Vitamin C za djecu: Unosi li ga vaše dijete dovoljno? Nutricionistica otkriva koje su posljedice deficita i kako zadovoljiti dnevnu dozu
- Budite prvi i komentirajte!
- 5 min čitanja
Da bi se dječji organizam razvijao i pravilno rastao, neophodni su mu svi potrebni nutrijenti, od makronutrijenata, kao što je dovoljan unos bjelančevina, do mikronutrijenata kao što su vitamini i minerali.
Drugim riječima, da bi djeca razvila snažne kosti i snažan imunitet te prevenirala različite metaboličke poremećaje od debljine do dijabetesa, trebaju pravilnu prehranu prilagođenu svojoj dobi.
Iako ne možemo posebno isticati koji su vitamini za djecu najbolji, jer su svi važni, ipak ćemo istaknuti zašto je važan vitamin C za djecu. Najprije upoznajmo ovaj esencijalni vitamin topiv u vodi, odnosno vitamin koji moramo unositi putem prehrane jer ga naš organizam ne može proizvesti.
Vitamin C za djecu – koje su posljedice deficita?
Najbolji vitamini za djecu su oni koji dolaze prirodnim putem, odnosno putem prehrane. Tako je neophodna dnevna doza vitamina C za djecu putem svježeg voća i povrća. To je najbolji vitamin C za djecu. No, najprije pogledajmo zašto je vitamin C toliko važan:
- prevenira oštećenje tkiva
- pomaže u stvaranju kolagena važnog za zube i kosti
- potiče apsorpciju željeza štiteći ga od oksidacije
- potiče rad bijelih krvnih stanica u obrani organizma
- ima antihistamično djelovanje pomažući kod alergija
- djeluje kao antioksidans u borbi protiv slobodnih radikala te reaktivnih molekula
- važan je za metabolizam energije
- obnavlja reducirani oblik vitamina E.
Posljedice manjka (deficita) vitamina C u organizmu su sljedeće:
- krvarenje desni i klimanje zubiju
- stvaranje plaka u arterijama
- pucanje kapilara
- problemi s kožom – ljuskanje, stvaranje pigmentacija
- sporo zacjeljivanje rana
- izostanak pregradnje kostiju i sklonost frakturama
- anemija
- sklonost infekcijama.
Navedeni simptomi i posljedice obično su rijetki, no manjak vitamina C možemo osjetiti i kroz umor, česte prehlade i sl. S obzirom na to da je nastupila sezona prehlada i gripa, pogledajmo kakva je uloga vitamina C kod prehlade:
- djeluje na deaktivaciju histamina odgovornog za začepljen nos
- smanjuje trajanje i intenzitet prehlade.
U određenim i specifičnim situacijama potrebe za vitaminom C se povećavaju:
- kod stresa
- kod infekcija
- kod zacjeljivanja rana i opeklina
- u slučaju niskih temperatura
- kod pušača i izloženosti duhanskom dimu
- kod izloženosti teškim metalima
- u slučaju uzimanja pojedinih lijekova poput aspirina.
Vitamin C u prehrani
Prije nego razmotrimo koji vitamin C za djecu je pogodan u obliku suplementacije i postoji li potreba za istom, ponovimo listu namirnica bogatih vitaminom C:
- citrusi (limun, limeta, naranča, kivi, mandarine)
- nar
- jagode
- ananas
- bobičasto voće
- kiseli kupus
- paprika
- brokula
- kelj
- prokulice
- krumpir.
Da bismo iskoristili vitamin C iz svježeg voća i povrća, potrebno ga je konzumirati svježeg (osim krumpira) i što prije nakon kupnje ili branja. Naime, vitamin C je osjetljiv vitamin čija se količina u hrani smanjuje zbog ovih razloga:
- osjetljivost na toplinu
- osjetljivost na svjetlo
- osjetljivost na nepravilno skladištenje
- osjetljivost na stajanje
- topljivost u vodi.
Da biste spriječili gubitke vitamina C u hrani, voće i povrće bogato vitaminom C čuvajte na tamnom i hladnom mjestu, najbolje u hermetički zatvorenim posudama kako biste spriječili oksidaciju vitamina C. Najbolje je zato voće i povrće držati u hladnjaku.
Povrće kuhajte na pari ili pirjajte, odnosno važno je smanjiti količinu vode u kojoj se kuha povrće. Limun iskoristite za salate jer će vitamin C iz limuna povećati apsorpciju željeza iz povrća, odnosno biljnih izvora. Limunov sok dodajte u tople napitke poput čaja tek kada se ohladi.
Da biste svojem djetetu osigurali potrebne doze vitamina C, poslužite mu svježe voće za međuobroke. Tu se možete poigrati različitim oblicima ili povezati namirnice s njihovim omiljenim junacima i likovima iz crtića.
Objasnite djetetu zašto treba jesti voće i kako će mu to pomoći da bude snažno i zdravo. Nikako nemojte siliti dijete, već vodite računa o pristupu te uključite dijete u pripremu svoje voćne salate.
Primjerice, od kriški kivija napravite male kornjače, a bobice bobičastog voća iskoristite za ruke i noge. Od kriški voća napravite oblike životinjica ili ih naslažite na štapiće u raznim bojama.
Povrće bogato vitaminom C djeci ponudite u obliku krem juha, muffina iz pećnice (npr. muffini od jaja s paprikom i brokulom kao šareni muffini), narežite povrće na štapiće i poslužite uz humus i sl.
Pročitajte članak “Zdrava jela za djecu: Nutricionistica donosi kreativne ideje zbog kojih neće biti otpora“.
Vitamini C za djecu u obliku suplementa
Kada su u pitanju vitamini za djecu za imunitet, dodaci prehrani za djecu dostupni su u ljekarnama. Prije uzimanja dodataka prehrani svakako se posavjetujte s liječnikom, farmaceutom ili nutricionistom. Dodaci prehrani su potrebni kod manjkave i neuravnotežene prehrane, kod pojedinih zdravstvenih stanja ili evidentiranih nutritivnih deficita.
Imajte na umu da nemaju svi dodaci prehrani jednaku učinkovitost, odnosno apsorpciju. Kod dodataka prehrani u obzir se uzimaju i:
- kemijski oblik dodatka prehrani (anorganski ili organski)
- u kojem obliku dolazi (prah, tableta, kapsula, kapi itd.)
- vrijeme uzimanja (ujutro, popodne, navečer, prije, nakon ili tijekom obroka itd.)
- način uzimanja
- s kojim vitaminima i mineralima ga treba uzimati ili izbjegavati zbog antagonističkog djelovanja
- uzimanje lijekova te moguća interakcija s dodacima prehrani.
Za djecu postoje dodaci prehrani u obliku multivitamina ili pojedinačnih vitamina i minerala. Osim toga, postoje probiotici i prebiotici za zdravu probavu i zdravu crijevnu floru namijenjeni upravo djeci.
Pročitajte članak “Najbolji probiotici za bebe, djecu i odrasle – što su, prirodni izvori u hrani te koji probiotik kupiti?“.
Što se tiče vitamina C, on se može pronaći također u različitim oblicima. Primjerice, na tržištu se već pojavio liposomalni vitamin C za djecu koji je obično skuplji, no zahvaljujući liposomima ima veliku moć apsorpcije. Kako liposomi djeluju? Liposomi se vrlo lako apsorbiraju u želucu i tankom crijevu pa se vitamin C sadržan u liposomu lakše prenese do stanica.
Drugim riječima, liposomi služe kao nosači vitamina C, ali i druge vitamine i minerale koji se također mogu nabaviti u liposomalnom obliku. Svojem djetetu možete objasniti da su liposomi poput nosača aviona i demonstrirati na primjeru igre s igračkama.
Ujedno, liposomalni vitamin C dolazi najčešće kao tekući vitamin C za djecu, zbog čega ga je lakše konzumirati u odnosu na tablete ili kapsule.
Pročitajte članak “Liposomalni vitamin C – dnevna doza, nuspojave, iskustva i cijena“.
Vitamin C je najbolje uzimati u prvom dijelu dana ili količinu rasporediti na dva puta dnevno. Razlog tome je što je vitamin C topljiv u vodi pa se višak izluči urinom, odnosno kako vitamin C nije vitamin topljiv u mastima, ne skladišti se u tijelu.
Što se tiče kemijskog oblika vitamina C, najčešće je dostupna askorbinska kiselina. Vitamin C može doći i u paketu s bioflavonoidima čime se povećava njegova bioraspoloživost. Ovdje možemo reći da su to prirodni vitamini za djecu.
Vitamin C nalazi se i u obliku poznatom kao ester-C, kao metabolit i askorbat. Iako se ističe njegova veća bioraspoloživost u odnosu na askorbinsku kiselinu, to baš i nije slučaj. Ovaj oblik je možda pogodniji za osobe s osjetljivim želucem.
Pročitajte i članke:
- Kada piti vitamine i minerale? Nije svejedno! Nutricionistica donosi sve odgovore
- Vitamini za umor i iscrpljenost: Ova će vam 4 mikronutrijenta vratiti energiju i snagu
- Vitamini za zube i desni: Prehranom možete spriječiti pojavu oralnih bolesti! Nutricionistica otkriva koje mikronutrijente uzimati.
Tekst Dana
Za vas izdvajamo
Poslušajte Momčila Otaševića i stručnjake te besplatno izmjerite PSA
- Nova Studio
- 1 min čitanja
Saznajte više o tome kako ublažiti prehladu i gripu u našem vodiču
Nastavite čitati
Sirup od lovora protiv kašlja: Jednostavan, ali moćan lijek
-
Kreni Zdravo
- 2 min čitanja
Znate li razliku između RSV-a, prehlade, COVID-a i gripe?
- Tomislav Stanić
- 3 min čitanja