Utjecaj prehrane na oporavak od ozljeda: Što jesti za brži oporavak? Nutricionistica otkriva namirnice koje obnavljaju tijelo

Utjecaj prehrane na brži oporavak je daleko važniji i veći nego što mislimo

Kada se ozlijedimo, nerijetko posežemo za tabletama, raznim sredstvima protiv bolova i sl. U težim slučajevima potražit ćemo i liječničku pomoć. No, obraćate li pažnju na prehranu kada se ozlijedite?

Utjecaj prehrane na brži oporavak je daleko važniji i veći nego što mislimo. Ako je osoba završila u bolnici zbog ozljede i oporavlja se na bolničkom odjelu, nerijetko ćemo u posjetu donijeti voće, a vjerojatno i kekse i druge slatkiše. 

Isto se nudi i djeci, posebno kad su ozlijeđena pa se slatkišima nastoji postići utjeha. Iako slatkiši nisu zabranjeni, kvaliteta prehrane u vrijeme oporavka posebice treba biti promišljena

Naime, hrana nam ne daje samo energiju i zatomljuje osjećaj gladi. Hrana je puno više od toga. Posebice proteini i minerali imaju važnu ulogu u izgradnji i obnovi naših tkiva.

Ako ne unosimo potrebne nutrijente za obnovu i oporavak tkiva, sam oporavak će biti sporiji jer tijelo neće imati potreban materijal. 
Protuupalne namirnice
FOTO: Shutterstock

Protuupalne namirnice

Uzmimo za primjer sportsku ozljedu. Prvo kreće upala, javljaju se oteklina, crvenilo i osjećaj topline na ozlijeđenom mjestu. Potom, u drugoj fazi, oštećeno tkivo se uklanja te se gradi privremeno tkivo. U konačnoj fazi trajno tkivo zamjenjuje privremeno. 

S obzirom na te tri faze, važno je svakoj prilagoditi prehranu. U prvoj fazi ili fazi upale pokreće se proces oporavka. Zato je u toj fazi potrebno povećati unos protuupalnih namirnica kao što su:

tijekom oporavka treba izbaciti ili svesti na minimum proupalnu hranu
FOTO: Shutterstock

S druge strane, tijekom oporavka treba izbaciti ili svesti na minimum proupalnu hranu, odnosno onu koja povećava rizik od upale, a to je ova hrana:

  • procesuirana hrana poput brze hrane s visokim udjelom zasićenih masti 
  • rafinirana ulja poput suncokretovog
  • hrana bogata trans mastima (slatkiši, grickalice, fast food).

Pored konkretne hrane uključite začine te određena pića koja će upravljati upalom zbog udjela flavonoida i drugih korisnih sastojaka:

Postoje i dodaci prehrani kao što su ekstrakt češnjaka ili kurkumin pa možete razmisliti i o tim opcijama. 

Kurkuma kao dodatak prehrani pomaže kod upale
FOTO: Shutterstock

Faza proliferacije

Nakon upalne faze slijedi proliferacija, točnije proces umnažanja stanica i rasta novog tkiva. Kako bi ova faza bila što brža i uspješnija, važno je osigurati dovoljno energije, odnosno kalorija. 

Razlog tome je što se metabolizam u procesu proliferacije ubrzava za 15 pa sve do 50 %, ovisno o veličini ozljede. Zato je potrebno u svakom obroku jesti ove namirnice:

  • proteini – riba, jaja, meso, sir, mahunarke (neophodni za rast i obnovu tkiva)
  • uravnoteženi unos masti (1/3 višestruko nezasićenih, 1/3 mononezasićenih i 1/3 zasićenih masti)
  • raznoliko voće i povrće u raznim bojama
  • složeni i neprocesuirani ugljikohidrati (kvinoja, ječam, heljda i sl.).
prehrana kod ozljeda podrazumijeva veći unos proteina, protuupalnih namirnica te povećani unos energije
FOTO: Shutterstock

Dodaci prehrani kod oporavka

Uz kvalitetnu prehranu prilagođenu oporavku od ozljeda pomoći će i suplementi. Jedan od njih je dobro poznati antioksidans – esencijalni vitamin C – koji naš organizam ne može sam proizvesti. Terapijska doza kreće se od jednog grama dnevno. 

Ostali su cink, bakar, vitamin A (dobiva se na recept s obzirom na to da je putem dodataka moguća toksičnost), glutamin i dr. 

Zaključno, prehrana kod ozljeda podrazumijeva veći unos proteina, protuupalnih namirnica te povećani unos energije. Opcionalno je dobro razmisliti o ciljanim suplementima u suradnji sa stručnjakom. S druge strane, izbjegavajte namirnice koje povećavaju rizik od upale, a onda i sporijeg oporavka. 

Pročitajte i ove članke:

Članak objavljen:

Ocijenite članak

5 / 5   1

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu