Kegelove vježbe za mjehur: Ako se pravilno izvode, poboljšanje nastupa nakon 20 – 60 dana! Fizioterapeut otkriva koje su
- Budite prvi i komentirajte!
- 6 min čitanja
Kegelove vježbe su vježbe za jačanje mišića zdjeličnog dna. Mišići dna zdjelice zaduženi su za održavanje zdravlja zdjeličnih organa, a protežu se od stidnih kostiju s prednje do trtice sa stražnje strane.
Važnost ovih mišića je u zatvaranju izlaza mokraćne cijevi i debelog crijeva kako bi se spriječilo propuštanje urina ili stolice u slučaju napinjanja mišića, odnosno pri pražnjenju mokraćnog mjehura i debelog crijeva u slučaju opuštanja mišića.
Mišići dna zdjelice također imaju važnu ulogu u seksualnoj funkciji.
Kegelove vježbe
Kegelove vježbe jedna su od najpoznatijih metoda jačanja mišića dna zdjelice, a predstavljaju neinvazivni tretman tako što ne uključuju korištenje pomagala.
Začetak Kegelovih vježbi datira iz 1948. godine kada ih je opisao američki ginekolog Arnold Kegel kao pomoć ženama koje su patile od urinarne inkontinencije. Tada opisane vježbe bazirale su se na progresivnim kontrakcijama mišića uz stručni nadzor, a predstavljen je i koncept biološke povratne sprege.
Kegelove vježbe – indikacije
Disfunkcija dna zdjelice je pojam koji opisuje međusobno povezanu skupinu dijagnoza, simptoma i stanja koja su povezana sa zdjeličnim dnom ili anatomijom i fiziologijom organa smještenih u zdjelici, a to su mjehur, uretra (kod žena), prostata (kod muškaraca) i rektum. Očituje se u nemogućnosti ispravne kontrakcije i relaksacije mišića.
Najčešće indikacije su:
- disfunkcija zdjeličnog dna
- prolaps uterusa (maternice)
- cistokela
- retrokela
- enterokela
- slabost mišića dna zdjelica (npr. nakon poroda)
- urinarna inkontinencija
- fekalna inkontinencija
- urogenitalna atrofija (npr. uslijed manjka estrogena)
- erektilna disfunkcija.
Urinarna inkontinencija
Kao najčešća indikacija za izvođenje Kegelovih vježbi izdvaja se urinarna inkontinencija, odnosno nemogućnost zadržavanja urina.
Najčešći uzroci urinarne inkontinencije su:
- porođaji djece veće porođajne težine i druge porođajne traume
- spuštena maternica
- povećana prostata
- karcinom prostate
- slabost vezivnog tkiva i konstitucija
- operacije u području male zdjelice
- gubitak estrogenih hormona u starijoj životnoj dobi
- kronične bolesti praćene jakim i dugotrajnim kašljem (npr. KOPB, astma, kronični bronhitis)
- neurološka oštećenja (multipla skleroza, spina bifida, Parkinsonova bolest, moždani udar, ozljede kralježnične moždine i dr.)
- dijabetes mellitus
- težak fizički rad
- debljina
- upalni procesi mokraćne cijevi
- uzimanje pojedinih lijekova (antidepresivi, antikolinergici).
Vrste urinarne inkontinencije
U nastavku doznajte koje vrste urinarne inkontinencije postoje.
Stresna (statička) inkontinencija
Stresna inkontinencija vjerojatno je najčešći tip urinarne inkontinencije, a nastaje zbog slabljenja funkcije mišića dna zdjelice, odnosno sfinktera uretre.
Nastaje uslijed kratkotrajnog povišenja intraabdominalnog tlaka, pri tjelesnim naporima kao što su kihanje, kašljanje, smijanje ili dizanje tereta, a pritom dolazi do otjecanja malih količina urina.
Urgentna inkontinencija
Kod urgentne inkontinencije dolazi do nevoljnog otjecanja urina s iznenadnim nagonom za mokrenjem koji je teško zadržati. Za razliku od fizičkih promjena koje su povezane sa stresnom inkontinencijom, urgentna urinarna inkontinencija uključuje fiziološke perturbacije u funkciji mjehura.
Miješana inkontinencija
Istodobno je postojanje i urgentne i statičke inkontinencije, pri čemu jedna komponenta obično dominira.
Prelijevajuća (“overflow“) inkontinencija
Prelijevajuća inkontinencija jedna je od manje uobičajenih vrsta inkontinencije. U slučajevima ove vrste inkontinencije do pražnjenja mjehura dolazi kada je on prepunjen i kada zbog velike količine urina dolazi do prelijevanja kroz mokraćnu cijev.
