Pravila badmintona: Slična su kao i u tenisu, a za pobjedu treba reagirati u sekundi! Evo koje su prednosti ovog sporta i kako se igra
- Budite prvi i komentirajte!
- 3 min čitanja
Bilo da ste ga igrali kao djeca u parku ili na livadi ili kao profesionalan sportaš, ne treba posebno istaknuti da je badminton dinamičan i uzbudljiv sport koji zahtijeva brzu okretnost, preciznost i strateško razmišljanje.
Razumijevanje pravila badmintona ključno je za igrače kako bi se učinkovito natjecali i uživali u igri u potpunosti. U nastavku otkrivamo osnovna pravila badmintona, pravila badmintona za parove i zašto je ovo idealan sport za sve.
Prednosti badmintona
Badminton nudi mnoštvo prednosti koje nadilaze uzbuđenje natjecanja. Bavljenje ovim dinamičnim sportom poboljšava zdravlje kardiovaskularnog sustava jer uključuje stalno kretanje i aerobnu aktivnost, što za rezultat daje poboljšanu izdržljivost.
Također izoštrava reflekse, okretnost i koordinaciju ruku i očiju, atribute koji su neprocjenjivi u raznim aspektima svakodnevnog života. Badminton je izvrstan razbijač stresa jer otpušta endorfine i smanjuje razinu tjeskobe. Potiče društvenu interakciju i timski rad kada se igra u parovima, stvarajući prilike za zbližavanje i druženje.
Osim toga, redovito bavljenje badmintonom pridonosi regulaciji tjelesne težine, toniranju mišića i cjelokupnoj kondiciji, što ga čini holističkom aktivnošću za fizičko i mentalno blagostanje.
Pravila badmintona
U nastavku otkrijte osnovna pravila badmintona.
Cilj igre
Kada je u pitanju badminton, pravila igre slična su pravilima u tenisu. Cilj ovog sporta je vješto vratiti lopticu u protivničko polje jednim udarcem reketom, tako da je protivnički igrač ne može vratiti vama. S natjecateljskog stajališta ovaj se sport smatra posebno zahtjevnim zbog potrebe za brzim reakcijama na suparničke udarce.
Bodovanje u badmintonu
Službeni sustav bodovanja za badminton uključuje igru na dva dobivena gema do 21 boda, a kada rezultat dosegne 20:20, potrebno je vodstvo od dva boda. Igrač koji zaradi bod povećava svoj rezultat, čak i u slučajevima kada protivnik napravi prekršaj ili kada loptica padne na pod suparničke strane igrališta.
Igra se pojedinačno ili u parovima
Badminton se igra pojedinačno ili u parovima. Kada se igra u parovima, igraju dva protiv dva igrača, sa sudionicima istog spola ili mješovitim parovima. Mečevi parova podrazumijevaju određene izmjene pravila, koje se prvenstveno odnose na područja za servis i primanje na terenu, kao i redoslijed igre i pozicioniranje.
Badmintonski teren – zatvoreni prostor
Badminton se pretežno igra u zatvorenom prostoru kako bi se izbjeglo ometanje vjetra ili propuha, koji mogu promijeniti putanju ionako lagane loptice. Teren je dimenzija 13,4 x 6,1 m, s označenim servisnim područjima omeđenim bijelim linijama. Tijekom meča koristi se cijeli teren, dok servisni teren postavlja granice samo za početni servis.
Bacanje novčića
Na početku svakog meča igrač odabran nasumičnim ždrijebom ima mogućnost odlučiti hoće li započeti servis ili odabrati stranu terena koja mu najviše odgovara.
Badmintonska mreža
Dodirivanje mreže je strogo zabranjeno tijekom igre, a svaki kontakt korištenjem reketa ili tijela predstavlja prekršaj.
Udarci lopte u badmintonu
U dinamičnom svijetu badmintona najvažnije je ovladati vještinom udarca. Slično kao i u tenisu, badminton se može pohvaliti raznolikim nizom upečatljivih tehnika.
Tu su gornji i donji lob, fino izvedeni iznad i ispod glave, koji definiraju igračevu kontrolu nad visinom i preciznošću. Postoji i tzv. smeš (eng. smash), koji zahtijeva snagu i preciznost dok loptica juri prema zemlji. U međuvremenu, drop, kratak, ali okomiti udarac s mreže na mrežu, stvara protivničkom igraču velike probleme.
Backhand i forehand nude stratešku svestranost, a korisni su za udaranje loptice ravno ili dijagonalno u protivnički teritorij, točno iznad mreže.
Tu je i servis – udarac od najveće važnosti u badmintonu, ali i onaj koji otvara gem. Igrač koji servira ima za cilj poslati lopticu u protivničko polje, postavljeno dijagonalno nasuprot njihovom vlastitom. Tijekom servisa obavezno je lice reketa okrenuto prema mreži, ruka održava nagib između 30 – 40° u odnosu na pod, a glava reketa doseže maksimalnu elevaciju od 115 cm. Servis uključuje primanje badmintonske loptice palcem i kažiprstom, slično držanju vrha olovke.
Pravila badmintona u parovima – timska dinamika
Badminton u parovima uvodi sloj složenosti i timskog rada. Evo nekih posebnih pravila za igru parova.
Rotacija
U igri parova oba igrača serviraju uzastopce dok se ne izgubi poen. Prvi servis je uvijek s desne strane terena. Nakon izgubljenog poena, protivnička ekipa servira, a strana koja prima loptu mijenja svoju poziciju.
Servisno polje
Svaka strana terena dalje je podijeljena na prednje i stražnje servisno polje. Server mora stajati unutar svojeg servisnog polja, a primatelj mora biti postavljen u dijagonalno suprotno servisno polje.
Kretanje igrača
U parovima igrači mogu mijenjati pozicije tijekom nadigravanja, što omogućuje stratešku igru. Međutim, loptica se uvijek mora udarati ispod struka.
Pročitajte i ove članke:
- 5 najpopularnijih sportova na svijetu: Ok, prvi je nogomet, ali drugi bi vas mogao iznenaditi…
- Manje su popularni, ali prilično zabavni! Ovih 5 sportova možete trenirati u Hrvatskoj ako su vam dosadili nogomet, košarka ili tenis
- Koji sport trenirati? Pronađite idealan sport za sebe uz ove savjete i kvizove.
Tekst Dana
Za vas izdvajamo
12 vježbi s vlastitom težinom za izgradnju mišića
- Tomislav Stanić
- 4 min čitanja
- badminton – pravila igre
- osnovna pravila badmintona
- Pravila badmintona
- pravila badmintona u parovima
- Badminton: How to play, rules, and all you need to know. (2022). Olympics.
- Badminton – factfile. BBC.
- The Laws of Badminton. Badminton BC.