Medicinski odobrava
Tina Piskač, dr. med.
Trudnoća po mjesecima: Treće tromjesečje
- 1 komentara
- 2 min čitanja

Deveti mjesec trudnoće
Razvoj djeteta
U devetom mjesecu trudnoće vaša beba je praktički spremna za porođaj. Ono što joj je u ovom razdoblju potrebno je dodatna težina koja će joj omogućiti zadovoljenje svih energetskih potreba.
Masne naslage se i dalje talože, vidljivi su prvi znakovi njihovog pojačanog odlaganja pa bebino tijelo postaje zaobljenije. U 39. tjednu trudnoće masnih naslaga će biti dovoljno kako bi dijete moglo zadržati tjelesnu temperaturu.
S tijela bebe opadaju lanugo dlačice, a vernix ostaje na površini kože. Vernix je masni sloj koji se stvara u 20. tjednu trudnoće i štiti kožu djeteta od mokrog medija u kojem se nalazi – plodne vode.
Počinje taloženje zelenkasto-crnog materijala u crijevima djeteta. Sastoji se od kožnih stanica i lanugo dlačica koje su tu dospjele s progutanom plodnom vodom, oguljenih stanica crijevnog epitela te ostalih otpadnih tvari. Na taj način se formira mekonij – prva stolica koja se obavlja nakon poroda. Može se dogoditi i to da sadržaj crijeva bude izlučen i prije porođaja.
Do kraja devetog mjeseca vaša beba će biti dugačka 48 – 52 centimetra, a težit će otprilike 3500 do 4000 grama.
Promjene kod majke
Tijekom devetog mjeseca trudnoće mogli biste se osjećati malo nespretno, s obzirom na to da se vaše tijelo priprema na širenje zdjelice. Mogli biste teže spavati noću pa se preporučuje eksperimentiranje s položajima spavanja, dok ne pronađete onaj koji će vam odgovarati.

Vaše grudi će biti otečene, a hormoni koje izlučuje posteljica i hipofiza poticat će proizvodnju mlijeka. Međutim, tek po rođenju djeteta oni će u potpunosti ispunjavati svoju svrhu.
Smještanje bebe u zdjelicu, kao priprema za porođaj, olakšat će disanje i hranjenje, no to će stvoriti i dodatni pritisak na tom području male zdjelice (učestalo mokrenje). Olakšanje je uglavnom samo privremeno jer taj pritisak ubrzo ponovno vrši dijete svojim tijelom koje raste.
Porast na težini u zadnjem tromjesečju iznosi oko 5 kilograma, ili 400 – 500 grama na tjedan. Ukupni porast težine u cijeloj trudnoći je uglavnom između 10 i 12 (15) kilograma. Po tromjesečjima to izgleda ovako:
- prvo tromjesečje: 1 – 2 kg,
- drugo tromjesečje: 6 kg,
- treće tromjesečje: 5 kg.
Iako vam to možda izgleda puno, ne treba vas zabrinjavati jer će većina dobivenih kilograma otići s porođajem. U brojkama raspored nakupljenih kilograma izgleda ovako:
- dijete: 3.5 kg,
- placenta: 500 – 600 g,
- plodna voda: 1 kg,
- maternica: 1 kg,
- grudi: 500 g,
- masno tkivo: 1.7 kg,
- dodatna količina krvi: 1.5 kg,
- zadržana tekućina: 2 kg.
Posljednjih tjedana više osluškujte svoje tijelo, obratite pozornost na pojavu trudova i vježbajte disanje.
Zajednički simptomi
Tijekom devetog mjeseca trudnoće uobičajeni su sljedeći simptomi:
- umor,
- žgaravica i probavne smetnje,
- zatvor,
- strije,
- bol u leđima,
- bol u grudima,
- proširene vene,
- kontrakcije,
- hemoroidi,
- učestalo mokrenje,
- otečene grudi,
- slabost,
- grčevi u nogama,
- mučnina,
- kratkoća daha,
- vaginalni iscjedak,
- smanjen libido,
- poteškoće pri spavanju.
Vodič kroz trudnoću
- prvi mjesec,
- drugi mjesec,
- treći mjesec,
- četvrti mjesec,
- peti mjesec,
- šesti mjesec,
- sedmi mjesec,
- osmi mjesec,
- deveti mjesec.
Tekst se nastavlja na idućoj stranici 1 2 3