Medicinski odobrava
Tina Piskač, dr. med.
Trudnoća po mjesecima: Drugo tromjesečje
- Budite prvi i komentirajte!
- 2 min čitanja

Šesti mjesec trudnoće – od 24. do 27. tjedna
Razvoj djeteta
U šestom mjesecu trudnoće koža vaše bebe je još uvijek crvenkasta i naborana jer količina smeđeg masnog tkiva još nije velika. Mrežnica oka se i dalje oblikuje, a beba polako počinje otvarati kapke. Izgled lica i vanjskog spolovila su u potpunosti formirani. Počinju se javljati crte na prstima, dajući djetetu jedinstven otisak. Pluća imaju potpuno ili gotovo potpuno razvijene alveole, ali manjak surfaktanta – tvari koja omogućuje širenje pluća nakon poroda.
Također, jetra, imunološki sustav (iako se leukociti počinju stvarati u 21. tjednu) i mozak još uvijek nisu u potpunosti sposobni vršiti svoju funkciju.
Dijete se u šestom mjesecu trudnoće počinje aktivnije kretati, a također može i reagirati na zvukove. Bebe imaju cikluse aktivnosti i spavanja, koje ćete moći i sami odrediti s obzirom da su prilično redoviti iz dana u dan.
Do kraja šestog mjeseca vaša beba će biti dugačka otprilike 30 – 36 cm i teška oko 700 – 800 grama.
Promjene kod majke
Za većinu žena drugo tromjesečje donosi neke pozitivne promjene. Maternica postaje prevelika za zdjelicu pa je manji pritisak na mjehur. Taj pritisak će se pojaviti ponovno oko 36. tjedna kad glava djeteta ulazi u malu zdjelicu.

Pokreti djeteta postaju sve intenzivniji te se javljaju svakodnevno. Rast maternice može uzrokovati strije na donjem dijelu trbuha, a njezin pritisak kod nekih osoba može uzrokovati zatvor i žgaravicu. Potrebno je paziti na prehrambene navike, odnosno voditi računa o tome što, kada i koliko jesti. Preporuča se imati 6 – 8 manjih obroka na dan.
Prosječna trudnica u drugom tromjesečju dobije 6 kilograma ili 400 – 500 grama na tjedan. Prevelik porast težine može probuditi sumnju na gestacijski dijabetes, kao i veličina fetusa ukoliko je veća od normalne za određenu dob. Zato se trudnicama u drugom tromjesečju (između 24 – 26 tjedna) radi OGTT (oral glucose tolerance test). Izvodi se jednostavno –mjeri se razina šećera u krvi natašte pa nakon jednog te dva sata od uzimanja napitka šećera otopljenog u vodi. Ukoliko se utvrdi gestacijski dijabetes, provest će se dijeta te će se stanje kontrolirati izradom profila GUK-a (glukoze u krvi).
Zajednički simptomi
Tijekom šestog mjeseca trudnoće uobičajeni su sljedeći simptomi:
- pokreti djeteta,
- žgaravica i probavne smetnje,
- zatvor,
- infekcije mjehura,
- strije,
- kontrakcije,
- krvarenje iz nosa i desni,
- hemoroidi,
- grčevi u nogama,
- kratkoća daha,
- mrlje na koži,
- otekline,
- vaginalni iscjedak,
- proširene vene,
- debljanje.
Vodič kroz trudnoću
- prvi mjesec,
- drugi mjesec,
- treći mjesec,
- četvrti mjesec,
- peti mjesec,
- šesti mjesec,
- sedmi mjesec,
- osmi mjesec,
- deveti mjesec.
Tekst se nastavlja na idućoj stranici 1 2 3