Ženski čajevi: Pomažu kod depresije, PMS-a, valunga i drugih “ženskih boljki”! Evo od kojih biljaka se pripremaju
- Budite prvi i komentirajte!
- 5 min čitanja
U dugotrajnoj praksi narodnog liječenja koristile su se biljke za ženske bolesti. Od njih su se radili i tzv. ženski čajevi.
Ljekovito bilje može pomoći u prevenciji i upravljanju zdravstvenim komplikacijama koje doživljavaju mnoge žene, uključujući menstruaciju, menopauzu, infekcije mokraćnog sustava, trudnoću i osteoporozu.
Više od 300 vrsta biljaka sadrži fitoestrogene, biljne tvari čiji sastav ima sličnosti sa ženskim spolnim hormonima. Fitoestrogeni su biljni spojevi koji oponašaju estrogen u tijelu.
Utvrđeno je da su korisni u borbi protiv simptoma i stanja uzrokovanih nedostatkom estrogena kao što su pad energije, promjena raspoloženja, valunzi i noćno znojenje, pojava akni itd.
Pročitajte članak “Fitoestrogen u hrani – kako nadomjestiti ili smanjiti estrogen?“.
Moderna istraživanja analizirala su upotrebu ljekovitog bilja i otkrila da su čajevi za ženske probleme učinkoviti u liječenju depresije, PMS-a i drugih zdravstvenih problema kod žena.
Ženski čajevi – pet biljaka za ženske bolesti
Biljaka za “ženske boljke” u narodnoj, ali i modernoj medicini, ima jako puno. Nabrojat ćemo pet najvažnijih biljaka od kojih možete napraviti ženski čaj.
1. Shatavari
Shatavari (lat. Asparagus racemosus) je vrsta šparoge koja je porijeklom iz Indije i Himalaje. “Shatavari” znači “žena s tisuću muževa” i tradicionalni je ayurvedski lijek.
Ova svestrana biljka koristi se za toniziranje i njegu ženskih reproduktivnih organa. Povećava libido (otuda značenje imena), plodnost i vitalnost. Odličan je tonik za jajnike jer pospješuje folikulogenezu i ovulaciju.
Dodatna prednost je i to što je i adaptogena, što znači da pomaže tijelu u otpornosti na stres koji može uzrokovati probleme s plodnošću.
Preporučuje se kod mladih žena jer smanjuje simptome PMS-a kao što su razdražljivost, nadutost i grčevi. Također, znatno ublažava bol i smanjuje pojačano krvarenje.
Izvrsna je za žene koje planiraju trudnoću jer povećava plodnost, potiče proizvodnju zdravih jajnih stanica, hrani i jača maternicu te priprema organe za začeće. Može pomoći u sprječavanju pobačaja i koristi se za održavanje zdrave laktacije nakon poroda.
Također se koristi za simptome menopauze te smanjuje simptome perimenopauze (nagle promjene raspoloženja, iznenadne napade vrućine, vaginalnu suhoću).
Priprema
- Usipajte 1 – 2 čajne žličice praha u 2 – 4 dl prokuhane vode.
- Kuhajte još 1 – 2 minute.
Ulijte čaj u šalicu i pijte 1 – 2 puta dnevno.
Pročitajte članak “Šatavari (shatavari) – upotreba, sastav, cijena i gdje kupiti?“.
2. Vrkuta ili gospin plašt
Vrkuta (lat. Alchemilla vulgaris) je neobična biljka porijeklom iz Europe i Grenlanda. Raste u hladnim krajevima i otporna je na vrlo niske temperature. Pripada rodu Alchemilla koji obuhvaća oko 300 vrsta. Umirujuće djeluje na živčani sustav, liječi poremećaje spavanja, otklanja umor, letargiju i melankoliju.
Vrkuta ili gospin plašt je poznati čaj za ženske bolesti.
Njezini listovi se koriste za ublažavanje simptoma menopauze (kao što su valovi vrućine i noćno znojenje) i menstrualnih problema jer regulira krvarenje i ublažava bol. Odlična je biljka i za mlade žene i za žene u perimenopauzi koje imaju teška krvarenja jer posjeduje adstringentna svojstva.
U nekim slučajevima endometrioze, koja rezultira prekomjernim krvarenjem, ova biljka može tonirati i isušiti maternicu.
U narodnoj medicini ženama se preporučuje ispijanje čaja od vrkute kroz nekoliko tjedana nakon poroda kako bi pomogle maternici vratiti svoju snagu i oblik. Čaju se mogu dodati listovi maline, korijen anđelike ili latice ruže koje isto tako blagotvorno djeluju na ženski reproduktivni sustav.
Priprema
- Stavite dvije čajne žličice čaja u jednu šalicu prokuhane, vruće vode.
- Ostavite poklopljeno 10 – 20 minuta.
- Procijedite i popijte vruće ili toplo.
Čaj ima ugodan okus, sličan zelenom čaju.
Pročitajte članak “Vrkuta (gospin plašt) – ljekovita svojstva i primjena“.
3. Kineska anđelika ili dong quai
Anđelika (lat. Angelica sinensis) raste u hladnim planinama na velikim nadmorskim visinama u istočnoj Aziji. Poznata je i kao “ženski ginseng”, a koristi se za liječenje mnogih problema u tradicionalnoj kineskoj i istočnoj azijskoj biljnoj medicini.
Njezin žućkasto-smeđi korijen najčešće se primjenjuje kao prirodni hormon za ublažavanje boli uzrokovane predmenstrualnim simptomima (PMS) i kod nepravilnog mjesečnog ciklusa. Anđelika je pravi ženski melem jer grije i poboljšava protok krvi u maternici.
Primarno se koristi u liječenju bolnih menstruacija jer je tonik za maternicu, što znači da pomaže u regulaciji kontrakcija i opuštanja njezinog mišića.
Također, djeluje na smanjenje upalnih prostaglandina koji su povezani s menstrualnim bolovima.
Olakšava simptome menopauze, predmenstrualnu migrenu te ublažava bol kod ciste jajnika.
Priprema
- Stavite jednu čajnu žličicu osušenog korijena anđelike u 1,5 dl vode.
- Kuhajte 10 – 15 minuta.
- Pustite da odstoji i procijedite.
Čaj pijte tri puta dnevno.
Napomena
Žene koje su trudne ili planiraju trudnoću ne smiju koristiti anđeliku jer dokazano utječe na mišiće maternice i može izazvati pobačaj.
Pročitajte članak “Anđelika – ljekovitost, čaj, tinktura, berba i upotreba kroz povijest“.
4. Cimicifuga ili crni kohoš
Crni kohoš (lat. Cimicifuga racemosa) je samonikla, stara indijanska biljka koja potječe iz Sjeverne Amerike. Poboljšava plodnost žena jer stimulira jajnike i daje poticaj ovulaciji.
Prvenstveno se koristi kod žena u menopauzi za ublažavanje njezinih tegoba kao što su navale vrućine, noćno znojenje, suhoća rodnice, anksioznost i depresija. Također, pomaže kod problema s promjenama raspoloženja i kod artritičnih bolova.
Crni kohoš ublažava bol kod sindroma policističnih jajnika (PCOS) i pomaže kod nepravilnosti ciklusa u mlađih žena, kao i kod žena prije ili nakon menopauze. Njegov ekstrakt preporučuje se ženama koje su imale histerektomiju (kirurško uklanjanje maternice).
Priprema
- Stavite 20 g osušenih biljaka (korijena) u jednu litru prokuhane vode.
- Kuhajte čaj 10 minuta.
- Procijedite čaj i čuvajte ga u hladnjaku.
Pijte tri šalice dnevno.
Napomena
Crni kohoš se ne preporučuje osobama koje imaju problema s jetrom, osobama koje su imale tumor zavisan od estrogena (rak jajnika, dojke) te trudnicama i ženama koje koriste kontracepcijske pilule.
Prije upotrebe ovog čaja obavezno se konzultirajte s liječnikom!
5. Konopljika ili fratarski papar
Konopljika (lat. Vitex angus-castus) je listopadni grm koji raste u južnoj Europi te zapadnoj i srednjoj Aziji. Još u antičko doba bila je poznata kao lijek s hormonskim djelovanjem.
Listovi i stabiljke biljke su korišteni od davnina za smanjenje spolne želje pa su je fratri sadili u svojim samostanskim vrtovima. Otud i naziv “fratarski papar”.
Konopljika kod žena uspostavlja ravnotežu progesterona i estrogena u menstrualnom ciklusu. Regulira funkciju jajnika te potiče ovulaciju i plodnost. Ispravlja nepravilno krvarenje, bolne cikluse i amenoreju (izostanak menstruacije).
Ekstrakt i čaj za ginekološke probleme od biljke konopljike koriste se više od 50 godina za liječenje širokog spektra ženskih zdravstvenih problema.
Podaci iz kliničke studije podržavaju korištenje ove biljke za simptomatično liječenje PMS-a, cikličke mastalgije (bol u grudima povezana s menstrualnim ciklusom) i ublažavanje infekcije mokraćnog sustava.
Konopljika se također upotrebljava kod endometrioze, sindroma policističnih jajnika, fibrocistične promjene u dojkama, ženske neplodnosti (deficit lutealne faze), akni uzrokovanih hormonalnim disbalansom i za ublažavanje migrene povezane s PMS-om.
Priprema
- Prelijte dvije čajne žličice s dva decilitra kipuće vode.
- Pustite da odstoji poklopljeno 20 – 30 minuta uz povremeno miješanje.
- Procijedite i odmah poslužite.
Pijte čaj tri puta dnevno.
Napomena
Konopljika se ne preporučuje trudnicama, dojiljama te ženama koje primaju hormonsku terapiju ili koriste oralnu kontracepciju.
Pročitajte članak “Konopljika – prirodna pomoć kod PMS-a i neplodnosti“.
Pročitajte i ove članke:
- Čaj za hormonsku ravnotežu: Ovih 5 čajeva pomažu kod PCOS-a, pojačane dlakavosti, PMS-a i menopauze
- Čaj protiv menstrualnih bolova: Evo koji su najbolji čajevi protiv menstrualnih tegoba
- Čajevi u menopauzi: Nutricionistica otkriva 5 vrsta koje pomažu kod valunga, promjena raspoloženja i nesanice.
Tekst Dana
Za vas izdvajamo
12 vježbi s vlastitom težinom za izgradnju mišića
- Tomislav Stanić
- 4 min čitanja
- biljke za ženske bolesti
- čaj za ginekološke probleme
- čaj za ženske probleme
- menopauza
- plodnost
- pms
- ženski čajevi
- Snyder, C. (2023). 5 Impressive Herbs That Help Balance Your Hormones. Healthline.
- Skwiot, S. (2022). What Teas Help with Menopause Symptom Relief? Healthline.
- Costa, C. (2020). Herbal medicine for women’s health. Endeavour College of Natural Health.
- Burgess, L. (2018). What are phytoestrogens? Benefits and foods. Medical News Today.