Neurogena (neuropatska) inkontinencija ili neurogeni mjehur
Poremećaj rada dovodi do neurogenog mjehura koji također može dovesti do inkontinencije uslijed prepunjenog mjehura.
Neurogeni mjehur može nastati iz svakojakih razloga, među kojima su i ozljeda kralježnične moždine i živaca uzrokovane multiplom sklerozom, šećernom bolešću, ozljedama, alkoholizmom i štetnim djelovanjem lijekova.
Neurogena inkontinencija se manifestira centralno ili periferno, a ovisno o mjestu ozljede. Kod nje može doći do vraćanja urina prema bubregu i u konačnici do kroničnog zatajenja bubrega.
Idiopatski (nestabilni) detruzor
Funkcionalna (idiopatska) inkontinencija jest ona u kojoj se isključuju svi poznati uzroci koji mogu izazvati nestabilnost detruzora. Uzrok je u poremećenoj fazi dijastole te se pojavljuju pojačani nagon na mokrenje, učestalo mokrenje i noćno mokrenje.
Psihogena inkontinencija
Kada do inkontinencije više dolazi zbog čuvstvenih u odnosu na tjelesne uzroke, riječ je o psihogenoj inkontinenciji. Ovaj se oblik inkontinencije ponekad razvija kod djece, ali i odraslih, koji imaju probleme s osjećajima.
Kada su isključeni drugi uzroci inkontinencije, na psihološki se uzrok može posumnjati kada su očiti poremećaj osjećaja ili potištenost.
Postprostatektomijska urinarna inkontinencija
Sve većim brojem liječenja karcinoma prostate i učinjenim radikalnim prostatektomijama povećava se broj postoperativne urinarne inkontinencije.
Rizik od pojave ovog tipa uključuje preoperativne faktore kao što su dob i preoperativno stanje kontinentnosti (zadržavanja mokraće), a onda intraoperativne faktore kao što su kirurška tehnika i iskustvo kirurga, te postoperativne faktore.
Hiperrefleksija mjehura
Hiperrefleksija mjehura (detruzora) definirana je kao prekomjerno aktivan mjehur zbog poremećenog živčanog kontrolnog mehanizma. Može nastati zbog Parkinsonove bolesti, spinalnih ozljeda i sl.
Hiperrefleksija mjehura karakterizirana je refleksnom mikcijom (mokrenjem) i/ili nevoljnom relaksacijom uretre uz gubitak osjećaja za mokrenjem. U ovakvim se slučajevima mjehur napuni do 150 ml, a nakon toga spontano isprazni.
Inkontinencija u trudnoći
Trudnoća može dovesti do hormonalnih promjena, mehaničkih promjena ili obje vrsta promjena, a vaginalni porod glavni je faktor za pojavu i postporođajne stresne inkontinencije, vjerojatno zbog ozljede mišića ili živaca.
U trudnoći maternica raste i pritišće mjehur, ispunjava trbušnu šupljinu i povećava tlak u abdomenu, zbog čega se pojavljuje inkontinencija. Time nastaju uvjeti za gubljenjem urina prilikom napora, a isto tako i za učestalo mokrenje zbog smanjenog kapaciteta mokraćnog mjehura.
U trudnoći se mijenja i sastav kolagena (vezivne građe potpornog tkiva zdjelice), što uzrokuje spuštanje zdjeličnih organa. Pojavnost inkontinencije u trudnoći je od 15 % u ranoj trudnoći do 60 % u trećem trimestru.
Potpuna inkontinencija
Kada urin neprestano, tj. danonoćno otkapava iz mokraćne cijevi, riječ je o potpunoj inkontinenciji.
Razlog pojave potpune inkontinencije jest mokraćni sfinkter koji se ne zatvara na odgovarajući način. Kod žena je uzrok potpune inkontinencije obično ozljeda vrata mokraćnog mjehura i mokraćne cijevi tijekom poroda, a kod muškaraca kirurški zahvat, osobito odstranjenje prostate zbog raka.
Neka djeca također imaju ovaj oblik inkontinencije, i to zbog prirođenog poremećaja kod kojeg se uretra (mokraćna cijev) nije oblikovala u cijev.
Kegelove vježbe za mokraćni mjehur i inkontinenciju
Prema nizu istraživanja vidljiva je neosporna korist treninga zdjeličnog dna kod pacijenata (češće pacijentica) s pelvično-perinealnom disfunkcijom te ista ukazuju na to da je vježbama moguće tijekom šest mjeseci reducirati simptome prolapsa (smanjiti stupanj), urinarne inkontinencije i fekalne inkontinencije.
