Je li keto dijeta zdrava? Evo što kaže nutricionistica
- Budite prvi i komentirajte!
- 4 min čitanja
Ketogena dijeta ili keto dijeta doživjela je veliku popularnost među onima koji žele brzo skidanje suvišnih kilograma, a karakteriziraju je nizak unos ugljikohidrata, povećani unos masti te proteina. No, mnogi se pitaju je li keto dijeta zdrava.
Naziv je dobila po stanju u koje tijelo ulazi, a to je ketoza, metaboličko stanje u kojem tijelo, nakon što je iscrpilo ugljikohidrate kao izvor energije, koristi masti kao primarno gorivo. Inače, glavno gorivo za naše tijelo je glukoza i dobivamo je iz ugljikohidrata kojima i jest primarna uloga da osiguravaju energiju.
Kada tijelo više ne dobiva glukozu jer je unos ugljikohidrata vrlo nizak, a na keto dijeti to je ispod 50 g dnevno, tada se stvaraju ketoni koji služe kao gorivo. Keto dijeta prvotno je bila namijenjena osobama koje boluju od epilepsije.
No, osobe koje žele smršaviti, osobe koje pate od metaboličkog sindroma ili dijabetesa tipa 2 počele su prisvajati ovaj tip dijete. Kako se ugljikohidrati drastično snižavaju, tako se oslobađa višak vode iz tijela pa samim time i vaga pokazuje manje kilograma.
Iako ketogenom dijetom možemo u početku brže gubiti kilograme, važno je razumjeti dvije stvari. Prvo, mršavljenje je proces koji se odnosi na smanjenje postotka masnog tkiva. Izbacivanje viška vode nije jednako masnom tkivu, iako vaga pokazuje manje.
Drugo, kalorijski deficit po principima normalne uravnotežene prehrane dat će jednake rezultate dugoročno kao i ketogena dijeta, a pritom ćete unositi sve skupine namirnica i sve makronutrijente bez zabranjenih namirnica.
Zapravo, nije toliko teško skinuti suvišne kilograme koliko je izazovno održati postignutu tjelesnu težinu. Ako se ide principima pravilne prehrane, bit će lakše, a osobe koje su na nekoj od specifičnih dijeta morat će naći način kako se hraniti vrlo slično i kada skinu suvišne kilograme te kako ne bi riskirali pojavu jo-jo efekta.
Je li keto dijeta zdrava?
Kao što je rečeno, keto dijeta ima svoje mjesto u medicini, no ne bi se trebala provoditi samostalno, već pod nadzorom. Lišena je vlakana, može dovesti do neravnoteže elektrolita u tijelu, a kod osoba koje imaju osjetljive bubrege može negativno utjecati.
Poznat je i pojam keto gripe, koja se očituje simptomima kao što su glavobolja, umor i mučnina kada tijelo ulazi u stanje ketoze. Ovo se događa, između ostalog, zbog toga što je najveći potrošač energije u tijelu, mozak, naviknut na svoj omiljeni izvor energije, glukozu.
Upravo zato i tijelo koristi glukozu iz ugljikohidrata kao primaran i omiljen izvor energije, dok korištenje ketona kao pogonsko gorivo predstavlja alternativu, plan B za tijelo. Dakle, prirodno je tijelu da mu je glukoza važnija od ketona jer će kod dovoljnog unosa ugljikohidrata upravo i koristiti glukozu.
Pravilna prehrana sugerira unošenje svih skupina namirnica, dakle voća i povrća koji su baza zdravlja, uz unos mahunarki, cjelovitih žitarica te drugih biljnih i životinjskih namirnica kako bi tijelo dobilo sve nutrijente.
U keto dijeti, da bi se smanjili ugljikohidrati, drastično se smanjuje unos nabrojanih skupina, a to znači da se odjednom izbacuju različite skupine, a ne samo jedna skupina namirnica. Samim time našem tijelu ne dajemo sve potrebne vitamine, minerale, vlakna, antioksidanse.
To znači da će se, ako se keto dijeta provodi dulje vrijeme, morati uvesti multivitamini, vlakna, elektroliti kao dodaci prehrani. Čim na jednoj prehrani moramo uvoditi toliki broj suplemenata, očito je da takva dijeta nije u stanju zadovoljiti sve nutritivne tjelesne potrebe.
No, je li keto dijeta zdrava opcija za svakoga tko je želi isprobati? Keto dijeta nije zdrava opcija za osobe koje:
- pate od bolesti jetre i bubrega
- pate od poremećaja prehrane
- su trudne ili doje
- pate od dijabetesa tipa 1
- treniraju sportove visokog intenziteta ili se bave dizanjem utega.
Međutim, s druge strane, keto dijeta omogućuje brži početni gubitak kilograma, kontrolu apetita, bolju kontrolu šećera u krvi, a nakon prolaska keto gripe pojedinci će reći kako im je poboljšan mentalni fokus.
Rizici keto dijete
Keto dijetu možemo razmatrati ovisno o duljini trajanja. Ako ne traje dugo, moguć je brži gubitak kilograma, ali dugoročno nedostaju ključni mikronutrijenti, moguć je povišen kolesterol, a povećava se i rizik od kardiovaskularnih bolesti.
Ako želite provoditi keto dijetu kako biste izgubili suvišne kilograme, ako se iste ne mislite pridržavati dugoročno, računajte na povratak kilograma.
Blagi kalorijski deficit u skladu s individualnim potrebama baziran na pravilnoj prehrani siguran je i zdrav način gubitka kilograma. Osim što ćete jesti sve skupine namirnica, vjerojatno ćete se tako željeti nastaviti hraniti i kada dijeta završi.
Prelazak s keto dijete nakon što ste postigli željenu težinu na prehranu kakvu ste imali prije keto dijete teško će proći bez vraćanja kilograma. Usvajanje novih trajnih navika je ključ dugoročnih rezultata u mršavljenju, a sam kalorijski deficit možete postići s bilo kojom dijetom koja je izbacila skupine namirnica i tako “stvorila” kalorijski deficit.
Također, ljudi često pogrešno izvuku zaključke, npr. da ugljikohidrati nisu za njih jer su stalno umorni i da su na keto dijeti dobili mentalnu jasnoću. Zapravo, često je narušena regulacija šećera u krvi općenito nezdravim navikama i pretjeranim unosom rafiniranih, a ne cjelovitih ugljikohidrata.
Izbalansirani, uravnoteženi i umjereni obroci uz kvalitetan san i redovitu fizičku aktivnost ključ su zdrave glikemije, stoga si treba dati vremena u usvajanju zdravih navika. Stručna osoba nutricionist pomoći će vam u tome bez restrikcija.
Pročitajte i ove članke:
- Analiza popularnih dijeta: Nutricionistica objašnjava zašto je pravilna prehrana bolji izbor
- Najlakša dijeta: Mnogi su u potrazi za njom! Nutricionistica otkriva sve što trebate znati
- Pravilna prehrana i individualne potrebe: Nutricionistica otkriva razlike i kako utvrditi svoje potrebe.
Tekst Dana
Za vas izdvajamo
Suhi kašalj i bol u leđima: Kako su povezani i što učiniti?
- Hrvoje Pinoza
- 7 min čitanja