Prirodni lijek za ambroziju: Krenula je sezona, a simptomi su jako iritantni! Ublažite ih uz ove biljne pomoćnike

Prirodni lijek za ambroziju

Prirodni lijek za ambroziju danas je u sve većoj potražnji jer se iz godine u godinu povećava broj ljudi koji su alergični na njezinu pelud koja je najjači peludni alergen.

U narodu poznata kao fazanka ili partizanka, ambrozija (lat. Ambrosia artemisifolia) pripada porodici glavočike, a na prostor Europe stigla je iz Sjeverne Amerike.

Najčešće je nalazimo u ruralnim područjima, na oranicama i otvorenim, sunčanim prostorima poput zelenih gradskih parkova. Šetajući prirodom, srećemo je uz rijeke i potoke, pored putova, kraj željezničke pruge ili na zapuštenim zemljištima.

Sama biljka ima ljekovita svojstva, ali se smatra nemilim korovom jer izaziva alergiju kod ljudi. Vrlo brzo se širi, a teško iskorjenjuje.

Sezona peludi ambrozije traje između kolovoza i sredine listopada, a vrhunac dostiže u rujnu. Količina njezine peludi u zraku najveća je između 10 i 15 sati, ovisno o vremenskim uvjetima.

Simptomi alergije na ambroziju
FOTO: Shutterstock

Simptomi alergije na ambroziju

Simptomi alergije mogu varirati, ovisno o dobu godine, području i vremenskim prilikama. Najviše se ispoljavaju u ranu jesen, a najčešći simptomi su:

Pročitajte članak “Alergija na ambroziju: Među alergičarima na pelud njih 75 % je alergično na ambroziju! Evo tko je rizičan i kako ublažiti simptome“.

Sezona peludi ambrozije traje između kolovoza i sredine listopada
FOTO: Shutterstock

Prirodni lijek za ambroziju – pet metoda za obranu organizma

Nakon što se alergija razvije, malo je vjerojatno da će potpuno nestati. U zapadnoj medicini ona se liječi odgovarajućim lijekovima i imunoterapijom da bi se olakšali simptomi. 

U ayurvedskoj medicini razlog učestalosti alergija u proljeće i ljeto je porast u temperaturi zraka. Ona prirodno potiče tijelo na uklanjanje nečistoća nakupljenih tijekom zime.

Istovremeno, sve cvjeta i zrak je ispunjen polenom te se povećavaju alergeni koji napadaju imunološki sustav.

Imunološki sustav postaje preopterećen i samim time utječe na slabiji rad probavnog i respiratornog sustava. Potrebno ga je osnažiti da bi se uspješno branio od alergena.

Da biste to učinili, isprobajte ovih pet metoda za prirodnu obranu organizma.

Prirodni lijek za ambroziju
FOTO: Shutterstock

1. Koristite začine s protualergijskim sposobnostima

Prva crta obrane nalazi se u kuhinji jer sama hrana može postati prirodni lijek protiv ambrozije.

Redoviti unos začina s protualergijskim svojstvima može smanjiti osjetljivost na alergije izazvane ambrozijom i drugim biljkama. Ovi začini sadrže kemikalije za borbu protiv alergija koje uključuju flavonoide i fenole, dok određeni začini mogu djelovati kao dekongestivi.

Kurkuma je bogata kurkuminom, spojem za koji je poznato da ima protuupalna svojstva. Istraživanja su potvrdila da kurkumin također može ublažiti simptome sezonskih alergija. Istovremeno poboljšava probavu i uravnotežuje protok žuči.

Đumbir djeluje kao prirodni dekongestiv i osobito je učinkovit u smanjenju nazalnih simptoma.

Kad je u pitanju alergija na ambroziju, prirodni lijek možemo naći i u kadulji, kajenskom papru, kuminu i korijanderu. To su začini za koje se također zna da su borci protiv alergija.

Začinsku mješavinu mljevene kurkume, kumina i korijandera možete kratko popržiti u ghee maslacu i koristiti za začinjavanje povrća. Ovo je jednostavan način da ih uključite u svakodnevnu prehranu.

Prirodni lijek protiv ambrozije
FOTO: Shutterstock

2. Isprobajte ayurvedsku ljekarnu

Liječenje alergija u ayurvedskoj medicini zasniva se na čišćenju jetre te jačanju probavnog i imunološkog sustava. Koriste se biljne formule i rasayane (biljke za pomlađivanje tjela), a najpoznatije su trikatu, triphala i guduchi. Djeluju blagotovorno na cijeli organizam, obnavljaju pluća, olakšavaju disanje i podižu imunitet.

  • Trikatu – ovaj biljni pripravak je prirodni antihistaminik koji se preporučuje kao preventivna terapija kod alergičara. Sastoji se od đumbira, crnog papra i dugog papra (pippali). Kombinacija ovih oštrih začina sagorijeva toksine, poboljšava funkciju jetre i probave, liječi respiratorne infekcije, isušuje sluz iz dišnog sustava, obnavlja pluća i olakšava disanje.
  • Triphala – ova biljna formula sastoji se od jednakih omjera osušenih plodova biljaka amalaki ili amle (lat. Emblica officinalis), bibhitaki (lat. Terminalia bellirica) i haritaki (lat. Terminalia chebula). Ovaj moćni biljni trio smanjuje oslobađanje histamina, poboljšava funkciju jetre i pluća te jača imunološki sustav. Čisti, hrani i pomlađuje sve tjelesne organe te ih oslobađa od toksina i štiti. Triphala se koristi za smanjenje curenja iz nosa, kašlja, pojačane sluzi te upale i suhoće grla.
  • Guduchi – kao jedna od najcjenjenijih biljaka ayurvede i prirodni lijek za ambroziju ima dokazanu učinkovitost kod alergija, upale sinusa i alergijskog rinitisa. Iscjeljuje razna upalna stanja na koži te osnažuje, vitalizira i obnavlja tijelo. Izvrstan je tonik za imunološki sustav te se u ayurvedi često preporučuje kao najbolji prirodni lijek za ambroziju.
ulje crnog kima podiže oslabljeni imunitet i ublažava preburnu imunološku reakciju kod alergena
FOTO: Shutterstock

3. Krenite s korištenjem ulja crnog kima

Poznato kao odličan prirodni imunomodulator, ulje crnog kima podiže oslabljeni imunitet i ublažava preburnu imunološku reakciju kod alergena. Pročišćava dišne putove, spriječava nakupljanje sluzi, omogućuje bolje disanje te jača pluća.

Daje izvanredne rezultate kod alergičara i nalazi se visoko na ljestvici kao prirodni lijek za ambroziju koji stvarno djeluje.

Najbolji prirodni lijek za ambroziju
FOTO: Shutterstock

4. Upoznajte biljne saveznike iz narodne medicine

Za ublažavanje simptoma peludne hunjavice imamo i biljne saveznike. Zbog sporijeg djelovanja potrebno ih je uzimati nekoliko mjeseci prije cvatnje ambrozije i mjesec dana nakon.

Kopriva je biljka koja se često koristi u prirodnoj medicini zbog svojih protuupalnih svojstava. Prirodni je antihistaminik pa je se preporuča uzimati u obliku raznih pripravaka na početku sezone cvatnje ambrozije.

Eukaliptus je aromatičan, mirisan list koji pomaže u razrjeđivanju sluzi. Pruža olakšanje kod začepljenog nosa, hidratizira i otvara dišne puteve te smiruje teški kašalj. Nekoliko kapi ulja eukaliptusa ukapajte u kipuću vodu i inhalirajte se. Osjetit ćete trenutno olakšanje.

List lobelije i korijen sladića koriste se u tradicionalnoj prirodnoj medicini za borbu protiv respiratornih problema i suhog kašlja. Razjeđuju sluz, opuštaju dišne puteve i omogućavaju lakše disanje. Dodaju se u malim količinama, u biljnim formulama iskusnih travara.

Alergija ambrozija - prirodni lijek
FOTO: Shutterstock

5. Jedite antihistaminsku superhranu

Određene namirnice mogu pomoći u smanjenju upale i usporavanju proizvodnje histamina pa ih je poželjno uključiti u prehranu tijekom sezone peludi amrozije.

Koristite namirnice bogate omega-3 esencijalnim masnim kiselinama, kao što su svježi losos, tuna, sardine, orašasti plodovi (chia sjemenke, bademi, orasi, lanene sjemenke) i maslinovo ulje.

Uz đumbir i češnjak, koristite pripravke od kamilice, komorača i korjena sladića, zeleni i crni čaj, ginko bilobu ili čaj od heljde, jer oni smanjuju simptome alergije.

Vitamin C je prirodni lijek protiv ambrozije jer usporava pretjeranu reakciju tijela, smanjujući proizvodnju histamina.

Voće bogato vitaminom C kao što su crni ribiz, jagoda, ananas, kivi i papaja mogu inhibirati histamin i podržati imunološki sustav. Ananas sadrži enzim bromelain, a papaja enzim papain koji ublažavaju i liječe alergijsku reakciju.

U prehranu uključite i povrće bogato C vitaminom kao što su paprike, cvjetača, brokula, rajčice i zimska tikva
FOTO: Shutterstock

U prehranu uključite i povrće bogato C vitaminom kao što su paprike, cvjetača, brokula, rajčice i zimska tikva.

Sve prirodne lijekove je najbolje koristiti minimalno tri mjeseca prije simptoma alergije, a idealno šest mjeseci prije početka sezone cvjetanja ambrozije.

Dok tragamo za lijekom iz prirode, ohrabruje nas činjenica da sve više znanstvenih istraživanja potvrđuje da su biljni lijekovi sigurni, a što je najvažnije – učinkoviti. To nas ne treba ni čuditi jer se praktično znanje i iskustvo u odabiru prirodnih lijekova brižno skuplja i primjenjuje već tisućama godina.

Pročitajte i članke:

Članak objavljen:

Ocijenite članak

5 / 5   1

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu