Nadutost na ljetovanju: Što je uzrokuje i kako si pomoći?

Nadutost na ljetovanju

Konačno je stigao vaš godišnji odmor, krenuli ste na put, ali dolaskom do destinacije nemate dobar osjećaj u trbuhu. Osjećate se naduto, trbuh vam je tvrd i baš ova uska haljina koju ste htjeli obući za prvi večernji izlazak ne čini se više kao dobar odabir.

Također, uskoro se trebate presvući u kupaći kostim i pojaviti na plaži, a imate osjećaj da će vas ljudi promatrati kao trudnicu, iako niste trudni. Koliko god ovaj opis zvučao smiješno ili simpatično, nadutost na odmoru zaista djeluje frustrirajuće.

Zamislili ste cijelo ljetovanje u odličnim odjevnim kombinacijama, možda ste se trudili prije ljeta vježbati u teretani i jesti zdravo, ali baš za inat na ljetovanju vas uhvati nadutost.

Uzroci nadutosti na ljetovanju

Postoje određeni razlozi zašto se baš na moru osjećate naduto. Neki od najčešćih razloga su:

Naglo povećani unos vlakana

Iako bismo očekivali da će nam probava upravo najbolje funkcionirati ljeti zbog obilja svježeg voća i povrća, moramo se zapitati koliko ga zaista jedemo. Ako prije niste unosili dovoljno vlakana, a sada se gušite u lubenici, ljetnom voću i sezonskom povrću, paradoksalno će doći do nadutosti.

Razlog ne leži u mogućoj intoleranciji na određene namirnice, već u naglom povećanju unosa vlakana.

Naime, da biste spriječili nadutost, vlakna treba postepeno povećavati. Vlakna su iznimno bitna za prevenciju određenih stanja i zdravlje probave.

tijekom duljih putovanja najčešće jedemo suhu hranu
FOTO: Shutterstock

Premalo tekućine i/ili suha hrana

Nadalje, kod pojedinaca samo putovanje i sjedenje u prijevozu uzrokuje konstipaciju, pa onda i nadutost. Ako ste navikli piti dovoljno vode, a tijekom putovanja se suzdržavate pijenja tekućine zbog mogućih čestih odlazaka u toalet, može doći do nadutosti.

Naravno, ovo je problematično ako se vozite u javnom prijevozu bez toaleta i ne rade se češće pauze. Osim toga, tijekom duljih putovanja najčešće jedemo suhu hranu poput grickalica, peciva i sl.

Začinjena hrana

Kada ste stigli na omiljenu destinaciju, sigurno ćete isprobati lokalnu hranu ili nešto što nikad prije niste jeli. Nije pravilo, ali isprobavanje nove hrane, posebice začinjene hrane može uzrokovati nadutost jer naš organizam nije naviknut na takve namirnice i okuse.

Sokovi

Voda, izotonični napitci kod prekomjernog znojenja ili pojačane fizičke aktivnosti ljeti te domaća cijeđena limunada najbolji su način hidratacije. No, dok putujemo i radimo pauze na benzinskim postajama, nekako nas privuku sokovi i gazirana pića.

Iako ćemo ih lako više popiti nego vodu, gazirana pića i sokovi sa sobom nose puno šećera i drugih tvari koje izazivaju nadutost. Ako baš želite popiti neki sok umjesto vode, odaberite radije sportski izotonični napitak koji će vam dati elektrolite poput magnezija i kalija.

Alkohol

Nadalje, ljetne večeri, zabave i partijanje nezamislivi su bez koktela i alkohola. Nažalost, alkohol nam donosi prazne kalorije, nadutost, mamurnost i dehidraciju. Kadgod pijete alkohol, pokušajte nakon jednog alkoholnog pića napraviti pauzu čašom vode.

ljetne večeri, zabave i partijanje nezamislivi su bez koktela i alkohola
FOTO: Shutterstock

Slana hrana

Oni koji pate od niskog tlaka vjerojatno će posegnuti za slanom hranom kako bi si pomogli protiv vrtoglavica i drugih simptoma koje donosi niski tlak. Međutim, ako pretjeramo, previše soli također izaziva nadutost i zadržavanje vode u tijelu, zbog čega nam se čini da smo se udebljali.

Promjena navika i rutina

Nadalje, putovanje i godišnji odmor navode nas da privremeno odustanemo od svojih (zdravih) navika i rutina, što može dovesti i do promjene probavnog stanja. Ujutro više nemamo volje pripremati uravnoteženi doručak, nego uz kavu kupimo i kroasan.

Nedostatak fizičke aktivnosti

To najčešće za sobom povlači i nedostatak fizičke aktivnosti, kada nemamo volje nastaviti s uobičajenom rutinom treninga tijekom odmora i velikih vrućina. Pokušajte ne izbaciti u potpunosti fizičku aktivnost te tijekom jutra ili navečer pokušajte napraviti koji kilometar šetajući, na rolama ili biciklu.

