Imate višak masnoće na rukama? U riziku ste od ovoga

višak masnoće na rukama

Nedavna istraživanja pokazuju da procjena količine sala na rukama može pomoći u predviđanju rizika od prijeloma kralježnice kod osoba starijih od 50 godina. Predstavljena u svibnju na Europskom endokrinološkom kongresu u Stockholmu, ova je studija prva koja pokazuje da je salo na rukama, posebno potkožno masno tkivo, povezano s lošom kvalitetom kostiju i snagom kralježnice.

Dr. Eva Kassi, endokrinologinja i profesorica na Nacionalnom i Kapodistrian sveučilištu u Ateni, je primijetila da bi ovi nalazi mogli pomoći u prepoznavanju onih s visokim rizikom i upravljanju tjelesnom masnoćom.

Predložila je da bi potkožno masno tkivo na rukama, koje se može jednostavno i jeftino izmjeriti kaliperom za kožne nabore, moglo poslužiti kao pokazatelj kvalitete kosti kralježnice i rizika prijeloma.

Rezultati studije

U studiji, koja još nije recenzirana, sudjelovalo je 115 sudionika (14 muškaraca i 101 žena) prosječne dobi od 62 godine, od kojih nitko nije imao osteoporozu. Istraživači su izmjerili njihovu tjelesnu masnoću i procijenili kvalitetu kostiju kralježnice pomoću rendgenske apsorpciometrije s dvostrukom energijom (DEXA) i rezultata trabekularne kosti (TBS).

Rezultati su pokazali da su osobe s većim količinama viška tjelesne masti, bez obzira na njihov BMI, imale lošiju kvalitetu kosti kralježnice. Ovaj učinak bio je posebno uočljiv kod visceralne masti (mast oko unutarnjih organa) i masti na rukama.

Istraživači su bili iznenađeni kada su otkrili da salo na rukama ima negativan utjecaj na kvalitetu kralježnične kosti.
procjena količine sala na rukama može pomoći u predviđanju rizika od prijeloma kralježnice
FOTO: Shutterstock

Visceralna masnoća utječe na zdravlje kostiju

Ranije se smatralo da prekomjerna tjelesna težina može zaštititi od problema s kralježnicom jer masnoća pomaže u podnošenju tereta. Međutim, nedavna istraživanja, uključujući ovu studiju, dovode u pitanje ovo stajalište, osobito u pogledu štetnog učinka visceralne masti na zdravlje kostiju.

Dr. Kassi je objasnila da visceralna masnoća proizvodi upalne molekule koje mogu oštetiti kvalitetu kostiju, što ukazuje na složen odnos između tjelesne masnoće i osteoporoze. Iako gubitak težine može koristiti zdravlju kostiju, sam po sebi možda neće u potpunosti zaštititi od osteoporoze zbog drugih genetskih čimbenika.

Potrebna su buduća istraživanja s većim i raznolikijim skupinama sudionika kako bi se potvrdili ovi nalazi. U međuvremenu, održavanje jakih kostiju može se poduprijeti odgovarajućim unosom kalcija i vitamina D, redovitom tjelovježbom s utezima i rutinskim testiranjem gustoće kostiju

Pročitajte i ove članke:

Članak objavljen:

Ocijenite članak

0 / 5   0

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu