Divlja ljubičica kao lijek: Zašto i kako je koristiti?

Kako izgleda ljubičica

Proljeće donosi prekrasnu lepezu boja i mirisa, a među prvim vjesnicima buđenja prirode ističu se divlje ljubičice (Viola odorata). Ovaj skromni cvijet skriva nevjerojatnu moć iscjeljenja, a njegova stoljetna primjena u narodnoj medicini potvrđuje njegovu ljekovitu snagu.

Od čaja i tinktura do krema i eteričnih ulja, ljubičica je pravo blago za zdravlje. Iako se divlja ljubičica kao lijek, tj. njezina ljekovitost danas često zaboravlja, ljubičica i dalje ima posebno mjesto u prirodnim pripravcima, čineći je vrijednim dijelom svakodnevne njege i zdravlja.

Ljubičica je cvijet koji je od davnina prisutan u folkloru i narodnoj medicini kao simbol ljepote, mira i iscjeljenja. U mnogim pričama i legendama ljubičica je bila povezana s nevinim, čistim ljubavima, a u narodnim vjerovanjima često je bila simbol prolazne ljepote koja je nosila duboku emocionalnu povezanost sa životnim ciklusima i prirodom.

U staroj Grčkoj ljubičica je bila posvećena Afroditi, boginji ljubavi i strasti.

Na Balkanu i u srednjoj Europi divlja ljubičica se koristila kao prirodna pomoć u liječenju srčanih tegoba i regulaciji krvnog tlaka, a smatrala se i zaštitnim cvijetom koji donosi unutarnju snagu i smanjuje tjeskobu.

Kako izgleda ljubičica?

Divlja ljubičica je niska, zeljasta biljka koja doseže visinu 10 – 15 cm. Ima srcolike, tamnozelene listove s nazubljenim rubovima, a njezini sitni, petodijelni cvjetovi su najčešće ljubičaste boje s karakterističnim slatkastim, nježnim mirisom.

Šumska ljubičica (Viola reichenbachiana) je vrsta slična divljoj ljubičici, ali se razlikuje po dužim peteljkama i tamnijim cvjetovima. Njezina ljekovita svojstva su vrlo slična svojstvima divlje ljubičice, a koristi se u slične svrhe – za pripremu čajeva, tinktura i ljekovitih pripravaka.

Šumske i divlje ljubičice vole bogata, humusna tla i umjerenu klimu, a razmnožavaju se puzavim vriježama koje se šire po tlu. Rastu u sjenovitim šumama, vlažnim livadama, u podnožju drveća, uz rubove puteva i u vrtovima, a mogu se pronaći diljem Europe, zapadne Azije i Sjeverne Afrike.

Cvjetaju u rano proljeće, obično od ožujka do svibnja, ovisno o klimatskim uvjetima.

Divlja ljubičica kao lijek
FOTO: Shutterstock

Ljubičica – ljekovitost

Blagotvorna svojstva ljubičice već se tisućama godina koriste u tradicionalnoj medicini i različitim kulturama diljem svijeta kao prirodni lijek za razne tegobe. 

Ljubičica je bogata saponinima, polisaharidima, flavonoidima i eteričnim uljima koja imaju protuupalno, antiseptičko i umirujuće djelovanje. Korijen ove biljke pun je minerala, a njezini cvjetovi i hranjivi listovi odličan su dodatak salatama.

Listovi su bogati salicilnom kiselinom i sadrže obilje vitamina A i C te rutin, koji je glikozid flavonoida kvercetina. Studije na životinjama i in vitro pokazale su da je rutin antioksidans, protuupalno sredstvo i razrjeđivač krvi. Mnoge namirnice koje su bogate rutinom, poput heljde, tradicionalno se konzumiraju kao lijek za hemoroide i proširene vene.

