Visceralna masnoća: Gdje ste u tablici? Evo kako je otopiti
- Budite prvi i komentirajte!
- 5 min čitanja
Kada netko želi skinuti višak kilograma, prvenstveno to želi kako bi skinuo višak vidljive masti – nakupine masti na bedrima i stražnjici, a posebice tzv. “šlauf” oko trbuha. To je vidljiva masnoća koju ćemo skinuti provođenjem adekvatnog kalorijskog deficita.
Međutim, pored te vidljive masnoće za koju nam je jasno da se odnosi na višak kilograma i pretjerivanje u sveukupnom unosu količine hrane, odnosno kalorija, postoji vrsta masti koja nije vidljiva na van, a predstavlja zdravstveni rizik.
Ta vrsta masti naziva se visceralna masnoća te se odnosi na masti koje oblažu naše unutrašnje organe, odnosno nalaze se duboko u trbušnoj šupljini oko vitalnih organa poput jetre, crijeva i gušterače.
Potkožna mast, kao što joj sama riječ govori, nalazi se pod kožom i to je onaj vidljiv višak masti. Međutim, iako nam potkožna mast predstavlja estetski problem, visceralna masnoća je metabolički aktivnija, a samim time i opasnija za zdravlje.
Naime, visceralna debljina, odnosno masnoća luči proupalne ili proinflamatorne tvari kao što su citokini, a to znači da će povećati upalne procese u tijelu. Posljedično, raste rizik za sljedeće bolesti:
- kardiovaskularne bolesti poput ateroskleroze
- visoki krvni tlak
- metabolički sindrom
- dijabetes tipa 2
- masna jetra
- pojedine vrste raka.
To znači da im se prirodno više masti nakuplja oko trbuha, dok su u donjem predjelu tijela tanji. Dakle, osobe s normalnom tjelesnom težinom, ali većim obujmom struka vrlo vjerojatno imaju sklonost nakupljanju visceralne masti.
Visceralna masnoća – vrijednosti
Ako se pitate postoji li neka metrika visceralne masti, postoji. Ona se može odrediti uz pomoć dijagnostičke vage. Međutim, i drugi parametri mogu pomoći, poput indeksa tjelesne mase i mjerenja opsega struka.
Općenito, muškarci su skloniji nakupljanju visceralne masti, što možemo vidjeti po dominantnom obliku jabuke kada je u pitanju tijelo, a zbog drugačijeg hormonalnog statusa žene su sklonije nakupljati masti u području nogu i bedara, čime dobivaju oblik kruške.
Međutim, i žene mogu biti oblika jabuke, a ulaskom u menopauzu gotovo sve žene počnu nakupljati masno tkivo u predjelu trbuha pa su zdrava prehrana i zdrave navike kroz cijeli život preventivna mjera istog.
Visceralna masnoća – tablica
Visceralna mast – vrijednosti | Klasifikacija |
1 – 9 | Normalna |
10 – 14 | Povišena |
15 – 30 | Jako povišena |
Visceralna mast – normalne vrijednosti
Prethodna tablica govori o vrijednostima visceralne masti koje se odnose na dijagnostičku vagu. Dijagnostička vaga djeluje po principu bioelektričnog otpora, a mjeri kilažu, mišićno i masno tkivo, visceralnu mast, postotak vode i koštane mase.
Prije korištenja dijagnostičke vage potrebno je u nju unijeti visinu, spol i dob. Normalne vrijednosti kreću se 1 – 9. Dijagnostičke vage su dobar orijentir, ali nisu 100 % precizne.
Naravno da većina ne posjeduje dijagnostičke vage, stoga vam može pomoći obično mjerenje opsega struka. Struk mjerite najbolje ujutro natašte u visini pupka. Žene koje imaju opseg struka veći od 80 cm imaju poveći zdravstveni rizik od gore nabrojanih bolesti, a samo osam centimetara više dodatno povećava rizik.
Muškarci čiji je opseg struka veći od 92 cm već su u povišenom riziku od zdravstvenih problema, a dodatnih 10 cm više taj rizik povećava još više. Kao što vidimo, vaga koja će pokazati normalnu tjelesnu masu nije dovoljna da nam govori o udjelu masnoće u tijelu.
Visceralna masnoća – dijeta
Ako osoba već ima prekomjernu tjelesnu masu i povišenu visceralnu masnoću, potrebno će biti držati prehranu u kalorijskom deficitu, pritom se voditi principima pravilne prehrane, a ne robovati popularnim dijetama.
Kako otopiti visceralnu masnoću u osoba koje imaju normalnu tjelesnu masu, ali pate od povišene visceralne masnoće? Kod njih nije nužan kalorijski deficit, već preslagivanje prehrane, usvajanje zdravih prehrambenih navika te općenito zdravih navika poput higijene sna i redovite tjelesne aktivnosti.
Naime, visceralna masnoća kod osoba s normalnom tjelesnom masom u povišenom obliku javlja se kada takve osobe ne pretjeruju s količinom hrane u smislu prejedanja ili stalnog grickanja, već kada se pretežito hrane nezdravo.
To su najčešće one osobe za koje kažemo da mogu jesti štogod žele, ali se ne debljaju jer ih često vidimo kako jedu brzu hranu ili slatkiše. Međutim, takve osobe mogu jedva u danu pojesti dva obroka, a da je sve što su pojeli junk, a opet kroz ta dva obroka nisu unijele toliko kalorija da bi se udebljale.
Prvi korak je pokušati ubaciti u prehranu ono što bismo trebali jesti svakodnevno, a jedemo rijetko ili nikad. To su ove namirnice:
- raznoliko svježe, smrznuto, ukiseljeno povrće
- svježe i smrznuto voće
- neprerađena riba
- bijelo meso
- nemasni mliječni proizvodi poput jogurta, kefira, zrnatog sira
- nezasićene masti poput maslinovog ulja, neprženih i neslanih orašastih plodova i sjemenki
- mahunarke
- cjelovite žitarice.
S druge strane, treba maksimalno ograničiti ili izbaciti:
- brzu hranu
- slatkiše i grickalice
- gazirane i zašećerene sokove
- alkohol
- pekarske proizvode
- zasoljenu hranu
- razne zašećerene kave (3u1 kave, cappuccino … )
- razne umake poput majoneze.
Koliko će kalorija biti dovoljno i kako rasporediti obroke je individualno, ovisi o vrsti posla, razini fizičke aktivnosti, svakodnevici, spolu, dobi, zdravstvenom stanju itd. Ako se vodite već gore navedenim, što uvesti svaki dan, što ograničiti, napravit ćete puno.
Osim prehrane, zaista je važno uvesti redovitu tjelesnu aktivnost. Za početak redovito hodajte, potom uvedite bicikl, trčanje, rolanje, svakako i vježbe snage koje će poboljšati osjetljivost na inzulin.
Upravljanje stresom, kao i kvalitetan i dovoljan san ključni su faktori u rješavanju visceralne masnoće. Naime, nedostatak sna nas vodi do većeg unosa hrane jer tijelo traži energiju, a stres dovodi do lučenja kortizola koji potiče nakupljanje masnog tkiva oko trbuha.
Kako se riješiti visceralne masnoće?
Kao dodatna pomoć, tek nakon što se poduzeli promjene po pitanju prehrane, redovite tjelesne aktivnosti, kvalitetnog sna i upravljanja stresom, možete uvesti i određene čajeve i napitke koji će biti dodatna pomoć.
Međutim, svakako ovo može biti dodatni poticaj vašem tijelu da smanji visceralne masti.
Ako uzimate određene lijekove ili imate određena medicinska stanja, tada se prije pijenja navedenih čajeva konzultirajte sa stručnjakom, kako ne biste pogoršali svoje stanje. Primjerice, čaj od đumbira nije dobra opcija za ljude koji imaju problema sa želucem.
Vrste čajeva koji mogu biti poticaj rješavanju viška visceralne masti, ali nezašećereni su jesu:
Pročitajte i ove članke:
- Osobe s većim postotkom masnog tkiva oko trbuha imaju veći rizik od ove neurodegenerativne bolesti!
- Trbuh vs. stražnjica: Gdje je zdravije imati masne nakupine?
- Imate višak masnoće na rukama? U riziku ste od ovoga.
Tekst Dana
Za vas izdvajamo
Gripa tip A: Simptomi virusa koji hara Hrvatskom
- Tomislav Stanić
- 4 min čitanja