Stres

Nekima je početak godišnjeg odmora stres, posebice ako se putuje s malom djecom, u zadnji trenutak ili se želi sve izbalansirati, kao što je kompletno pospremanje kuće ili stana prije odlaska na more. Neki tek tada stanu s ubrzanim životnim tempom te ih uhvati anksioznost.

Naše mentalno i emocionalno stanje odrazit će se na probavu i osjećaj u trbuhu.

To ni ne čudi budući da naš probavni sustav posjeduje vlastitu živčanu mrežu, pa tako “sve osjećamo u trbuhu”.

hrana se lako kvari na visokim temperaturama
FOTO: Shutterstock

Pokvarena hrana

U konačnici, hrana se lako kvari na visokim temperaturama, stoga je važno da ne nosite na plažu lako kvarljivu hranu koja će stajati na velikim vrućinama. To se posebice odnosi na mliječne proizvode, spremljene obroke i sl. Svakako hranu pohranite u prijenosni hladnjak i onu lako kvarljivu konzumirajte što prije.

Što može pomoći protiv nadutosti na odmoru?

Nakon što smo prošli potencijalne uzroke nadutosti na odmoru, evo nekoliko savjeta kako si pomoći. Ako putujete osobnim automobilom, tada možete češće praviti pauze, a to je prilika da pijete više vode, a dobro će doći i koji izotonični napitak koji sadrži magnezij.

Na tragu toga, dodatak prehrani magnezij citrat ili neki drugi po preporuci stručne osobe pomoći će kod redovite stolice i sprječavanja nadutosti. Još jedan dodatak prehrani koji će biti od velike koristi su probiotici.

Osim toga, za doručak ili međuobrok uvrstite običan jogurt ili kefir s nekoliko komada orašastih plodova, poput badema, koji će osigurati i određene doze magnezija. Možete dodati i bananu koja je bogata magnezijem i kalijem.

Što se tiče rutine i navika, pokušajte ne izbaciti sve jer će vam nakon godišnjeg odmora biti stresno ponovno se vratiti istima. Neke navike zadržite ili ih radite u manjem intenzitetu. Primjerice, možda ćete htjeti na odmoru jesti više procesuirane hrane, ali odredite da to bude jedan obrok.

Ako ne možete na odmoru odoljeti krafni ili kroasanu za doručak, dodajte uz to jogurt, koju voćku ili od kroasana napravite ukusan sendvič s povrćem i mozzarellom. Takvi recepti zahtijevaju tek nekoliko minuta posla, a vi ćete ipak svojem tijelu dati i važne nutrijente.

Isto vrijedi i za alkohol te unos soli. Dozvolite si, ali ograničite učestalost konzumacije i količinu. Također, ako ste prije ljeta uspješno skinuli kilograme, a sada se želite skroz opustiti i mislite kako ćete preskočiti obrok jer će vas navečer alkohol zasititi, radite pogrešku.

Naime, alkohol sadrži čak sedam kalorija po gramu, što ga čini vrlo kaloričnim u usporedbi s proteinima i ugljikohidratima koji sadrže tek četiri kalorije po gramu. Prije konzumacije alkohola pojedite konkretan obrok, što je i zdravija opcija nego piti alkohol na prazan želudac.

Fizička aktivnost je nezaobilazna ljeti
FOTO: Shutterstock

Fizička aktivnost je nezaobilazna ljeti, ali rano ujutro ili navečer. Šetanje, trčanje, rolanje, badminton, odbojka na pijesku, plivanje, istraživanje krajolika biciklom – zaista možemo birati što ćemo raditi, a ljeto je idealna prilika za spoj zabave i kretanja.

Ako vam se ne ide u teretanu, kratko vrijeme bez treninga je u redu. No, ipak zadržite neki oblik fizičke aktivnosti jer značajno poboljšava stanje s probavom i pridonosi uklanjanju ili smanjenju nadutosti.

Što se tiče hrane, redovito perite ruke, pripazite gdje držite hranu, provjerite rok trajanja, a u restoranima obratite pažnju na higijenu, miris, svježinu i teksturu namirnica.

U konačnici, ako se ne osjećate baš najbolje na godišnjem odmoru, onda je ovo idealna prilika da se oslobodite od predrasuda i porazgovarate sa psihologom ili psihoterapeutom.

Možda vam se čini da niste otkrili ništa novo kad je u pitanju pomoć oko nadutosti na godišnjem odmoru, no mi često tražimo neku tajnu, pilulu ili čudo, a zapravo je tajna da tajne nema. Uvijek je stvar u osnovama koje se nama čine običnima, ali upravo osnove čine razliku.

Pročitajte i ove članke:

Članak objavljen:

Ocijenite članak

0 / 5   0

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu