20 najboljih alkalnih namirnica: Evo koja hrana pomaže uravnotežiti pH razinu organizma
- Budite prvi i komentirajte!
- 3 min čitanja
U svijetu u kojem dominiraju prerađena hrana i kisele namirnice uključivanje alkalne hrane u obroke može biti preokret za vaše zdravlje.
Od lisnatog povrća do voća, evo 20 najboljih alkalnih namirnica koje biste trebali dodati svojoj prehrani.
20 najboljih alkalnih namirnica
U svoju prehranu uklopite sljedeće alkalne namirnice.
Špinat
Prepun nutrijenata poput željeza, kalcija i vitamina A i K, špinat je na vrhu popisa alkalnih namirnica. Bilo da je sirov u salatama ili kuhan u raznim jelima, špinat je poželjan dodatak svakom obroku.
Pročitajte članak “Smoothie od špinata: Brz obrok pun nutrijenata s kojim ćete lakše do kalorijskog deficita! Imamo recepte sa svježim i smrznutim špinatom“.
Kelj
Kelj je bogat antioksidansima i vlaknima. Poznat je po svojim detoksikacijskim svojstvima i može se dodati salatama, smoothiejima ili peći u hrskavi čips.
Krastavac
Sa svojim visokim sadržajem vode i osvježavajućim okusom, krastavac nije samo alkalan, već i hidratizira. Dodajte kriške u vodu ili uživajte u njime obogaćenim salatama i sendvičima.
Brokula
Ovo povrće nije samo alkalno, već je i prepuno vitamina, minerala i vlakana. Kuhajte ga na pari, pecite ili ubacite u pržene krumpiriće za nutritivno bogatiji obrok.
Avokado
Avokado je fantastičan izvor zdravih masti, kalija i vlakana. Narežite ga i stavite na tost, umiješajte u smoothieje ili napravite preljev za salate.
Paprike
Paprike su pune vitamina C i drugih antioksidansa. Dodajte ih prženim krumpirićima, salatama ili ih konzumirajte sirove s humusom kao zadovoljavajući međuobrok.
Zanimljiv recept pronađite u članku portala Zadovoljna.hr “Punjene pečene paprike: Stari recept u novom ruhu na koji ćete se ‘navući’“.
Celer
Sa svojim visokim sadržajem vode i prirodnim elektrolitima, celer je i alkalan i hidratizira. Uživajte u njemu samom ili ga dodajte juhama, varivima i salatama radi hrskavosti.
Limuni
Iako su kiseli sami po sebi, limuni imaju alkalizirajući učinak na tijelo nakon što se metaboliziraju. Iscijedite svježi sok od limuna preko salate, povrća ili u svoju jutarnju vodu za malo okusa i lužnatosti.
Lubenica
Ovo hidratantno voće nije samo ukusno, već i alkalizira tijelo. Uživajte u njemu kao osvježavajućem međuobroku u vrućim danima ili ga umiješajte u smoothieje za dodatnu slatkoću.
Bademi
Bademi su izvrstan izvor proteina (koji alkaliziraju tijelo), zdravih masti i vlakana. Uživajte u njima kao međuobroku, posipajte ih po salatama ili napravite domaće bademovo mlijeko.
Kupus
Kupus je alkalan i prepun vitamina i minerala. Uživajte u njemu sirovom u salatama, fermentiranom, tj. kiselom kupusu ili u juhama.
Mrkva
Bogata beta karotenom i drugim antioksidansima, mrkva nije samo alkalna, već je i korisna za zdravlje očiju. Jedite je sirovu za međuobrok, naribanu u salatama ili pečenoj s malo meda kao ukusnom prilogu.
Kvinoja
Kao cjelovita žitarica bez glutena, kvinoja je alkalna i puna proteina, vlakana i esencijalnih nutrijenata. Koristite je kao bazu za salate ili hranjivu alternativu riži.
Pročitajte članak “Kvinoja kao prilog mesu: Namirnica savršenog sastava koja se treba češće naći na našem tanjuru! Spremite ova 4 recepta“.
Češnjak
Poznat po snažnom okusu i ljekovitim svojstvima, češnjak je alkalan i podiže velik broj jela. Koristite ga za aromatiziranje juha, umaka, marinada itd.
Đumbir
Ovaj aromatični korijen nije samo alkalni, već je poznat i po svojim protuupalnim i probavnim svojstvima. Dodajte svježi đumbir čajevima, smoothiejima ili ga naribajte preko salate radi pikantnosti.
Ananas
Pun tropskog okusa, ananas je voće koje je alkalno i bogato je vitaminom C, manganom i bromelainom, enzimom s protuupalnim svojstvima. Uživajte u njemu svježem, umiješajte ga u smoothieje ili pecite na žaru kako biste dobili karameliziranu poslasticu.
Rukola
Rukola ili rikola je alkalno zeleno lisnato povrće koje se rado dodaje salatama, sendvičima i pizzama. Također je bogata vitaminima A, K i folnom kiselinom.
Batat
Bogat složenim ugljikohidratima, vlaknima i vitaminima A i C, batat je alkalno korjenasto povrće koje se može peći, pržiti, pasirati ili pretvoriti u pomfrit za ukusan i zdrav prilog.
Pročitajte članak “Zdravi recepti s batatom: ‘Slatki krumpir’ odličan je izvor vitamina A i vlakana, nemojte ga izbjegavati! Evo kako ga spremiti“.
Chia sjemenke
Ove sićušne sjemenke stvaraju alkalije i pune su omega-3 masnih kiselina, vlakana i proteina. Dodajte ih u smoothieje, jogurt, zobene pahuljice ili napravite chia puding kao hranjivu i zadovoljavajuću poslasticu.
Kokos
Bilo da je u obliku kokosove vode, mlijeka ili ulja, kokos je alkalan i prepun elektrolita, zdravih masti i minerala poput kalija i magnezija. Uključite kokos u smoothieje, curry, deserte ili uživajte u njemu svježem.
Uključivanje ovih 20 najboljih alkalnih namirnica u vašu prehranu može pomoći u ravnoteži pH razine vašeg tijela, promicanju cjelokupnog zdravlja i smanjivanju rizika od kroničnih bolesti.
Eksperimentirajte s različitim receptima i kombinacijama kako biste uživali u raznolikoj paleti okusa i nutritivnih prednosti.
Pročitajte i ove članke:
- Hrana koja smanjuje kiselost organizma? Nutricionistica otkriva zašto je teorija koja stoji iza toga diskutabilna
- Pravilna prehrana i individualne potrebe: Nutricionistica otkriva razlike i kako utvrditi svoje potrebe
- Analiza popularnih dijeta: Nutricionistica objašnjava zašto je pravilna prehrana bolji izbor.
Tekst Dana
Za vas izdvajamo
Zdravstveni plan za 2025.: Stvari koje ne smijete ignorirati
- Zrinka Babić
- 6 min čitanja
- Lawler, M. (2024). What Is the Alkaline Diet? Review, Research, Food List, and More. Everyday Health.
- Hannah. (2023). What Are the 20 Best Foods to Increase Alkalinity? Facty Health.
- Bridgeford, R. (2012). The FIFTEEN Most to Add-In Daily. Live Energized.