Zdrava hrana za putovanje: Spriječite probavne tegobe i mučninu! Nutricionistica otkriva koji su najbolji zalogaji za put
- Budite prvi i komentirajte!
- 5 min čitanja
Spremate se na put i ne znate što biste ponijeli od hrane, a da nisu klasični sendviči, grickalice i keksi? Možda često na putovanjima patite od probavnih tegoba i konstipacije i ne želite si pokvariti sam put.
Zdrava hrana za putovanje, ali i određeni dodaci prehrani zaista mogu prekinuti lanac mučnina i loše probave. Naravno, ne postoje zdrava i nezdrava hrana, ali pod pojmom “zdrava hrana” mislimo na nutritivno bogatu i što manje procesuiranu hranu.
Ako putujete autom, možda ćete češće stajati i putem kupiti neki nutritivno bogati sendvič ili obrok salatu. No, ako ste ovisni o javnom prijevozu, tada se možda pitate koja bi hrana za putovanje autobusom bila najbolja, a da mirisom hrane ne smetate ostalim putnicima.
Hrana za put ne mora biti skupa i komplicirana. Dapače, treba biti vrlo jednostavna i lako dostupna. Važno je odabrati hranu koja može izdržati putovanje, da sadrži što više vlakana, vode i proteina.
Zdrava hrana za putovanje
Prije nego što uopće razmislite o hrani, budite sigurni da ste ponijeli sa sobom bocu vode. Ako patite od glavobolje i konstipacije, postoje dvije dobre opcije za put:
- voda obogaćena magnezijem za probavu
- domaći čaj od đumbira protiv mučnina.
Čaj od đumbira napravite tako da jedan centimetar svježeg đumbira prelijete kipućom vodom i ostavite poklopljeno oko 10 minuta. Ulijte u termosicu i ponesite sa sobom. Ako imate problema sa želucem, npr. gastritis, prije konzumacije đumbira posavjetujte se sa stručnjakom.
Dobra opcija je i domaća cijeđena limunada s malo meda i mrvicu soli u slučaju prekomjernog znojenja i nadoknade elektrolita. Ako nemate nikakve tegobe tijekom putovanja, obična svježa voda bit će sasvim dovoljna.
Što se tiče hrane, ponesite za početak svježe voće. Ostavite ga cijelog u kori i nenarezanog kako bi ostalo što svježije zbog stajanja. Možete ga pohraniti u prijenosni hladnjak ili rashladnu torbu. Voće će nam osigurati vitamine, vlakna i vodu.
Za grickanje je odlična kombinacija suhog voća s orašastim plodovima. Odaberite grožđice ili suhe šljive koje su izvrsne za poticanje probave. Orašasti plodovi sadrže zdrave masti, ali i nešto proteina što će osigurati dulju sitost. Slobodno ih kombinirajte i sa svježim voćem.
Pripazite na količinu suhog voća i orašastih plodova jer se lako može pretjerati, a kalorični su. Primjerice, dvije suhe šljive i 10 badema bit će dovoljno. Izbjegavajte pržene i slane orašaste plodove jer ćete samo još više biti žedni.
Zalogaji za put mogu biti i integralni krekeri bez šećera, poput zobenih keksića. Možete odabrati i keksiće sa sezamom, bučinim brašnom, sjemenkama i sl. Opet, pazite da ne sadrže previše soli.
Narežite stapke celera i mrkvu na prutiće te ih umočite u humus. Ovu kombinaciju možete grickati s integralnim krekerima. Koja proteinska pločica bit će opcija za zasladiti se, ali ne treba pretjerivati u njima jer ih također ubrajamo u prerađenu hranu.
Imajte na umu da proteinske pločice nisu isto što i energetske pločice. Naime, energetske pločice sadrže puno više šećera i puno manje proteina u odnosu na proteinske pločice. Posebice izbjegavajte žitne pločice putem kojih ćete unijeti većinom šećer.
Ako nosite sa sobom hladnjak, odlično je uzeti i malu bocu običnog jogurta koji ćete jesti uz zobeno pecivo ili kreker. Jogurt sadrži dobre bakterije koje će olakšati i očuvati probavni sustav.
Isto tako, kada se kupamo ili planinarimo, može nas uhvatiti grč u mišiću. Imajte u tom slučaju uz sebe magnezij, a sa stručnjakom se posavjetujte koji oblik magnezija bi bio najbolji.
Hrana za putovanje – recepti
U nastavku donosimo nekoliko primjera jela za put.
Zdravi sendviči za putovanje
Jedan od najčešćih, ali i najpraktičnijih prehrambenih proizvoda su svakako sendviči za put. Ako želite nutritivno bogatiji sendvič, tj. zdravi sendvič za putovanje, tada izbjegavajte kobasice, nareske i sl. Prednost dajte pilećoj ili purećoj šunki. Evo popisa sastojaka, a kombinaciju napravite sami.
Sastojci:
- integralno pecivo/integralni tost/integralni kruh
- 1 jušna žlica namaza po izboru (humus, sirni namaz)
- 1 šnita tvrdog sira
- pureća ili pileća šunka/šnite tofua/kuhano jaje/tuna iz salamure
- rajčica, krastavci, salata, paprika.
Priprema
- Prerežite pecivo napola i po želji ga tostirajte.
- Premažite pecivo namazom po želji.
- Dodajte tvrdi sir, izvor proteina i povrće.
- Zamotajte sendvič u foliju.
Pročitajte članak “Zdravi sendviči: Možete ih jesti u bilo koje doba dana ako odaberete prave namirnice! Evo recepata nutricionistice“.
Sve sastojke možete koristiti i za tortilju. Umjesto kruha ili peciva tostirajte tortilju i punite navedenim sastojcima. Po želji dodajte i kukuruz. Poželjno je da izbjegavate mahunarke poput graha kako se tijekom putovanja ne biste borili s nadutošću.
Domaće energetske pločice za put
Energetske pločice, ako baš takve volite, napravite kod kuće. Nutritivno bogate energetske pločice dosta su skuplje pa ih možete i kupiti za tu prigodu putovanja. Ako želite domaće, slijedite ovaj recept.
Sastojci:
- 1 šalica zobenih pahuljica
- 2 – 3 jušne žlice kikiriki maslaca
- 1 čajna žličica meda ili javorovog sirupa
- grubo sjeckani lješnjaci, kikiriki ili drugi orašasti plodovi po izboru.
Priprema
- Pomiješajte sve sastojke dok smjesa ne postane ujednačena.
- Oblikujte pločice ili kuglice.
- Ako imate vremena, ostavite pločice u hladnjaku da se malo stegnu.
U svoje energetske pločice, ako volite, dodajte i malo cimeta koji je odličan za regulaciju šećera u krvi, posebice ako u energetske pločice dodajete komadiće čokolade ili suho voće. Svakako odaberite cejlonski cimet.
Obrok salata za put
Ako nosite hladnjak i idete na dulji put te će vam trebati stanka za ručak, pripremite obrok salate u staklenci. Ponovno, izbjegavajte mahunarke i jake začine poput čilija. Napravite svoju obrok salatu u staklenci odabranom kombinacijom.
Sastojci:
- tjestenina/kvinoja/proso/kukuruz
- zeleno lisnato povrće, rajčica, paprika, krastavci
- masline (opcionalno)
- kockice piletine ili puretine/kockice dimljenog tofua/tuna iz salamure/kuhana jaja/zrnati sir
- avokado/1 čajna žličica maslinovog ulja ili bučinog ulja/1 jušna žlica sjemenki po izboru (lan, suncokret, bučine sjemenke)
- prirodni blagi začini poput mediteranskih.
Priprema
- Sve sastojke stavite u staklenku i potresite. Drugi način je da na dno najprije stavite izvor ugljikohidrata, potom proteine i tako redom do vrha ili redoslijedom koji želite.
- Po želji dodajte i neki lagani umak poput veganske majoneze ili senfa.
Pročitajte i članke:
- A što kada mi je zlo na putu? 3 prirodna sredstva koja spašavaju od mučnine
- Što ponijeti na more od hrane? Imamo spisak namirnica! Nutricionistica otkriva što jesti na plaži, a što izbjegavati
- Konzervirana hrana i zdravlje: Često je etiketirana kao nezdrava, ali ne mora biti! Nutricionistica otkriva istine i zablude.
Tekst Dana
Za vas izdvajamo
12 vježbi s vlastitom težinom za izgradnju mišića
- Tomislav Stanić
- 4 min čitanja