Zimica bez temperature: Liječnik otkriva što se krije iza nje

Zimica bez temperature

Bolovi u tijelu i zimica često se javljaju uz ili prije povišene temperature, ali može ih se doživjeti i bez bolesti ili temperature. Bolovi u tijelu obično su posljedica upale ili napetosti mišića. Zimica je način na koji se tijelo zagrijava kao rezultat brzog kontrahiranja i opuštanja mišića.

Zimica nastaje kada tijelo pokušava regulirati vlastitu unutarnju temperaturu tako što uzrokuje kontrakciju i opuštanje mišića, kako bi se tijelo zagrijalo drhtanjem.

U nastavku provjerite zašto se javlja zimica bez temperature.

Zimica bez temperature

Zimica je nenamjerna, ne može se kontrolirati te je važan mehanizam za održavanje normalne tjelesne temperature kada padne prenisko, što se vrlo često događa bez vrućice.

Zimica bez povišene temperature – uzroci

Evo nekih od uobičajenih razloga nastanka zimice bez groznice.

  • Izlaganje hladnoći – hladno vrijeme ili rad s hladnim tvarima mogu izazvati bolove u tijelu i zimicu. Kada tijelu postane hladno, krvne žile u blizini kože se stežu (sužavaju). Organizam to čini kako bi sačuvao toplinu i održao vitalne organe (srce, mozak itd.) toplima. Ovo suženje uzrokuje smanjenje perifernog protoka krvi, aktivirajući unutarnje mehanizme zagrijavanja poput drhtanja ili kontrakcije mišića radi zagrijavanja, uzrokujući zimicu, bolove ili ukočenost.
  • Stres tijelo oslobađa adrenalin prilikom osjećaja stresa (kemikalija koja daje brzi nalet energije kada mozak uoči opasnost), što je poznato kao reakcija “borbe ili bijega”. Reakcija “borba ili bijeg” uzrokuje brže kucanje srca i naprezanje mišića. Uz stres se može pojaviti zimica bez temperature jer može promijeniti način na koji tijelo kontrolira temperaturu.
  • Dehidracija – stanje nedovoljne količine tekućine u tijelu. Može se dogoditi jer se ne unosi dovoljno tekućine ili se tijelo prebrzo rješava tekućine. Tijelo može prebrzo gubiti tekućinu zbog povraćanja ili proljeva, pretjeranog znojenja ili mokrenja, opekline kože, infekcije ili pothranjenosti. Organizam treba vodu za većinu svojih funkcija. Dakle, dehidracija može izazvati neke iznenađujuće simptome, pa i otežati tijelu regulaciju temperature, uzrokujući zimicu.
  • Virusna infekcija imunološki se sustav bori protiv virusa, poput prehlade ili gripe, otpuštanjem upalnih kemikalija. Tijelo može povisiti temperaturu u pokušaju da ubije virus. Ponekad to rezultira zimicom, uz povišenu temperaturu ili bez nje.
  • Sezonske alergije začepljenost, kihanje ili suzenje očiju uobičajeni su simptomi sezonske alergije. Iako su manje uobičajene, alergije također mogu uzrokovati i zimicu, kada imunološki sustav detektira alergen kao prijetnju i aktivira upalni odgovor.
  • Nedostatak sna – može dovesti do upale ili pogoršati upalne reakcije. Također, može uzrokovati fizičke simptome koji mogu pridonijeti bolovima u tijelu i zimici, kao što su umor, slabost, napetost mišića, bol, promijenjeni imunološki sustav i neravnoteža hormona.
  • Menstrualni grčevi mogu uzrokovati mučninu, glavobolju, bolove u tijelu i zimicu. To je najvjerojatnije zbog prostaglandina (kemikalija koje uzrokuju upalu), a koji tijelo oslobađa tijekom menstruacije. Promjene hormona mogu pridonijeti upali i promjenama u načinu na koji tijelo regulira temperaturu. Primjerice, ako razina estrogena padne, žene mogu doživjeti noćno znojenje, valunge i bolove u tijelu. Zimica može uslijediti nakon valova vrućine ili noćnog znojenja dok se tijelo pokušava ohladiti. Pročitajte članak portala Zadovoljna.hr Menstrualni grčevi: Zanemareni uzrok nelagodnog problema koji se ne smije ignorirati“.
  • Hipotireoza – nedovoljno aktivna štitnjača može uzrokovati povećanu osjetljivost ljudi na hladnoću i uzrokovati simptome zimice. Kada su razine hormona štitnjače preniske, tjelesne stanice ne mogu dobiti dovoljno hormona štitnjače i procesi u tijelu se počinju usporavati. Kako tijelo usporava, osoba primijećuje da joj je hladnije, lakše se umara, koža je sve suša, osoba postaje zaboravna i depresivna te može doći do zatvora.
  • Hipoglikemija (niska razina šećera u krvi) – osobe koje dožive nisku razinu šećera u krvi mogu doživjeti simptome tipa zimice. Ova reakcija niske razine šećera u krvi naziva se hipoglikemija. Ako osoba ima dijabetes i osjeća zimicu, treba provjeriti šećer u krvi.
Zimica i tresavica bez temperature - kućno liječenje
FOTO: Shutterstock

Zimica i tresavica bez temperature – kućno liječenje

Evo nekoliko savjeta za kućno liječenje.

  • Hidracija – ako je dehidracija krivac, simptomi obično nestaju nakon što se unese dovoljno tekućine. Unosite dovoljno i redovito tekućinu, barem dvije litre dnevno.
  • Utopljivanje – topli napitci, poput tople vode s limunom, biljni čajevi ili bistre juhe, mogu pomoći lakše zagrijati tijelo. Čaj od đumbira je dobar izbor jer može pomoći u smanjenju upale. Nošenje deblje odjeće dobar je izbor kada dođe do iznenadne promjene vremena i pada temperature.
  • Lagana tjelovježba vježbe poput istezanja, pilatesa, joge ili hodanja mogu pomoći u smanjenju bolova u mišićima, povećati protok krvi u tijelu i smanjiti stres. Međutim, važno je ne pretjerivati jer pretjerano naporna tjelovježba može uzrokovati naprezanje mišića i bolove u tijelu.
  • Opuštanje i upravljanje stresom tehnike upravljanja stresom, kao što su vježbe dubokog disanja, mogu smiriti i opustiti tijelo i um, smanjujući stres. Možete pokušati duboko disati udisanjem kroz nos, zadržavanjem daha nekoliko sekundi i polaganim izdahom kroz usta.
  • Magnezij neka istraživanja pokazuju da dodatak magnezija pomaže u smanjenju stresa i boli, posebno za one s kroničnim bolestima kao što je fibromijalgija ili sindrom nemirnih nogu. Također, pomaže povećati kvalitetu sna.
  • Medicinska skrb – nekima će možda biti potrebna pomoć liječnika u slučaju bakterijske infekcije, kroničnog stanja koji uzrokuje zimice ili pomoć psihoterapeuta da pomogne u kontroli i nošenju sa stresom.

Pročitajte i ove članke:

Članak objavljen:

Ocijenite članak

0 / 5   0

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu