Medicinski odobrava
Tina Piskač, dr. med.
PMS simptomi – kako ih ublažiti?
- Budite prvi i komentirajte!
- 2 min čitanja

PMS ili premenstruacijski sindrom je psihoendokrini poremećaj s biološkom, psihološkom i socijalnom podlogom.
Njegova etiologija nije poznata iako postoji nekoliko teorija. Hormonska teorija smatra da je PMS posljedica poremećenog odnosa estrogena i progesterona tijekom druge faze ciklusa, dok nehormonska teorija u obzir uzima ostale oblike neravnoteže, kao što su hipoglikemija, hipovitaminoza ili poremećaj u sintezi neurotransmitera (premenstruacijski pad endorfina). Psihogena teorija se usmjerava na psihičku napetost, depresiju i slično.
Svaka žena je barem jednom u životu osjetila predmenstrualne tegobe. Zapravo, simptomi PMS-a javljaju se kod većine žena i uvelike variraju po jačini i brojnosti od žene do žene. Hormonalne promjene i neravnoteža uzrok su mnogim tegobama PMS-a, koji označava cikličku pojavu niza simptoma tijekom druge polovine ciklusa.
PMS simptomi se uglavnom postepeno pogoršavaju tijekom druge faze ciklusa te naglo prestaju s nastupanjem menstrualnog krvarenja. Većina žena uspijeva normalno funkcionirati tijekom PMS-a, no drugi dio pati od vrlo izraženih simptoma te se tu nerijetko uključuju lijekovi protiv bolova.
Koji su PMS simptomi?
Tijekom PMS-a, žena može osjetiti fizičke i psihološke promjene. Naravno, neke ih osjećaju manje intenzivno, dok nekim ženama PMS predstavlja veliki strah, zbog spoznaje kakvi ih sve simptomi čekaju.
Fizički simptomi mogu biti:
- natečenost grudi,
- bol u grudima,
- povećanje tjelesne težine i otečenost,
- probavne tegobe (konstipacija, proljev),
- glavobolja,
- bolovi u mišićima i zglobovima,
- umor,
- nesanica,
- pojačano znojenje,
- preosjetljivost na mirise i zvukove,
- bol u donjem dijelu trbuha,
- bol u donjem dijelu leđa.
Psihološki simptomi mogu biti:
- nervoza,
- depresija,
- tuga,
- nemir,
- promjene raspoloženja,
- povećani apetit,
- gubitak koncentracije,
- agresivnost,
- tjeskoba,
- napadaji plača,
- razdražljivost.

Kako ublažiti PMS simptome?
Ako želite ublažiti simptome PMS-a, potrebno je da prije svega regulirate prehranu. Izbjegavajte tešku i masnu hranu jer ćete se zbog šećera i soli samo osjećati lošije. Hrana kao što je junk food, čipsevi, keksi i mnoga druga, uzrokovat će nagli rast šećera, pa pad, što će dodatno naštetiti vašem raspoloženju.
Također, takva hrana često sadrži i puno soli, koja može utjecati na nadutost.
Radije izaberite kvalitetne ugljikohidrate, proteine i masti. Kvalitetna prehrana će regulirati razinu serotonina, koji utječe na popravljanje raspoloženja. Pomoći može i tekućina u obliku vode ili nekih čajeva koji imaju umirujuće djelovanje.
Fizička aktivnost također može pomoći da olakšate simptome PMS-a, a isto tako je poznato da je menstruacija tada redovita. Tijekom fizičke aktivnosti luči se endorfin, koji umanjuje simptome kao što je bol. Također, endorfin djeluje na smanjenje stresa i daje osjećaj sreće i zadovoljstva.
Kako bi se PMS simptomi ublažili, organizam mora imati dovoljne količine vitamina B skupine, posebice vitamina B6. Vitamini B skupine podižu raspoloženje i smanjuju nesanicu. Također, preporučuje se i magnezij, poznat po svojem umirujućem djelovanju. Međutim, visoke doze vitamina valja izbjegavati jer mogu dovesti do neželjenih, posebice neuroloških smetnji.
Nerijetko, žene bol kontroliraju analgeticima. Također, u većine žena se primjernom oralne hormonske kontracepcije simptomi PMS-a smanjuju, ali i pojačavaju kod manjeg broja korisnica.
Ako su vaši bolovi jaki i nikako ih ne uspijevate ublažiti, obratite se vašem ginekologu. Bolovi mogu biti uzrokovani cistama na jajnicima, miomima u maternici te bolestima kao što je endometrioza.