Kako se sve koristi ljekovito bilje? Ovo su opcije

Kako se sve koristi ljekovito bilje

Narodna medicina i ljekovito bilje kao pojmovi prirodnog liječenja postoje već tisućama godina u  raznim kulturama diljem svijeta. Narodna medicina predstavlja bogatu tapiseriju znanja i praksi o ljekovitom bilju koje su se usavršavale stoljećima.

Zbog svojih aktivnih spojeva i terapeutskih svojstava samoniklo ljekovito bilje neizostavni je dio prirodne medicine koja je biljne lijekove od davnina koristila za široku lepezu bolesti.

Znanje o ljekovitom bilju i njegovoj upotrebi tradicionalno se prenosilo usmenim putem s koljena na koljeno.

Upotreba ljekovitog bilja datira još od drevnih civilizacija Mezopotamije, Egipta, Grčke, Kine, Indije i domorodačkih naroda. Drevni tekstovi poput Ebersovog papirusa, Charaka Samhite i spisa Hipokrata, Galena i Dioskorida dokumentiraju ljekovita svojstva i široku upotrebu biljnih lijekova.

Prirodni lijekovi se koriste u mnogim područjima alternativne medicine, uključujući homeopatiju, naturopatiju, ayurvedu i tradicionalnu kinesku medicinu.

Znanstvena istraživanja sve više otkrivaju da samoniklo ljekovito bilje i znanje iz alternativne medicine pružaju holistički pristup zdravlju koji obuhvaća fizičku, mentalnu i duhovnu dobrobit.

Biljni lijekovi pomažu liječiti blaga i umjerena zdravstvena stanja, a najčešće se koriste za:

  • jačanje imuniteta
  • kožne tegobe
  • ublažavanje probavnih problema
  • smanjenje upalnih stanja
  • povećanje energije
  • jačanje respiratornog sustava
  • mršavljenje
  • poboljšanje raspoloženja
  • poboljšanje kvalitete sna.

Danas je u porastu interes sve većeg broja ljudi koji žele znati što je ljekovito bilje i koji su alternativni načini liječenja bolesti bez nepotrebnih nuspojava farmaceutskih lijekova.

Budući da su u skladu s prirodom, liječenje ljekovitim biljkama ima veću prednost u odnosu na kemijski tretirane proizvode i sintetske lijekove.

Za razliku od sintetskih lijekova koji liječe simptome, poznato je da ayurvedske ili kineske biljke liječe bolest iz korijena i tako pomažu u održavanju zdravlja i dugotrajne tjelesne i mentalne kondicije.

U nastavku saznajte kako se sve koristi ljekovito bilje za optimalno zdravlje.

što je ljekovito bilje
FOTO: Shutterstock

Kako se sve koristi ljekovito bilje?

Narodna medicina obično uključuje korištenje biljnih čajeva, tinktura, obloga, melema i kupki u liječenju bolesti. Ljekovito bilje za čaj je najpoznatiji način primjene biljaka u narodnoj medicini. Primjerice, bazga se koristi u čajevima zbog svojih antivirusnih svojstava, dok se pasta od kurkume nanosi na kožu zbog svojih protuupalnih učinaka.

Čajevi i infuzije rade se namakanjem svježih ili suhih listova, cvjetova ili korijena ljekovitih biljaka u vrućoj vodi. Ova se metoda obično koristi za biljke poput kamilice, paprene metvice i đumbira za liječenje probavnih problema, tjeskobe i prehlade.

Uvarci uključuju kuhanje tvrđih biljnih materijala kao što su korijenje, kora i sjemenke kroz dulje vrijeme, kako bi se ekstrahirali njihovi ljekoviti spojevi. Ova se metoda koristi za biljke poput korijena maslačka za detoksikaciju i kore cimeta za regulaciju šećera u krvi.

Tinkture su koncentrirani tekući ekstrakti dobiveni namakanjem bilja u alkoholu ili octu. Uzimaju se u malim dozama, često razrijeđene u vodi, a koriste se zbog snažnog i brzog djelovanja. Primjeri uključuju echinaceu za potporu imunitetu i korijen valerijane kod poremećaja spavanja.

Pročitajte članak “Izrada tinktura: Iskoristite ljekovito bilje i pripremite prirodne tinkture za zdravlje! Znamo sve korake, a imamo i 6 recepata“.

Eterična ulja se pak ekstrahiraju destilacijom ili hladnim prešanjem biljnih materijala. Koriste se u aromaterapiji, a primjenjuju se lokalno (često razrijeđena baznim uljem) na kožu, udisanjem pare inhalacijom ili oralnim putem, dodavanjem par kapi u čašu vode. Primjerice, ulje lavande koristi se za opuštanje, dok se ulje čajevca koristi zbog svojih antiseptičkih svojstava.

Biljni oblozi se prave drobljenjem svježeg biljnog materijala i nanose izravno na kožu ili se tkanina namače u biljnim infuzijama ili uvarcima. Ove se metode koriste za liječenje kožnih problema, rana i upala. Primjeri uključuju listove gaveza kod prijeloma i modrica, listove kupusa za giht i upalu u zglobovima i kurkumu za upalna stanja kože.

Melemi i masti se izrađuju ulijevanjem biljnih ekstrakata u ulja i zatim zgušnjavanjem smjese pčelinjim voskom ili drugim sredstvima. Primjenjuju se lokalno za liječenje stanja poput suhe kože, osipa i manjih rana. U takvim pripravcima obično se koriste cvjetovi nevena i aloe vera za liječenje kožnih bolesti.

Kapsule i tablete su biljni ekstrakti koji se obrađuju i kapsuliraju ili tabletiraju za jednostavno i kontrolirano doziranje. Ova moderna metoda je prikladna za uzimanje preciznih doza bilja poput ginsenga za energiju ili čička za zdravlje jetre.

Razumijevanjem i korištenjem različitih metoda pripreme i primjene, ljekovite biljke nam mogu pružiti velike zdravstvene prednosti. Međutim, ključno je njihovoj upotrebi pristupiti sa znanjem i oprezom, kako bi se osigurali sigurni i učinkoviti rezultati.

Kod bilo kakvih nedoumica ili kod osjetljivog zdravstvenog stanja uvijek se konzultirajte s liječnikom opće ili prirodne medicine.

Narodna medicina i ljekovito bilje
FOTO: Shutterstock

Neke od najpoznatijih ljekovitih biljaka i njihova primjena

U nastavku donosimo popis najpoznatijih ljekovitih biljaka i kako se koriste za zdravlje.

  • Echinacea je ljekovita biljka koju Američki Indijanci od davnina koriste za liječenje prehlada, respiratornih infekcija i rana. Jača imunitet jer ima snažno protuupalno i antivirusno svojstvo. Može se uzimati kao čaj, tinktura ili kapsula.
  • Ginseng je cijenjen u azijskoj narodnoj medicini zbog svojstava jačanja energije i imuniteta.
  • Češnjak je naširoko korišten u mediteranskoj i azijskoj narodnoj medicini zbog njegovih antimikrobnih, antibiotskih i kardiovaskularnih dobrobiti. Može se konzumirati sirov, kuhan ili u obliku suplementa.
  • Kora vrbe, poznata kao prethodnik aspirina, stoljećima se koristi za ublažavanje bolova i snižavanje vrućice.
  • Gospina trava je omiljena biljka europskih travara. Ima antidepresivno, antivirusno i protuupalno svojstvo, zbog čega se propisivala za liječenje blage do umjerene depresije i anksioznosti. Može se uzimati kao čaj, tinktura ili u obliku kapsule.
  • Kurkuma i đumbir su vrlo cijenjeni prirodni lijekovi ayurvedske i kineske medicine zbog svojih snažnih protuupalnih, antioksidativnih, detoksicirajućih i antimikrobnih svojstava. Kurkuma je poznata po svojoj sposobnosti smanjenja upale i boli, što je čini korisnom za stanja poput artritisa. Koristi se u kulinarstvu, kao dodatak ili u pripravcima za lokalnu primjenu. Đumbir je učinkovit u mršavljenju, čišćenju tijela i liječenju mučnine i probavnih problema. Može se konzumirati svjež, kao čaj ili u obliku dodatka.
Biljna medicina drevnih naroda neprocjenjiv je izvor znanja, ona nam pruža prirodne alternative i nadopune konvencionalnoj medicini.

Poštivanjem i integriranjem ove tradicionalne prakse, možemo proširiti svoje razumijevanje holističkog pristupa zdravlju i naučiti duboku mudrost liječenja biljem od naših predaka.

Pročitajte i ove članke:

Članak objavljen:

Ocijenite članak

5 / 5   1

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu