Alopecija areata – uzrok, simptomi i liječenje
- 2 komentara
- 6 min čitanja
Alopecija areata je iznenadan gubitak kose ili dlaka (ispadanje kose, opadanje kose u krugovima) koji se očituje u pojedinačnim ili multiplim ovalnim žarištima s potpunim gubitkom dlake u osoba koje ne boluju od očite kožne ili sistemske bolesti. Gubitak kose ne ostavlja ožiljak.
Alopecija areata smatra se autoimunom bolešću u kojoj vlastiti imunološki sustav iz dosad nepoznatog razloga napada folikule dlaka u koži i nastaje opadanje kose. Genetski sklone osobe izložene negativnim okolišnim čimbenicima poput stresa ili infekcije će razviti ovu bolest. Folikuli vlasi koje je zahvatila upala proizvode slabiju i oštećenu vlas koja je nepravilna, stanjena i ispada u roku jednog do dva tjedna.
Alopecija nije zarazna.
Često uz ovu bolest, osobe boluju od drugih autoimunih bolesti:
- upala štitnjače – tireoiditis,
- celijakija – intolerancija glukoze,
- diabetes mellitus tip 1,
- vitiligo,
- atopijske bolesti (astma, atopijski dermatitis).
Opadanje kose u krugovima može biti i prvi simptom navedenih stanja.
Alopecija areata javlja se u oba spola (alopecija kod žena, alopecija areata kod muškaraca) u svim dobnim skupinama (alopecija areata kod beba, alopecija areata kod djece, alopecija areata kod odraslih).
Bolest se pojavljuje kod 0.1 do 0.2% stanovništva, a prvu epizodu ispadanja dlake prije 40. godine života primjećuje čak 85% bolesnika. Trajanje bolesti je nepredvidivo.
Alopecija areata kod djece može uslijediti nakon neurološkog ispada (epilepsija), kao i uz prisutnost atopijskih bolesti (astma, atopijski dermatitis). Opisani su i primjeri kod kojih je alopecija areata kod djece nastala kao nuspojava cijepljenja.
Žarišta ispadanja dlake najčešće se nalaze na vlasištu i kod muškaraca alopecija areata na bradi, ali mogu biti prisutna i na drugim obraslim dijelovima kože. Razlikujemo nekoliko oblika bolesti:
- alopecija areata – gubitak dlake u ovalnim žarištima,
- alopecija areata monolocularis – alopecija areata s jednim žarištem,
- alopecija areata multilocularis – alopecija areata s više žarišta,
- ofijaza – oblik alopecije areate karakteriziran primarnim žarištem u okcipitalnoj regiji (potiljak), ovo se smatra klinički lošim prognostičkim znakom jer se često širi na cijelo vlasište,
- alopecia totalis (ćelavost) – dugotrajan gubitak dlaka na vlasištu (5% bolesnika),
- alopecia universalis – gubitak svih dlaka na tijelu.
Saznajte više o drugim bolestima koje uzrokuju gubitak kose: Gubitak kose (alopecija) – uzroci i kako spriječiti ćelavost?
Alopecija areata – simptomi
Alopecija areata započinje naglo i u 60% slučajeva prvo nastaje na vlasištu.
Simptomi alopecije areate:
- ovalno, oštro ograničeno područje bez dlaka (opadanje kose u krugovima, jako opadanje kose),
- potpuni gubitak dlaka,
- glatka koža bez simptoma upale (crvenilo, gnoj),
- bolnost kože vlasišta,
- osjećaj pečenja na zahvaćenom području,
- gubitak trepavica i obrva,
- promjene na noktima – točkaste udubine, uzdužne brazde i zadebljanja, učestalo lomljenje, razvoj traheonihije (grubi, zamućeni nokti), ispadanje noktiju,
- promjene na očima – katarakta (zamućenje leće), atrofija šarenice ili promjene na krvnim žilama fundusa oka.
Broj alopetičnih areala je različit, od jednog do nekoliko njih. Nakon pojave prvog žarišta bez dlake, često uslijede i ostala žarišta koja se mogu spajati i formirati velike površine bez kose nepravilnog oblika.
Ako se šire, mogu zahvatiti i cijelo vlasište (alopecija totalis). Kod manjeg broja bolesnika razvije se stanje gubitka svih dlaka na tijelu (alopecija universalis).
Ponovni rast kose može započeti na jednom mjestu. Dlaka je u početku tanka i slabo pigmentirana, a s vremenom poprima uobičajenu debljinu i boju.
Snažan emocionalni stres može u oboljelih pogoršati već postojeće stanje ili stvoriti nova žarišta bez dlake.
Alopecija areata – zubi
Alopecija areata na bradi kod muškaraca često je bila posljedica neotkrivene i neliječene bolesti zuba (granulom zuba, apsces zuba).
Granulom zuba je upala tkiva u korijenu zuba, mali gnojni čvor koji može proći i nezamijećeno, bez simptoma. Sigurna dijagnoza se postavlja zubnim RTG-om ili ortopanogramom. Kronični granulom koji ne stvara simptome i ne liječi se na vrijeme može dovesti do razvoja cisti ili apscesa zuba.
Tijekom infekcije zuba, imunološki sustav kod genetski sklonih muškaraca može napadati i folikule dlake i dolazi do razvoja alopecije areate na bradi. Zbog toga je kod svih muškaraca koji primijete alopeciju areatu na bradi nužno obaviti stomatološki pregled kako bi se isključila bolest zuba. Liječenjem osnovne bolesti zuba, brada počinje rasti i svi problemi nestaju.
Saznajte više: Granulom zuba – uzroci, simptomi i liječenje
Osim infekcije zuba, postoji povezanost alopecije s kroničnim upalama tonzila (tonzilitis) ili sinusa (sinusitis).
Alopecija areata – dijagnoza
Dijagnozu ove bolesti lako je postaviti i samim kliničkim pregledom zahvaćenog područja bez dlaka i noktiju.
Liječnik će Vas poslati na neke pretrage kako bi otkrili mogući uzrok alopecije (krvna slika za otkrivanje upale i anemije, jetreni enzimi za stanje jetre, temeljit pregled zubala…) Detaljan razgovor o Vašim tegobama postavit će sumnju na dodatnu bolest kao što je npr. celijakija, tireoiditis te će Vas liječnik možda poslati na pretrage koje to dokazuju (antitijela na gluten i antitiroidna antitijela).
Krvne pretrage u bolesnika s alopecijom areatom će pokazati ubrzanu sedimentaciju eritrocita.
Biopsija kože i patohistološki nalaz daju dijagnozu alopecije areate. U nalazu se vidi smanjen broj ili nedostatak folikula dlake te upalni infiltrat mononukleara, najčešće T limfocita i eozinofila. Mogu biti prisutne i promjene na žlijezdama znojnicama i lojnicama u koži. Metodom direktne imunofluorescentne tehnike vide se depoziti C3-komponente komplementa u folikulima dlake.
Alopecija areata – liječenje
Liječenje alopecije areate uglavnom je simptomatsko s ciljem stimulacije rasta dlake utjecajem na imunološka zbivanja oko folikula dlake.
Liječenje alopecije areate predstavlja izazov za dermatologe jer unatoč brojnim dostupnim lijekovima, teži oblici bolesti još uvijek ne postižu zadovoljavajući rezultat liječenja.
U liječenju se koriste različita sredstva za imunosupresiju, a najčešće se daju kortikosteroidi. Ako su oštećenja ograničena na mala područja, kortikosteroidi se nanose na ta područja u obliku masti ili injekcijom u žarište (intralezionarna primjena). Jaki lokalni kortikosteroidi sprječavaju imunološku reakciju koja se smatra uzrokom ispadanja kose. Pozitivan odgovor javlja se u 60 do 80% bolesnika.
Lokalno se može primjenjivati i minoksidil (Pilfud losion). Minoksidil poboljšava cirkulaciju krvi kože i potiče rast kose. Učinkovitost primjene 5%-tne otopine minoksidila dva puta dnevno vidi se u 40% izlječenju nakon godine dana.
Osim lokalno, kortikosteroidi se mogu primjenjivati i peroralno, na usta i to najčešće u kombinaciji s ciklosporinom. Ovaj oblik terapije rezerviran je za početak liječenja i njegovo dugotrajno primjenjivanje se ne preporučuje zbog brojnih sistemnih nuspojava kortikosteroida.
Noviji pristup liječenju su takozvani biološki lijekovi koji blokiraju neke receptore ili proupalne medijatore koji su važni u imunopatogenezi ove bolesti, ali njihov učinak je još uvijek diskutabilan.
Liječenje alopecije areate obično traje dugo, a dobar znak je ako ne nastaju nova žarišta bolesti i da u postojećim žarištima rastu nove dlake.
Možete si pomoći nošenjem perike ili trajnom šminkom.
Alopecija areata – samopomoć
Iako ova bolest nije opasno stanje, ona stvara negativni psihološki efekt, osobito alopecija areata kod žena. Zbog toga, brojni pacijenti su osim osnovnog medicinskog liječenja isprobavali različite biljne pripravke i tretmane kako bi si ubrzali oporavak.
Isprobajte sljedeće savjete za brži rast kose i jačanje kose i javite nam predak:
- konzumirajte zdravu i uravnoteženu prehranu u kojoj se nalaze minerali za kosu (cinka, kalcija, magnezija) i vitamini za kosu (vitamini A, C i E, B12, tiamin i folna kiselina),
- konzumirajte medicinski kvasac, L-cistin,
- masaža tjemena uz biljna ulja koja će poboljšati cirkulaciju kože glave, a samim time i vlasišta,
- masirajte tjeme sokom od luka,
- izbacite kemijska sredstva za pranje kose i bojanje kose,
- sušite kosu prirodno, bez prevelike topline iz fena,
- nemojte čvrsto vezati kosu,
- zaštitite glavu kapom prilikom jakog sunca i mažite oboljelo područje kremom za sunčanje,
- ne perite kosu vrućom vodom,
- koristite prirodni šampon za rast kose (kopriva za kosu),
- čaj za jačanje vlasišta (čaj od koprive),
- masaža vlasišta uz pripravak meda, limunovog soka i vode u omjeru 2:1:5,
- akupunktura,
- aromaterapija,
- vodi računa o probavi,
- vodi računa o oralnoj higijeni,
- redovito posjećuj zubara,
- autogeni trening i meditacija za smanjenje stresa.
Alopecija areata – prognoza
Iako ova bolest nije opasna i ne ugrožava život, alopecija areata ima neugodni psihološki učinak na oboljele jer uzrokuje vidljive estetske deformitete. Alopecija kod žena stvara velike neugode, srećom najčešće se javlja u akutnom i blagom obliku, a teški, kronični oblik bolesti je rjeđi. Bolju prognozu imaju bolesnici s alopecijom areatom nego bolesnici s alopecijom totalis i alopecijom univerzalis.
Alopecija areata – trajanje:
- u 30% bolesnika traje kraće od šest mjeseci,
- u 50% bolesnika traje kraće od jedne godine,
- u 70-80% bolesnika traje kraće od pet godina,
- 20-30% bolesnika neće doživjeti potpuni oporavak.
Tijek bolesti je nepredvidiv i teško je reći koji bolesnik će pripasti u koju grupu. Loša prognoza povezuje se sa sljedećim rizičnim faktorima:
- pozitivna obiteljska anamneza,
- muški spol,
- zahvaćenost više od 30% vlasišta,
- brzo napredovanje bolesti,
- pojava bolesti prije puberteta,
- atopijske bolesti (peludna hunjavica, astma, atopijski dermatitis),
- ofijaza,
- gubitak dlaka na trepavicama i obrvama,
- teške promjene na noktima.
Tekst Dana
Za vas izdvajamo
12 vježbi s vlastitom težinom za izgradnju mišića
- Tomislav Stanić
- 4 min čitanja