Koja hrana je bogata vlaknima? Evo 8 supernamirnica

Koja hrana je bogata vlaknima

U vremenu u kojem prerađena hrana i brzi obroci dominiraju prehranom lako je previdjeti važnost vlakana. Vlakna su ključna za održavanje zdravog probavnog sustava, regulaciju težine i prevenciju raznih bolesti.

Uključivanje superhrane bogate vlaknima u vašu prehranu može značajno poboljšati vaše cjelokupno zdravlje.

Što su vlakna?

Vlakna su vrsta ugljikohidrata koje tijelo ne može probaviti. Nalaze se u hrani biljnog podrijetla i dolaze u dva oblika – topiva i netopljiva. Topiva se vlakna otapaju u vodi i u želucu stvaraju tvar sličnu gelu, što pomaže u snižavanju razine kolesterola i glukoze u krvi.

Netopiva se vlakna, s druge strane, ne otapaju u vodi i pomažu u kretanju materijala kroz probavni sustav, potičući pravilnost i sprječavajući zatvor.

hrana puna vlakana
FOTO: Shutterstock

Prednosti hrane bogate vlaknima su:

  • zdravlje probave – vlakna pomažu u održavanju zdravlja crijeva omekšavanjem stolice i povećanjem njezine zapremnine; to pomaže u sprječavanju zatvora i drugih probavnih poremećaja
  • zdravlje srca – prehrana bogata vlaknima povezana je s nižim razinama kolesterola, što može smanjiti rizik od srčanih bolesti; topiva vlakna posebno pomažu u smanjenju kolesterola lipoproteina niske gustoće (LDL)
  • regulacija tjelesne težine – hrana bogata vlaknima više je zasitna, što vam može pomoći da se dulje osjećate sitima i smanjite ukupni unos kalorija; to olakšava održavanje zdrave težine
  • kontrola šećera u krvi – vlakna, osobito topiva vlakna, mogu usporiti apsorpciju šećera, pomažući u poboljšanju razine šećera u krvi; ovo je osobito korisno za osobe s dijabetesom
  • smanjen rizik od određenih vrsta raka – prehrana bogata vlaknima povezana je s nižim rizikom od raka debelog crijeva; uloga vlakana u održavanju zdravog probavnog trakta ključni je čimbenik u ovom zaštitnom učinku.

Koja hrana je bogata vlaknima?

Evo osam supernamirnica.

1. Chia sjemenke

Chia sjemenke su sitne, ali moćne kada je u pitanju sadržaj vlakana. Samo dvije jušne žlice sadrže oko 10 g vlakana.

Također su prepune omega-3 masnih kiselina, proteina i raznih mikronutrijenata. Chia sjemenke možete dodati u smoothieje, jogurte ili od njih napraviti chia puding.

2. Lanene sjemenke

Sjemenke lana su još jedan izvrstan izvor vlakana, s oko 7,6 g na dvije jušne žlice. Također sadrže lignane koji imaju antioksidativna svojstva. Mljevene sjemenke lana mogu se posuti po žitaricama, umiješati u pečenje ili dodati u smoothieje.

3. Mahunarke

Grah, leća i grašak su izvori vlakana. Primjerice, šalica kuhane leće sadrži oko 15,6 g vlakana. Ove mahunarke također su bogate proteinima, što ih čini idealnom zamjenom za meso u raznim jelima poput juha, variva i salata.

4. Avokado

Avokado nije samo izvor zdravih masnoća, već je bogat i vlaknima. Avokado srednje veličine sadrži oko 10 g vlakana. U njemu se može uživati ​​u salatama, sendvičima ili u umaku guacamole.

Bobičasto voće jedno je od voća koje ima najviše vlakana
FOTO: Shutterstock

5. Bobičasto voće

Bobičasto voće, poput malina, kupina i borovnica, jedno je od voća koje ima najviše vlakana. Primjerice, jedna šalica malina sadrži oko osam grama vlakana.

Bobičasto voće je svestrano i može se dodati pahuljicama za doručak, jogurtu ili uživati ​​kao međuobrok.

6. Zob

Zob je klasična namirnica bogata vlaknima, posebno topivim vlaknima poznatim kao beta glukan, koja pomažu u smanjenju razine kolesterola. Šalica kuhane zobi sadrži oko četiri grama vlakana. Uživajte u zobi u zobenoj kaši, granoli ili pekarskim proizvodima.

7. Prokulica

Ovo malo, lisnato zeleno povrće bogato je vlaknima, osiguravajući oko četiri grama po šalici. Prokulice su također bogate vitaminima C i K, što ih čini odličnim dodatkom vašoj prehrani. Mogu se peći, kuhati na pari ili pirjati.

8. Batat

Batat nije samo ukusan, već je i bogat vlaknima, s oko četiri grama po krumpiru srednje veličine. Također je izvrstan izvor vitamina A i C. Batat se može peći, zgnječiti ili pretvoriti u krumpiriće.

Pročitajte i ove članke:

Članak objavljen:
  1. Gunnars, K. (2023). 22 High Fiber Foods You Should EatHealthline.
  2. High-Fiber Super Foods. (2023). WebMD.
  3. Top 10 High-Fiber Foods. Benefiber.

Ocijenite članak

4 / 5   1

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu