Pad imuniteta zbog stresa: Kako su povezani i što učiniti?
- Budite prvi i komentirajte!
- 3 min čitanja
Kada ste pod stresom, vaše tijelo prolazi kroz nekoliko promjena koje imaju za cilj pomoći vam da se nosite s percipiranim prijetnjama i izazovima. Ove promjene prioritetno usmjeravaju važne funkcije, kao što su povećanje brzine otkucaja srca, ubrzanje disanja i usporavanje probave.
Uz ove fizičke promjene, vaš imunološki sustav također se aktivira tijekom stresa. Učinci stresa variraju ovisno o vrsti stresa i njegovoj duljini, a mogu dovesti do kratkoročnih i dugoročnih zdravstvenih posljedica. Evo zašto nastaje pad imuniteta zbog stresa.
Pad imuniteta zbog stresa
Vaš imunološki sustav igra ključnu ulogu u odgovoru vašeg tijela na stres, koji se također naziva “stresni lanac“. Stres uključuje interakciju vaših živčanog, endokrinog i imunološkog sustava.
Kada stres počne, vaše tijelo ulazi u fazu akutnog stresa, ponekad nazivanu fazom “alarma“. Tijekom ove faz specijalizirane imunološke stanice putuju kroz krvotok do područja najosjetljivijih na infekcije, poput kože.
Međutim, ako stres traje dulje vrijeme, učinkovitost vašeg imunološkog sustava opada. Tijekom vremena vaše se tijelo pokušava boriti s kroničnom upalom uzrokovanom stalnim stresom, zbog čega otpušta protuupalne citokine koji imaju cilj okončati odgovor na stres nakon što prijetnja prođe.
Kada stres ne prestaje, vaše tijelo može ostati zarobljeno u ciklusu protuupalnih i upalnih procesa. To može dovesti do “bolesti ponašanja“, skupa simptoma koji uključuju umor i mentalnu maglu.
Na duže staze, kronični stres može oslabiti vaš imunološki sustav.
Simptomi stresa
Stres utječe i na um i na tijelo, često narušavajući vaše fizičko i mentalno zdravlje. Česti znakovi stresa su:
- brzi otkucaji srca
- povećana brzina disanja
- znojenje
- kratkoća daha
- visok krvni tlak
- bol u prsima
- bolovi u mišićima
- glavobolje
- mučnina ili povraćanje
- problemi s probavom
- gubitak apetita ili prejedanje
- umor
- problemi sa spavanjem
- promjene na koži
- tjeskoba ili depresija
- promjene raspoloženja
- razdražljivost
- iscrpljenost
- loša koncentracija.
Specifično, stres također može utjecati na vaš imunološki sustav, što dovodi do:
- povećanih infekcija
- sporijeg zacjeljivanja rana
- čestih prehlada
- kronične upale
- pogoršanja autoimunih bolesti
- novih ili pogoršanih alergija.
Upravljanje stresom
Postoji mnogo načina za upravljanje stresom, kako u trenutku, tako i dugoročno. Važno je isprobati različite tehnike dok ne pronađete onu koja vam najbolje odgovara.
Progresivna relaksacija mišića
Progresivna mišićna relaksacija je trenutna tehnika za ublažavanje stresa. Sastoji se od opuštanja svake mišićne skupine, počinjući od stopala i krećući se prema glavi. Fokusiranjem na jedan dio u jednom trenutku i zatvaranjem očiju, možete učinkovito smanjiti fizički stres.
Ostale tehnike trenutnog ublažavanja stresa uključuju:
- osjetilno usmjerenje
- vježbe dubokog disanja
- kratka šetnja ili pauza
- brojanje ili strukturirano disanje
- pozitivne afirmacije.
Tjelovježba
Tjelovježba je snažan dugoročni način ublažavanja stresa. Aktivnosti poput trčanja, joge, hodanja, plivanja, biciklizma i treninga snage mogu pomoći u smanjenju razine stresa, a istraživanja podržavaju njezinu učinkovitost.
Meditacija
Meditacija uključuje različite metode koje za cilj imaju balansirati um i tijelo. Mindfulness meditacija, koja se fokusira na prisutnost u trenutku i otpuštanje neproduktivnih misli, posebno je učinkovita u ublažavanju stresa. Može adresirati i mentalne i fizičke simptome, što je čini korisnim alatom za upravljanje stresom.
Vođenje dnevnika
Pisanje svojih misli može biti izvrstan način za smanjenje stresa i razmišljanje o izazovima. Pisanje dnevnika također je pokazano kao pomoć u upravljanju simptomima tjeskobe i drugih stanja koja doprinose stresu.
Pad imuniteta zbog stresa – liječenje
Ako stres utječe na vaš svakodnevni život, korisno je konzultirati se s mentalnim zdravstvenim stručnjakom. On vam može pomoći u prepoznavanju izvora stresa i razvoju strategija suočavanja. Kognitivno-bihevioralna terapija je jedan od pristupa koji se fokusira na promjenu neproduktivnih obrazaca mišljenja i ponašanja.
Također, lijekovi se mogu propisati za ublažavanje simptoma povezanim sa stresom, poput tjeskobe, depresije ili probavnih problema. Česte opcije uključuju:
- antidepresive
- lijekove protiv tjeskobe
- beta-blokatore
- sedative
- stabilizatore raspoloženja.
Iako je stres normalan dio života i može vas čak motivirati da postignete svoje ciljeve, uporan stres može ukazivati na potrebu za stručnom pomoći. Ako stres postane preplavljujuć, utječe na vaše zdravlje ili smanjuje kvalitetu života, možda je vrijeme da razgovarate s liječnikom.
Pročitajte i ove članke:
- Posljedice stresa na organizam: Psihologinja otkriva kako nas stres ubija i kako se trgnuti prije nego bude prekasno
- Fizički simptomi stresa: Obratite pozornost! Ovo su upozoravajući znakovi koje vam tijelo šalje
- Bolesti od stresa: Stalno smo u stanju pripravnosti, a to je opasno! Stres je faktor rizika 75 – 90 % bolesti, a ovo su neke od njih.
Tekst Dana
Za vas izdvajamo
Sirup od lovora protiv kašlja: Jednostavan, ali moćan lijek
-
Kreni Zdravo
- 2 min čitanja
- Gillette, H. (2024). How Does Stress Affect Your Immune System? Healthline.
- Mahindru, A. i sur. (2023). Role of Physical Activity on Mental Health and Well-Being: A Review. Cureus, 15(1): e33475.