Svježi korijeni ljubičice se melju i namaču u octu nekoliko sati te se koriste kao melem za ispucana ili inficirana stopala, čak i kod dijabetesa

Divlja ljubičica kao lijek

Divlja ljubičica kao lijek tradicionalno se koristi za:

  • ublažavanje kašlja i prehlade – ljubičica ima bogatu tradiciju u Europi, gdje se već stoljećima koristi kao plućni lijek za suhi i jaki kašalj; često se preporučuje kod bronhitisa i hripavca, uz korijenje bijelog sljeza (Althaea officinalis) i sladića (Glycyrrhiza glabra); sluz u ljubičicama djeluje kao sredstvo za iskašljavanje i obično se koristi za grlobolju, prehladu i gripu
  • smirivanje kože – kreme i macerati ljubičice djeluju blagotvorno kod ekcema, akni, osipa i kožnih upala; salicilna kiselina, jedan od njezinih sastojaka, djeluje kao dezinficijens, a može se nanijeti na kožu kako bi se omekšala tvrda koža i spriječile bradavice i kurje oči
  • smirivanje krvnog tlaka – flavonoidi i alkaloidi koji se nalaze u ljubičicama pomažu u snižavanju povišenog krvnog tlaka
  • obnavljanje crijevne flore – topiva vlakna u listovima ljubičice također su korisna u obnavljanju zdrave crijevne flore, budući da se korisne bakterije hrane ovom vrstom vlakana
  • snižavanje kolesterola – listovi ljubičice sadrže dosta sluzi, odnosno topivih vlakana, pa su korisni u snižavanju povišene razine kolesterola (slično zobenim pahuljicama)
  • detoksikacija i jačanje organizma – ljubičica podržava imunitet, čisti organizam kroz potporu jetre i djeluje kao diuretik
  • ublažavanje bolova – ljubičica djeluje kao prirodni aspirin zbog salicilne kiseline koja se nalazi u listovima; izvrsna je za ublažavanje bolova povezanih s upalom te je dobra za ublažavanje upale uha, sinusa te glavobolje i bolova u srcu
  • smiruje fibrocistične bolesti dojke i mastitisa – kada se četvrtina staklenke listova kuha u vodi oko 15 minuta, melem se pokazao dobrim za fibrocističnu bolest dojke i mastitis
  • smirivanje nervnog sustava – ljubičica s listovima se također može koristiti kao melem na stražnjem dijelu vrata za smanjenje stresa i nesanice te kao pomoć kod živčanih poremećaja
  • protiv gingivitisa – grgljanje čajem pokazalo se kao dobar lijek
  • protiv raka – kao i mnoge druge biljke s djelovanjem na limfni sustav, ljubičica ima dugu tradiciju korištenja u liječenju raka dojke, želuca, pluća i probavnog trakta.

Pripravci od ljubičice

Postoji mnogo načina kako možete iskoristiti ljubičicu za svoju kućnu ljekarnu.

Čaj od ljubičice
FOTO: Shutterstock

1. Čaj od ljubičice

Čaj od ljubičice priprema se od osušenih cvjetova biljke i koristi se za olakšavanje respiratornih tegoba, smirivanje upala grla i kašlja te poticanje opuštanja. Djeluje kao blagi sedativ pa je koristan kod nesanice i nervoze. Čaj s cijelom biljkom liječi probavne smetnje, dok čaj sa suhim korijenom djeluje kao laksativ.

Za pripremu čaja prelijte jednu čajnu žličicu sa šalicom vruće vode i pustite da odstoji 10 minuta prije konzumacije.

Čaj od ljubičice – gdje kupiti?

Čaj od ljubičice možete pronaći u mnogim specijaliziranim prodavnicama zdravih namirnica, biljnim ljekarnama ili trgovinama koje prodaju prirodne proizvode. Također, dostupan je u internetskim trgovinama koje nude različite vrste biljaka i gotovih čajeva.

2. Sirup od ljubičica

Sirup od ljubičica je ukusan i aromatičan sirup koji se tradicionalno koristi u narodnoj medicini za ublažavanje kašlja, promuklosti i drugih respiratornih problema. Također se koristi kao dodatak pićima i slasticama.

Sirup od ljubičica – recept

Isprobajte sljedeći recept.

Sastojci:
  • 100 g svježih cvjetova ljubičica
  • 1 l vode
  • 1 kg šećera
  • sok limuna (po želji).
Priprema
  1. Operite cvjetove ljubičica, stavite ih u posudu i prelijte s litrom vode.
  2. Kuhajte dok se tekućina ne smanji na pola.
  3. Procijedite tekućinu kroz gazu ili gusto cijedilo.
  4. Dodajte šećer i sok limuna (po želji).
  5. Kuhajte dok se šećer ne otopi i dok se sirup ne zgusne.
  6. Ulijte gotov sirup u sterilizirane boce.

3. Tinktura od ljubičice

Tinktura je alkoholni ekstrakt ljubičice koji se koristi za jačanje dišnog sustava, pročišćavanje organizma i smanjenje upala. Priprema se tako da se svježi ili sušeni cvjetovi potapaju u rakiji ili alkoholu (najmanje 40 %) i puste da odstoje 3 – 4 tjedna.

Nakon što je gotova, tinktura se procijedi i čuva u malim, tamnim bočicama. Koristi se u malim dozama, obično razrijeđena s vodom.

Macerat ljubičice
FOTO: Shutterstock

4. Macerat ljubičice

Najčešći pripravak koji se koristi za hidrataciju kože, tretiranje rana i ožiljaka te umirenje iritacija je macerat ljubičice koji djeluje izuzetno blago, ali učinkovito. 

Njegova hidratantna svojstva pomažu u održavanju elastičnosti kože, dok antioksidansi pomažu u regeneraciji stanica. Kod rana i ožiljaka, macerat ljubičice ubrzava proces zacjeljivanja i umanjuje vidljivost oštećenja kože.

Osim toga, njegova protuupalna svojstva umiruju crvenilo, svrbež i iritacije, čineći ga idealnim za osjetljivu ili problematičnu kožu. Macerat ljubičice također doprinosi umirujućem učinku, posebno kada se nanosi na kožu prije spavanja. Intenzivno vlaži, izbjeljuje ožiljke i mrlje i čini kožu mekom, hidratizirajućom i podatnom.

Ulje od ljubičice – recept

Macerirano ulje ljubičice koristi se za njegu kože, masažu i umirujuće tretmane, a priprema se jednostavno.

Sastojci:
Priprema
  1. Stavite cvjetove u čistu staklenku i prelijte uljem tako da ih potpuno prekrije.
  2. Zatvorite i ostavite na toplom i sunčanom mjestu 3 – 4 tjedna, povremeno mućkajući.
  3. Procijedite i čuvajte u tamnoj boci.

5. Krema od ljubičice

Krema od ljubičice je odličan prirodni pripravak za hidrataciju i zaštitu kože. Njezina blaga formula umiruje osjetljivu kožu i pomaže kod iritacija.

Krema od ljubičice – recept

Ova krema čuva vlagu u koži, smanjuje upale i pomaže u regeneraciji oštećene kože.

Sastojci:
  • 50 ml macerata ljubičice
  • 10 g pčelinjeg voska
  • 10 kapi eteričnog ulja ljubičice.
Priprema
  1. Otopite pčelinji vosak na pari, zatim dodajte macerat i eterično ulje.
  2. Sve dobro promiješajte i ulijte u steriliziranu staklenu posudicu.

6. Miris ljubičice – terapija za dušu

Miris ljubičice je nježan, slatkast i pomalo puderast, a često se opisuje kao umirujući i nostalgičan. Eterično ulje ljubičice smiruje um i tijelo, pružajući nam osjećaj topline i blagostanja.

U aromaterapiji se ukapa par kapi eteričnog ulja u difuzer ili aroma lampu za ublažavanje stresa, anksioznosti i nesanice ili se koristi u aromatičnim kupkama za potpuno opuštanje.

Miris ljubičice također može potaknuti osjećaj sreće i poboljšati raspoloženje, a često se koristi i u parfemima i kozmetici zbog svoje jedinstvene, prepoznatljive arome.

Divlja ljubičica nije samo prekrasan proljetni ukras, već i moćan prirodni lijek. Bilo da je koristite kao čaj, tinkturu, macerat ili kremu, ovaj mirisni cvijet pruža brojne zdravstvene koristi. Uključite ovaj nježan dar prirode u svoju rutinu njege i otkrijte njezinu iscjeljujuću moć.

Pročitajte i ove članke:

Članak objavljen:
  1. Blankespoor, J. (2023). Violet’s Edible and Medicinal Uses. Chestnut School of Herbal Medicine.
  2. Smith, S. (2023). Discover the Magic of Wild Violets: Love, Healing, and Happiness in a Bottle. The Healing Power of Flowers – heaven and earth.
  3. Plant Medicine: Wild Violet Benefits and Uses. Calico and Twine.
  4. What are the Health Benefits and Uses of Sweet Violet (Viola Odorata)? Planet Ayurveda

Ocijenite članak

0 / 5   0

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu