Kako se riješiti težine u želucu? Blagdansko prejedanje sa sobom nosi brojne posljedice! Ovo su prirodni lijekovi koji će smanjiti pritisak
- Budite prvi i komentirajte!
- 5 min čitanja
Kako se riješiti težine u želucu? Ovo si pitanje postavlja većina ljudi tijekom i nakon blagdana. Pravilna probava iznimno je važna za cjelokupno zdravlje jer zdrav probavni sustav znači i zdrav imunitet koji održava normalno funkcioniranje tijela i štiti ga od stranih mikroorganizama.
Za vrijeme blagdana ne mislimo baš na probavu jer, iskreno, tko može odoljeti omiljenoj hrani koja se nudi na bogatoj blagdanskoj trpezi u danima Božića i novogodišnjeg slavlja?
Od prejedanja i dugog sjedenja u veselom društvu obitelji i prijatelja probava i metabolizam se usporavaju te vrlo brzo možemo osjetiti nelagodan pritisak u želucu.
Obično se to događa kad se jede prebrzo, prečesto i previše, naročito masna, teško probavljiva, slatka i jako začinjena hrana, čak i u noćnim satima.
Uobičajeni simptomi težine u želucu uključuju:
- plitko disanje
- peckanje u želucu
- refluks kiseline
- žgaravica
- nadutost
- podrigivanje
- mučnina
- tromost
- zatvor
- vjetrovi
- bol u želucu.
Ako osjećate ove simptome, pauzirajte od jela i pića bar nekoliko sati kako bi se želudac potpuno ispraznio. Dok čekate da probavni sustav odradi svoj zadatak, možete i sami poduzeti određene korake kako bi ublažili nelagodu.
U nastavku saznajte kako se riješiti težine u želucu.
Kako se riješiti težine u želucu? Uz ovih sedam prirodnih lijekova za želudac
Ako tražite prirodan način kako se riješiti težine u želucu, u tome vam mogu pomoći jednostavni kućni lijekovi. Prirodni lijek za želudac često se nalazi nadohvat ruke, a većinu možemo naći u kuhinjskom ormariću.
Odmah ih iskoristite ako ste se prejeli jer dobra probava je temelj našeg zdravlja!
1. Jabučni ocat
Studije pokazuju da ocat spada među najbolje prirodne kućne lijekove za želučane tegobe. Visoka koncentracija pektina prisutna u jabučnom octu ublažava mučninu i smiruje nadraženi želudac. Osim toga, povećava osjećaj sitosti, a njegova kisela priroda pomaže u normalnom pokretanju probave i mršavljenju.
Dodajte 1 – 2 čajne žličice jabučnog octa u čašu vode. Po potrebi dodajte malo meda za bolji okus. Konzumirajte ovaj napitak sa svakim obrokom dok ne osjetite olakšanje.
Pročitajte članak “Jabučni ocat kao lijek: Cijenjeni eliksir koji uvijek trebate imati pri ruci! Evo na kojih ga 7 načina možete koristiti“.
2. Soda bikarbona
Žgaravica ili refluks kiseline često se javljaju nakon konzumiranja velikog obroka, gaziranih pića ili masne/začinjene hrane.
Soda bikarbona je vrlo efikasna kod žgaravice jer smanjuje prekomjerne količine klorovodične kiseline u želucu. Kada se ona spoji sa sodom bikarbonom, stvara se kemijska reakcija koja neutralizira učinak kiseline i olakšava bolove u želucu.
Stavite pola čajne žličice sode bikarbone i jednu čajnu žličicu jabučnog octa (opcija) u malo više od pola čaše vode. Dobro izmiješajte i odmah popijte.
3. Začinjena limunada
Začinjena pića su poznata po ublažavanju probavnih tegoba. Svježi sok limuna potiče probavni sustav na normalan rad. Kajenski papar i kurkuma pak stimuliraju rad jetre koja će pročistiti tijelo i eliminirati višak hrane koju ste pojeli.
U toplu vodu s limunovim sokom dodajte prstohvat kajenskog papra i prstohvat kurkume. Ova kombinacija je moćna probavna pomoć kod ublažavanja žgaravice, boli u želucu, plinova i nadutosti.
4. Sjemenke komorača ili kumina
Jedan od najboljih kućnih lijekova kod prejedanja su sjemenke komorača. Donose trenutno olakšanje kod mučnine i grčeva u želucu.
Pola do jedne čajne žličice sjemenki komorača žvačite nakon svakog obroka. Posebno se preporučuje kod konzumacije teške i masne hrane.
Čaj od komorača je isto tako vrlo blagotvoran za probavni sustav. U šalicu prokuhane vruće vode dodajte jednu čajnu žličicu sjemenki. Poklopite tanjurićem i ostavite 8 – 10 minuta. Procijedite i pijte ovaj čaj za probavu tri puta dnevno, pola sata prije jela.
Umjesto sjemenki komorača možete koristiti i sjemenke kumina koje smanjuju želučane tegobe, mučninu, podrigivanje i crijevne plinove.
5. Aperitiv od đumbira
Đumbir je jedan od najučinkovitijih kućnih lijekova za želučane tegobe i ima izvrsna protuupalna svojstva. Ovaj divan i žestok ayurvedski aperitiv najbolje je popiti prije obroka jer djeluje blagotvorno na zdravlje želuca i probavnog sustava. Ujedno potiče metabolizam i detoksikaciju organizma.
Njegova izrada je vrlo jednostavna. U sokovniku iscijedite sok od svježeg korijena đumbira (količinu prilagodite svojim potrebama). U jednakom omjeru izmiješajte dobiveni sok đumbira s organskim medom. Po želji dodajte prstohvat crnog papra.
Aperitiv poslužite pola sata prije jela.
Pročitajte članak “Ayurvedski aperitiv za slavlje, probavnu vatru i vitku liniju: Samo dva sastojka! Izbjegnite probavne tegobe nakon Nove godine uz ljekoviti shooter“.
6. Napitak od riže
Napitak od riže također se smatra jednim od najboljih domaćih lijekova za želučane tegobe. Smanjuje upalu stvarajući umirujuću barijeru na sluznici želuca. Nježno potiče rad probavnog sustava i pročišćava tijelo.
Basmati riža je vrlo ukusna i obavezan je sastojak ovog napitka u ayurvedskoj medicini.
Priprema
- Operite pola šalice riže (basmati).
- Prokuhajte šest šalica vode u loncu pa dodajte rižu.
- Ostavite da kuha oko 15 – 20 minuta ili dok riža potpuno ne omekša.
- Nakon što se skuhala, maknite lonac s vatre, poklopite i pustite da odstoji 3 – 5 minuta.
- Procijedite rižinu vodu u termosicu.
Pijuckajte topli napitak od riže tijekom dana kako biste ublažili bolove i pritisak u želucu.
Čajevi od kamilice, đumbira, stolisnika ili mente uz mali dodatak pelina olakšavaju probavne tegobe.
7. Vrući oblog
Korištenje toplih obloga također je poznat i vrlo učinkovit kućni lijek. Toplina opušta zgrčene mišiće, povećava protok krvi na površini kože i time olakšava želučane tegobe.
Napunite termofor vrućom vodom. Lezite i stavite ga na trbuh. Ako vam je prevruć, omotajte ga u mali ručnik. Držite ga 15 – 20 minuta dok ne osjetite olakšanje.
Nemojte drijemati nakon jela
Koliko god se osjećate pospano i htjeli biste odspavati nakon obilnog obroka, nemojte to nikada raditi. Ako ležite s punim želucem, umjesto da se hrana spušta u donji probavni trakt, ona se lagano vraća u gornji trakt i time izaziva žgaravicu, mučninu i težinu u želucu.
Pokrenite se i prošećite
Jedno od najjednostavnijih i najučinkovitijih rješenja je šetnja odmah nakon jela. Nemojte trčati ili se tjelesno prenaprezati jer će to izazvati suprotan učinak. Krv će teći u noge, a ne u želudac, a probava će se usporiti.
Šetnja je prirodna i lagana tjelesna aktivnost koja pomaže u stimuliranju probavnih procesa u tijelu koji su zaduženi da guraju hranu niz gastrointestinalni trakt.
Pročitajte članak “Dobrobiti svakodnevnog hodanja: Od mentalnog zdravlja do prevencije bolesti! Evo kakve benefite ima pješačenje za zdravlje i kako krenuti“.
Savjet
Ako se simptomi težine u želucu nisu povukli uz pomoć navedenih metoda i traju duže, dobro je posavjetovati se s liječnikom.
Pročitajte i članke:
- Nadutost nakon jela: Poznat vam je osjećaj “kamena” u želucu? Evo kako izbjeći nadimanje poslije jela i što znači ako je nadutost prisutna nakon svakog obroka
- Čajevi za probavu: Evo koji čaj piti za bolju probavu i razne želučane i crijevne tegobe
- Prirodni lijek za vjetrove: Znate li što je normalno, a što je razlog za brigu? Evo kako se brzo riješiti nadutosti.
Tekst Dana
Za vas izdvajamo
12 vježbi s vlastitom težinom za izgradnju mišića
- Tomislav Stanić
- 4 min čitanja
- Frothingham, S. (2023). Heaviness in Stomach. Healthline.
- St. John, T. M. (2018). How to Ease Your Stomach After Eating Too Much. Livestrong.
- Rana, S. (2017). 6 Effective Ways To Boost Your Digestion After Overeating. NDTV Food.