Kegelove vježbe za mjehur – izvođenje
U procesu rehabilitacije, odnosno u sklopu fizioterapije Kegelove vježbe za mjehur izvode se u kombinaciji s drugim terapijskim vježbama za jačanje mišića zdjeličnog dna, biofeedbackom, elektrostimulacijom, magnetskom stimulacijom, vaginalnim utezima, terapijskim vježbama za muskulaturu bedra, glutealne i abdominalne muskulature te drugim fizioterapijskim intervencijama, ovisno o individualnim potrebama pacijenta.
Vježbe bi se trebale odrađivati 3 – 4 puta tjedno s tri ponavljanja od 8 – 10 kontrakcija zadržanih tri sekunde.
Duga Kegelova vježba:
- početni položaj – na nogama, sjedeći ili ležeći, koljena razdvojena približno nekih 25 cm
- naprežite mišiće kojima zadržavate rektalne plinove, pokušavajući ih stisnuti i zadržati stisak na tom nivou; osjećaj koji dobijete treba odgovarati povećanju mišićnog tonusa
- nije poželjno naprezati mišiće stražnjice ili prestati disati za vrijeme vježbe
- stisak trebate zadržati barem 5 – 10 sekunda i nakon toga opuštati u približno istom periodu
- ponovite sve korake ove vježbe ukupno 12 – 20 puta.
Kratka Kegelova vježba:
- stisnite pelvične mišiće na isti način opisan za dugu vježbu, samo sada pravite intervale od jedne sekunde uzastopno stišćući i opuštajući mišiće
- ponovite vježbu ukupno pet puta
- opustite mišiće 10 sekundi
- ponoviti cijelu vježbu 3 – 4 puta.
U videu ispod možete vidjeti Kegelove vježbe za žene.
U videu ispod možete vidjeti Kegelove vježbe za muškarce.
Pročitajte i ove članke:
- Kegelove vježbe za muškarce: Zauvijek se riješite problema s erekcijom i mjehurom! Evo kako se izvode
- Nokturija (nikturija): Budite se noću jer trebate mokriti? Ovo stanje povisuje rizik za druge bolesti, padove i frakture te smanjen životni vijek
- Mutna mokraća: Uzroci variraju od dehidracije do spolno prenosivih bolesti! Evo kada je potrebno javiti se liječniku.
Tekst Dana
Za vas izdvajamo
12 vježbi s vlastitom težinom za izgradnju mišića
- Tomislav Stanić
- 4 min čitanja
- Rodas, M. i García-Perdomo H. (2018). From Kegel exercises to pelvic floor rehabilitation: A physiotherapeutic perspective. Rev. Mex. Urol., 78(5): 402–411.
- Filipec, M. i sur. (2017). Inkontinencija – stop! Priručnik za korisnike. Hrvatski zbor fizioterapeuta.
- Dobrić, D. i sur. (2016). Učinak fizioterapijske intervencije kod stresne urinarne inkontinencije sa senzornom hitnošću – prikaz slučaja. Physiotherapia Croatica, 14(1): 51–55.
- Bakula, M. i sur. (2015). Urinarna inkontinencija kod muškaraca: smjernice za liječenje. Medicus: Zagreb.
- Orešković, S. i Pavić, M. (2015). Urinarna inkontinencija kod žena i smjernice za liječenje. Medicus, 25(1): 13–23.
- Fitz, F. i sur. (2012). Impact of pelvic floor muscle training on the quality of life in women with urinary incontinence. Rev. Assoc. Med. Bras., 58(2): 155–159.
- Kashanian, M. i sur. (2011). Evaluation of the effect of pelvic floor muscle training (PFMT or Kegel exercise) and assisted pelvic floor muscle training (APFMT) by a 35 resistance device (Kegelmaster device) on urinary incontinence in women: a randomized trial. European Journal of Obstetrics & Gynecology and Reproductive Biology, 159: 218–223.
- Grubišić, M. i sur. (2011). Kliničke smjernice u fizikalnoj terapiji. Hrvatska komora fizioterapeuta.
- Orešković, S. (2006). Suvremeni pristup u dijagnostici i liječenju žena s inkontinencijom mokraće i defektima dna zdjelice. Medicus, 15(2): 257–268.
- Janisch, H. i sur. (1958). Results of treatment with pelvic floor excercises. Wien Med Wochenschr., 108(35): 711–4.
- ICS Glossary. The International Continence Society.