijelu.

1. Sitne bolove ne smijete ignorirati

S godinama se mogu češće pojavljivati bolovi – bilo da je riječ o starim ozljedama ili početku artritisa. Umjerena tjelesna aktivnost, poput plivanja, joge ili tai chija, može pomoći u smanjenju boli i povećanju pokretljivosti zglobova.

Hladni ili topli oblozi također mogu pružiti olakšanje. Ako bol ne prolazi, razgovarajte sa svojim liječnikom o mogućnostima terapije.

2. Bore su prirodan proces, ali ih možete ublažiti

Koža s godinama postaje tanja i suša, a bore postaju vidljivije. Sunce i pušenje dodatno ubrzavaju taj proces. Zaštitite se od UV zraka, prestanite pušiti i redovito koristite hidratantne kreme.

Dermatološki pripravci poput retinoida mogu pomoći, ali imajte strpljenja – prve rezultate moguće je vidjeti tek nakon 6 – 12 tjedana.

3. Suha koža traži posebnu njegu

Osim na zaštitu od sunca i izbjegavanje alkohola, pazite i na navike tuširanja. Tuširanje neka traje kraće od 10 minuta, a voda neka bude topla, ne vruća. Nakon toga nanesite bogatu, uljnu kremu na cijelo tijelo kako biste zadržali vlagu u koži.

vježbe snage protiv gubitka mišićne mase
FOTO: Shutterstock

4. Borite se protiv gubitka mišićne mase

Gubitak snage i izdržljivosti često je posljedica smanjene aktivnosti, a ne samog starenja. Uključite vježbe snage u svoju rutinu i ne zaboravite na svakodnevne šetnje, vrtlarenje ili plivanje. Ciljajte na najmanje 30 minuta aktivnosti dnevno – i to možete podijeliti u kraće intervale.

5. Promjene u snu nisu neuobičajene

Iako vam s godinama treba ista količina sna, kvaliteta spavanja često se pogoršava. Alkohol i kofein mogu dodatno otežati san pa ih pokušajte ograničiti. Ako patite od stanja poput refluksa ili visokog tlaka, potražite savjet liječnika jer i oni mogu utjecati na vaš san.

6. Zaboravljivost nije uvijek razlog za paniku

Lagane poteškoće s pamćenjem normalan su dio starenja. Organizirajte se pomoću popisa i rutina, a predmeti neka uvijek imaju svoje mjesto. Druženje s prijateljima i obitelji, redovita tjelovježba i uravnotežena prehrana dokazano pomažu očuvanju mentalne oštrine.

7. Kako izbjeći nakupljanje kilograma

Sporiji metabolizam može dovesti do lakšeg debljanja, ali zdravom prehranom i većom fizičkom aktivnošću možete održati zdravu težinu. Fokusirajte se na voće, povrće i nemasne proteine, a smanjite unos šećera i zasićenih masnoća. Obratite pažnju i na veličinu porcija.

8. Intimni život se mijenja, ali ne mora prestati

Problemi poput suhoće rodnice ili erektilne disfunkcije postaju češći, no nisu kraj intimnosti. Razgovarajte s partnerom i isprobajte alternativne načine povezivanja.

Dostupni su i proizvodi poput lubrikanata, a liječnik vam može preporučiti terapije koje pomažu. Tjelovježba poboljšava cirkulaciju, hormone i samopouzdanje.

Slabiji mišići zdjelice i druge tegobe (kao što je povećana prostata) mogu izazvati probleme s mokrenjem
FOTO: Shutterstock

9. Učestalo mokrenje može se ublažiti

Slabiji mišići zdjelice i druge tegobe (kao što je povećana prostata) mogu izazvati probleme s mokrenjem. Redovito prakticirajte Kegelove vježbe i pazite na prehranuunosite dovoljno vlakana, a smanjite unos kave, gaziranih i zaslađenih pića. Ako osjetite bol, curenje ili iznenadnu potrebu za mokrenjem, posjetite liječnika.

10. Izađite iz rutine

Godine provedene u istim navikama mogu vas učiniti mentalno umornima. Pokušajte isprobati nešto novo – hobi, tečaj ili čak povremeni posao. Novi izazovi pozitivno utječu na mentalno zdravlje i održavaju vas mentalno aktivnima.

11. Usamljenost je stvarna – i opasna

Promjene poput odlaska djece ili umirovljenja mogu dovesti do osjećaja izolacije. Uključite se u lokalnu zajednicu, volontirajte, redovito kontaktirajte bliske osobe. I kućni ljubimac može donijeti radost – svakodnevna šetnja sa psom odlična je za tijelo i duh.

12. Ne zaboravite na redovite kontrole

Većina starijih osoba ima barem jednu kroničnu bolest, poput dijabetesa ili bolesti srca. Redovito posjećujte liječnika, uzimajte terapiju kako je propisano i budite proaktivni. Prevencija je ključ – čak i ako se osjećate dobro, kontrolni pregledi mogu otkriti zdravstvene probleme na vrijeme.

Pročitajte i ove članke:

Članak objavljen:
  1. Ways to Fight the Aging Process. (2025). WebMD.
  2. Felton, K. (2024). 15 Healthy Anti-Aging StrategiesHealth.

Ocijenite članak

0 / 5   0

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu