Najbolji prirodni lijek za alergiju: Evo koji pripravci pomažu kod koje alergije

Najbolji prirodni lijek za alergiju

Koji je najbolji prirodni lijek za alergiju? Proljeće je prekrasno godišnje doba – priroda se obnavlja, biljke i stabla cvjetaju, a zrak ispunjava slatki miris cvijeća. Širenje cvjetnog peluda zrakom je za mnoge znak da počinje neugodna sezona alergija koja ometa svakodnevni život.

Ako spadate u skupinu koja si ovih dana postavlja pitanje koje smo mi postavili na početku, ovo je tekst za vas.

Što su alergije i kako nastaju?

Alergije nastaju kad imunosni sustav nepravilno reagira, stvarajući antitijela na određenu tvar koja je inače bezopasna. Tvari koje izazivaju preosjetljivost i burnu reakciju imuniteta nazivaju se alergeni. Najčešći alergeni su pelud, dlake i perut kućnih ljubimaca, ubod kukaca ili određena hrana, poput mlijeka, kikirikija itd.

Alergeni izazivaju imunološku reakciju u tijelu koja oslobađa kemikaliju koja se zove histamin.

Histamin uzrokuje neugodne simptome alergije koji najčešće uključuju svrbež i upalu kože, suznecrvene oči, upalu sinusa i dišnih puteva, curenje nosa, kihanje ili poremećaj probavnog sustava zbog intolerancije na određenu hranu.

Razvoj alergije je posljedica genetskih i vanjskih faktora. Vanjski faktori kao što su zagađenje, tvari iz okoliša, vremenske promjene, stres, iscrpljenost, lijekovi i određena hrana mogu postati okidači i pogoršati alergijske reakcije. Hrana, lijekovi i ubodi insekata česti su uzroci teških, pa i po život opasnih reakcija.

Najbolji prirodni lijek za alergiju - što pomaže kod koje alergije
FOTO: Shutterstock

Simptomi alergije

Alergijski simptomi ovise o vrsti alergena i načinu doticaja, bilo udisanjem, konzumacijom ili direktnim kontaktom preko kože. Alergijske reakcije mogu varirati od blagih do teških, ovisno o vrsti alergije.

Ako naše zdravlje nije na optimalnoj razini, alergijske reakcije se pogoršavaju jer oslabljeno tijelo ne može izbaciti nakupljene toksine.

Kada ovo stanje traje dulje vrijeme, alergija postaje kronično stanje.
Simptomi alergije
FOTO: Shutterstock

Najbolji prirodni lijek za alergiju – što pomaže kod koje alergije?

S obzirom na to da su alergije na hranu, lijekove i na ubod insekata potencijalno opasne po život, svakako je potrebna nadležnost liječnika koji će prepisati najbolje tablete za alergiju, ovisno o navedenom tipu alergije.

Kod peludne groznice i kod alergijskog stanja kože neugodne simptome možemo ublažiti uz pomoć prirodne ljekarne.

Peludna groznica (alergijski rinitis) – 5 načina prirodnog liječenja

Poznata i kao pollinoza, javlja se kada osoba udahne alergen na koji je osjetljiva. Ove alergije nastaju tijekom proljetne sezone zbog napada alergena na bazi peludi. Sezonski alergičari razvijaju simptome tijekom proljeća, jeseni ili u oba godišnja doba kada su izloženi visokoj koncentraciji peludi.

Pročitajte članak “Simptomi alergije na pelud: Kod nekih traju cijelu godinu, kod drugih se javljaju periodično! Evo koji su i kako si pomoći“.

Ljekovite biljke jačaju sva tjelesna tkiva i organe te tako poboljšavaju naše cjelokupno zdravlje. One mogu ublažiti simptome alergije, pa čak ih u potpunosti spriječiti.

Jedna od takvih biljaka je moćna kopriva!

Čaj protiv alergije
FOTO: Shutterstock

1. Čaj protiv alergija – kopriva u obliku infuzije

Kopriva je najbolji prirodni lijek protiv alergije i jedan od najučinkovitijih biljnih tretmana za alergijski rinitis. List koprive je prirodni antihistaminik koji blokira proizvodnju histamina.

Može se koristiti u obliku tinkture ili čaja, ali za ublažavanje alergija najučinkovitije su biljne infuzije ili kapsule od suhog lišća koprive.

Infuzija koprive – recept

S obzirom na to da je koncentracija minerala i drugih fitokemikalija jača u suhom bilju, ono se smatra najboljim za infuzije.

Sastojci:
  • 1 l vode
  • 28 g suhih listova koprive
  • staklenka od 1 l.
Priprema
  1. Zakuhajte litru vode do vrenja.
  2. Isperite staklenku u vrućoj vodi kako biste je zagrijali.
  3. Ubacite osušene listove koprive u staklenku.
  4. Prelijte listove vrućom vodom i promiješajte.
  5. Zatvorite staklenku, pustite je da odstoji 4 – 10 sati. Na taj način ekstrahirat će se više korisnih svojstava i hranjivih tvari iz biljke.
  6. Procijedite sadržaj kroz gustu cjediljku i iscijedite ostatak tekućine iz listova.

Infuziju držite u zatvorenoj staklenci i potrošite u roku od 24 sata (48 sati ako se čuva u hladnjaku).
Pijte 2 – 4 šalice dnevno sve dok ne osjetite poboljšanje.

2. Tjedni jednodnevni post

Ako se konstantno borite s proljetnim alergijama, tjedni jednodnevni post tijekom proljeća može pomoći očistiti probavni i dišni sustav.

Napravite post od sokova ili mono dijetu s ljekovitim jelom pod imenom kitchari koji je blagotvoran za organizam.

Kitchari
FOTO: Shutterstock

3. Topli i stimulirajući začini

Đumbir protiv alergije djeluje na način da uklanja višak sluzi iz pluća i želuca, potiče optimalnu ravnotežu tekućine u tkivima i vraća snagu usporenoj probavnoj vatri.

Uz đumbir, koristite mješavinu kardamoma, cimeta i crnog papra. Prirodna ayurvedska medicina preporučuje tulsi, pippali i sladić koji također pomažu u pomlađivanju dišnog sustava.

Pročitajte članak “Začini i zdravlje: Ne daju samo okus hrani! Nutricionistica otkriva zašto ih trebamo češće koristiti i kako ih kombinirati“.

Đumbir protiv alergije
FOTO: Shutterstock

4. Med protiv alergije

Dodajte male količine organskog meda u svoju prehranu. Med je prirodan lijek za alergiju jer djeluje na način da uklanja višak sluzi iz pluća i smanjuje osjetljivost na pelud. Podržava zdravu probavu i eliminaciju toksina.

Med protiv alergije
FOTO: Shutterstock

5. Sprej za nos protiv alergije bez recepta

Kao prirodan dekongestiv, sprej za nos dostupan u ljekarnama bez recepta na siguran i učinkovit način ublažava simptome alergijskog rinitisa.

Kombinira iscjeljujuća svojstva mora i prirodan sastojak ektoin koji štiti i stvara zaštitni film u nosnoj sluznici. Na taj način blokira doticaj alergena sa stanicama sluznice, ublažava alergijsku reakciju i podupire proces regeneracije. Prikladan je za djecu i najosjetljivije pacijente.

Pročitajte članak “Kako koristiti sprej za nos? Prelako se poseže za nazalnim dekongestivima, a to vodi u ovisnost! Magistar farmacije donosi odgovore“.

Alergije na koži (alergijski dermatitis) – dva najbolja biljna saveznika

Alergije na koži nastaju kada alergeni dođu u dodir s kožom i uđu u krvotok. Uzroci alergije mogu biti biljke, tvari u kozmetičkim proizvodima, kemikalije koje se koriste u izradi odjeće, lijekovi u kremama za kožu i spojevi metala u nakitu.

Postoje dvije biljke koje su savršen prirodni lijek za alergiju na koži, a to su čuvarkuća i korijander. Odlična su prva pomoć i pravi čuvari našeg zdravlja.

Sok od korijandera - najbolji prirodni lijek za alergiju
FOTO: Shutterstock

1. Sok od korijandera – najbolji prirodni lijek za alergiju

Ako se pitate kako ublažiti svrbež kod alergija, korijander je pravi odgovor za to! Svježi listovi korijandera iznimno se cijene u ayurvedskoj medicini. List korijandera ima snažna ljekovita svojstva. Konzumira se kao sok za akutne alergije ili se nanosi kao pasta kod alergijske kožne reakcije. Priprema je vrlo jednostavna.

Sastojci:
Priprema
  1. Ubacite u blender korijander i vodu.
  2. Kratko izmiksajte dok ne dobijete zelenu pastu.
  3. Procijedite pastu kroz gazu kako biste dobili čisti sok (dio koji je ostao u gazi sačuvajte).

Pijte 1 – 2 čaše tijekom dana, 10 minuta prije jela. Dodajte malo tople vode ako vam je okus prejak.

Preostali dio u gazi nanesite direktno na kožu i držite oblog najmanje 20 minuta. Obloge mijenjajte barem dva puta dnevno.

Nastavite s ovom dvostrukom metodom svaki dan, dok simptomi ne nestanu.

Čuvarkuća protiv alergije na koži
FOTO: Shutterstock

2. Čuvarkuća protiv alergije na koži

Kožni osip može se ublažiti sokom čuvarkuće jer je ona odličan prirodan lijek za alergiju, ali i prirodni lijek za osip na koži. Zbog svojih antiseptičkih i protuupalnih svojstva prirodni je lijek za kožne bolesti. Ova biljka steže, vlaži i umiruje nadraženu kožu.

Razrežite listove čuvarkuće po dužini, sok natrljajte direktno po koži ili napravite oblog od prerezanog lišća. Oblog držite oko 15 minuta ili dok se lišće ne ugrije.

Ayurveda također preporučuje biljke poput amalaki (amla) i neem, koje smiruju dišni sustav i upaljenu kožu. Pročišćeni maslac ili ghee nanesen na kožu također je vrlo koristan za hidrataciju i smirivanje upalne reakcije.

Pročitajte i ove članke:

Članak objavljen:

Ocijenite članak

5 / 5   5

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu