Ovaj dodatak prehrani može pomoći kod gubitka kose
- Budite prvi i komentirajte!
- 3 min čitanja
Gubitak kose može biti uzrokovan različitim faktorima, uključujući genetiku, bolesti i druge temeljne uzroke. Liječenje može uključivati lijekove, promjene životnih navika ili postupke, ovisno o uzroku.
Ashwagandha je jedan od alternativnih tretmana koji neki ljudi koriste za samostalno liječenje gubitka kose. Ova adaptogena biljka najpoznatija je po tome što podržava zdrav san i raspoloženje, a pretpostavlja se da njezini mehanizmi mogu također pomoći u prevenciji gubitka kose.
Je li ashwagandha učinkovita za gubitak kose?
Iako postoji nekoliko kliničkih studija koje izravno povezuju ashwagandhu s liječenjem gubitka kose, njezina svojstva smanjenja stresa i drugi sastojci mogli bi indirektno pomoći u prevenciji gubitka kose.
Ashwagandha je grm koji potječe iz Afrike, Indije i Bliskog istoka. Sadrži vitanolide, bioaktivne tvari koje mogu imati antioksidativne i protuupalne učinke.
Iako se najčešće proučava zbog učinaka na anksioznost, stres i san, neka istraživanja također sugeriraju da može podržati mušku plodnost povećanjem razine testosterona.
Studija iz 2023. godine sugerira da ekstrakt korijena ashwagandhe može potencijalno pomoći kod gubitka kose na sljedeće načine:
- smanjenje razine stresa
- snižavanje kortizola
- pružanje antioksidansa koji mogu podržati zdrav rast kose
- protuupalni učinci koji mogu spriječiti daljnji gubitak kose.
Pregled iz 2022. godine također napominje da hormoni, poput androgena i estrogena značajno utječu na rast kose, a neravnoteže u tim hormonima mogu negativno utjecati na cikluse rasta kose.
Osim toga, ashwagandha bi mogla pozitivno utjecati na endokrine poremećaje poput bolesti štitnjače, koji također mogu uzrokovati gubitak kose. Međutim, prekomjerna upotreba može izazvati nuspojave.
Nuspojave i rizici ashwagandhe
Iako je široko korištena, ashwagandha ima određene rizike, posebno kada se uzima oralno, uključujući:
- oštećenje jetre
- pospanost
- mučninu
- povraćanje
- proljev.
Tko bi trebao izbjegavati korištenje ashwagandhe za gubitak kose?
Ashwagandha se ne preporučuje osobama koje:
- su trudne
- imaju bolest jetre
- imaju autoimune poremećaje
- trebaju operaciju u bliskoj budućnosti
- imaju bolesti štitnjače
- imaju hormonski osjetljiv rak prostate.
Također, ashwagandha može djelovati u interakciji s određenim lijekovima, uključujući lijekove za štitnjaču, imunosupresive, lijekove za visoki tlak, lijekove protiv napadaja, lijekove za dijabetes i sedative. Prije korištenja ashwagandhe, posavjetujte se s liječnikom.
Kako koristiti ashwagandhu za gubitak kose?
Ashwagandha je obično dostupna u obliku dodataka prehrani, kao što su tablete, prašci ili tekući ekstrakti, koji se pripremaju od lišća ili korijena biljke. Doza se može razlikovati, a važno je pridržavati se uputa svojeg liječnika.
Pregled iz 2022. godine sugerira dnevnu dozu 300 – 600 mg za stres, no potrebna su daljnja istraživanja kako bi se potvrdili njezini učinci na gubitak kose.
Dokazani tretmani za gubitak kose
Dok se ashwagandha i drugi alternativni tretmani još proučavaju, medicinski tretmani koji se često preporučuju uključuju:
- minoksidil – topički ili oralni tretman koji potiče rast kose i sprječava daljnji gubitak
- finasterid – oralni lijek koji se koristi za liječenje gubitka kose kod muškaraca
- spironolakton – lijek za ženski tip gubitka kose koji smanjuje ispadanje kose
- šamponi – bez recepta koji sadrže sastojke poput minoksidila i biotina koji potiču rast kose
- laserska terapija – preporučuje je dermatolog ako drugi tretmani nisu uspjeli
- microneedling – potiče rast kose uz pomoć malih iglica na tjemenu
- platelet-rich plasma – injekcije vlastite plazme koje se koriste za liječenje gubitka kose
- injekcije kortikosteroida – preporučuju se za alopeciju areata kako bi se spriječila daljnja oštećenja folikula
- transplantacija kose – trajno rješenje za područja prorijeđene kose ili ćelavosti.
Ako testovi krvi pokažu nedostatak biotina, željeza ili cinka, preporučuje se uzimanje multivitamina koji podržavaju rast kose. Multivitamini su obično sigurniji od uzimanja velikih doza pojedinih nutrijenata.
Gdje nabaviti ashwagandhu za gubitak kose?
Ashwagandha je dostupna bez recepta u ljekarnama, trgovinama zdrave hrane i internetskim trgovinama. Međutim, važno je napomenuti da, kao i ostali dodaci prehrani, ashwagandha nije odobrena od strane FDA i nije podvrgnuta strogom nadzoru. To znači da može sadržavati nespecificirane ili nesigurne sastojke.
Budući da je ashwagandha bilje, a ne lijek, ovaj dodatak obično nije pokriven tradicionalnim zdravstvenim osiguranjem, osim ako nije propisan od strane liječnika kao dio plana liječenja.
Kada potražiti medicinsku pomoć?
Normalno je izgubiti 50 – 100 dlaka dnevno jer tijelo stalno izbacuje staru kosu i raste nova. Međutim, ako primijetite pretjerano ispadanje kose – više kose nego obično u tušu, na češlju ili jastuku – ili primijetite prorijeđenu kosu, ćelava područja ili opadanje linije kose, posjetite dermatologa. Rana dijagnoza uzroka može poboljšati učinkovitost tretmana.
Također, posavjetujte se s liječnikom ako ste koristili ashwagandhu bez rezultata ili ako imate nuspojave od ovog dodatka.
Pročitajte i ove članke:
- Vitamini protiv opadanja kose: Može biti genetski, ali i posljedica stresa, nezdrave prehrane i hormonalnog poremećaja! Evo koje mikronutrijente trebate uzimati
- Jesen i opadanje kose: Zašto se događa i što učiniti?
- Kako se kosa mijenja s godinama i što učiniti?
Tekst Dana
Za vas izdvajamo
Sirup od lovora protiv kašlja: Jednostavan, ali moćan lijek
-
Kreni Zdravo
- 2 min čitanja
- Cherney, K. (2024). Can Ashwagandha Help Treat or Slow Hair Loss? Healthline.
- Yerram, C. i sur. (2023). Effects of Withania somnifera root extract serum application on hair health in healthy adults: A prospective, double-blind, randomized, parallel, placebo-controlled study. J. Ayurveda Integr. Med., 14(6): 100817.
- Akhgarjand, C. i sur. (2022). Does Ashwagandha supplementation have a beneficial effect on the management of anxiety and stress? A systematic review and meta-analysis of randomized controlled trials. Phytother. Res., 36(11): 4115–4124.
- Hasan, R. i sur. (2022). Effects of Hormones and Endocrine Disorders on Hair Growth. Cureus, 14(12): e32726.